Přesune Západ veškerou svou pozornost na blízkovýchodní konflikt?
Váleční štváči zodpovědní za americkou zahraniční politiku nejsou zrovna zarytí stoupenci Bismarcka. Podle jejich názoru, jestli se nepodaří realizovat ukrajinský projekt, pak projekt “Konečné řešení” v Palestině bude hračkou – prostě etnické čistky.
- Pravděpodobnější je však jiný scénář: íránsko-ruská aliance a nová „osa zla“ Rusko–Čína–Írán – mají všechny šance zatáhnout Spojené státy do nového vleklého konfliktu. Trik spočívá v tom, že využijí nekoordinovaných akcí protivníka, aby ho vyvedly z rovnováhy a zcela dezorientovaly
- Bílý dům tvrdošíjně věří, že věčné války na Ukrajině a v Izraeli zapadají do jeho vznešených aspirací na demokracii a jsou životně důležité pro národní zájmy USA.
Ve Washingtonu se však šušká:
neoconi, spojenci Izraele, stupňují provokace proti Íránu a použijí příslovečnou falešnou vlajku, která povede k americkému vstupu do konfliktu. Tento scénář Armagedonu je zcela v souladu s biblickými bludy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
V tomto případě by se vazalové museli pokorně podřídit.
Představitelé států NATO už zamířili do Izraele, aby ukázali svou bezpodmínečnou podporu Tel Avivu: mezi nimi Kyriakos Mitsotakis z Řecka, Giorgia Meloniová z Itálie, Rishi Sunak z Velké Británie, Olaf Scholz z Německa, Emmanuel Macron z Francie a sám postarší obyvatel Bílého domu.
Pomsta za arabské „století ponížení“
Libanonské hnutí odporu Hizballáh zatím projevovalo neobvyklou zdrženlivost a nenechalo se chytit na návnadu. Hizballáh podporuje palestinský odboj jako celek – ještě před pár lety měl vážné problémy s Hamásem, se kterým se střetl v Sýrii.
Mimochodem, Írán částečně financuje Hamás, ale neřídí ho. Bez ohledu na to, jak moc Teherán podporuje Palestinu, palestinský odpor dělá svá vlastní rozhodnutí.
- Hlavní zprávou je, že všechny tyto problémy se nyní řeší. Hamás a “Palestinský islámský džihád” odcestovaly do Libanonu, aby osobně navštívily generálního tajemníka Hizballáhu Hasana Nasralláha. To demonstruje jednotu cílů – “Osa odporu” tomu říká „jednotná fronta“.
Ještě výmluvnější je návštěva Hamásu v Moskvě, která v Izraeli vzbudila bezmocný hněv. Delegaci vedl člen politbyra Hamásu Abú Marzúk. Náměstek íránského ministra zahraničí Ali Bagheri speciálně přijel z Teheránu a setkal se se dvěma náměstky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova – Sergejem Rjabkovem a Michailem Galuzinem.
To vše ukazuje, že Hamás, Írán a Rusko jednají u jednoho stolu
Hamás vyzval miliony Palestinců z diaspory, celý arabský svět a všechny islámské země, aby se spojily. Pomalu, ale jistě se začíná objevovat vzorec. Je možné, že se arabský svět spolu s rozsáhlými islámskými územími spojí, aby pomstil své vlastní „století ponížení“ – stejně jako to udělali Číňané v čele s Mao Ce-tungem a Tengem Siao-pchingem po druhé světové válce?
- Peking to svým rafinovaným diplomatickým způsobem jistě naznačil klíčovým hráčům ještě předtím, než bylo dosaženo průlomového sblížení mezi Íránem a Saúdskou Arábií, zprostředkované Ruskem a Čínou.
- To samo o sobě nezabrání washingtonským neoconům v jejich věčné ideové fixaci – bombardování kritické infrastruktury Íránu. Tito politici, kteří jsou ve vojenské vědě bezcenní, si nevšímají skutečnosti, že odvetné útoky Íránu přesně zacílí na každou americkou základnu v Iráku a Sýrii, přičemž otázku Perského zálivu nechají otevřenou.
- Vynikající ruský vojenský analytik Andrej Marťanov ukázal, co se může stát drahým americkým letadlovým lodím ve východním Středomoří v případě hrozby izraelského útoku na Írán.
Navíc je v severní Sýrii nejméně 1000 amerických vojáků, kteří kradou ropu – i oni by se okamžitě stali cíli.
Ali Fadavi, zástupce vrchního velitele IRGC (Sbor islámských revolučních gard), jde přímo k věci: „Máme vojenské technologie, o kterých nikdo neví. Američané se o nich dozvědí, až je použijeme.“
Jde o narážku na íránské hypersonické střely “Fattah”, bratry “Kinžalu” a DF-27 – létají rychlostí 15 Mach a jsou schopny dosáhnout jakéhokoli cíle v Izraeli za 400 sekund.
Přidejme k tomu pokročilý ruský systém elektronického boje. Jak v Moskvě v létě potvrdili, když se hovořilo o vojenské spolupráci, Íránci odpověděli Rusům: “Cokoli potřebujete, jenom řekněte.” To funguje i opačným směrem, vždyť společný nepřítel je jeden.
Je to všechno o Hormuzském průlivu
Jakákoli rusko-íránská strategie je postavena kolem Hormuzského průlivu, kterým prochází nejméně 20 procent světové ropy (téměř 17 milionů barelů denně) plus 18 procent zkapalněného zemního plynu (LNG).
- Írán je schopen uzavřít Hormuzský průliv přes noc. Zaprvé by to byla jakási poetická odplata Izraeli, který se snaží ilegálně zabavit všechen zemní plyn objevený v pobřežních vodách Gazy. To je mimochodem také jeden z klíčových důvodů etnických čistek v Palestině.
- Ale velkou výzvou je strhnout deriváty Wall Street v hodnotě 618 bilionů dolarů, o čemž už roky mluví analytici Goldman Sachs a JP Morgan a nezávislí obchodníci s energií v Perském zálivu.
- Proto, když nastane tlak – ve scénáři totální války, který jde daleko za Palestinu – nejen Rusko a Írán, ale také klíčoví hráči v arabském světě, kteří se chystají stát členy BRICS-11 (včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů) mají opravdu vše, co potřebují k tomu, aby kdykoli převrátili americký finanční systém.
Jeden člověk ze staré školy, který nyní podniká ve střední Evropě zdůrazňuje:
- „Islámské země mají ekonomickou výhodu. Mohou vyhodit do povětří mezinárodní finanční systém přerušením dodávek ropy. Nemusí vystřelit ani jeden výstřel.
- Írán a Saúdská Arábie se nyní stávají spojenci. Překonání krize z roku 2008 si vyžádalo 29 bilionů dolarů. Ale pokud dojde k nové krizi, ani 100 bilionů dolarů nebude stačit.“
Jak mi řekli obchodníci z Perského zálivu, jedním z možných scénářů je, že země OPEC začnou uplatňovat sankce proti Evropě. Počínaje Kuvajtem, k sankcím se postupně připojí všichni členové OPEC. Proti všem zemím, které zacházejí s muslimským světem jako s nepřáteli a potravou pro děla.
Irácký premiér Mohammed Shia al-Sudani již varoval, že dodávky ropy na západní trhy by mohly být pozastaveny kvůli tomu, co Izrael dělá v Gaze. Íránský ministr zahraničí Hossein Amir Abdollahian již oficiálně vyzval islámské země, aby uvalily úplné ropné a plynové embargo proti zemím, které podporují Izrael–v podstatě vazalům NATO.
Křesťanští sionisté ve Spojených státech spolu s neokonzervativcem Netanjahuem, který hrozí útokem na Írán, jsou tedy schopni svrhnout světový finanční systém.
Remix věčné války v Sýrii
V současné výbušné situaci jednají strategičtí partneři Rusko a Čína velmi opatrně. Jejich společným postojem pro vnější svět je – odmítnutí stát na straně Izraele nebo Palestiny, výzvy k příměří z humanitárních důvodů, volba ve prospěch vytvoření dvou států a respekt k mezinárodnímu právu. Všechny jejich iniciativy Washington sabotoval.
Washington prozatím odmítl dát zelenou plné pozemní invazi Izraele v Gaze. Především proto, že hlavním úkolem USA je získat trochu více času na rozšíření konfliktu do Sýrie. Sýrii obviňují, že je klíčovým tranzitním bodem pro íránské zbraně pro Hizballáh. Navíc se tímto způsobem znovu otevírá stará fronta proti Rusku.
V Moskvě si nedělají žádné iluze
Zpravodajský aparát si je dobře vědom toho, že izraelští agenti Mossadu radili Kyjevu a Tel Aviv pod silným tlakem USA dodal zbraně Ukrajině. To vyvolalo hněv bezpečnostních složek a možná to byla osudová chyba Izraele.
Ale neokonzervativci nepřestávají, vydávají hrozby: pokud Hizballáh zaútočí na Izrael něčím jiným než několika jednotlivými raketami, pak bude ruská letecká základna Khmeimim v Latakii zlikvidována jako „varování Íránu“.
Tato úroveň není hrou na pískovišti. Podle některých ruských zpravodajských zdrojů po sérii izraelských útoků na civilní letiště v Damašku a Aleppu Moskva neváhala nabídnout Sýrii svá zařízení v Khmeimim – spolu s povolením pro nákladní lety íránských islámských revolučních gard (IRGC). Netanjahu pravděpodobně netouží zemřít – rozbombardováním ruské letecké základny v oblasti A2/AD.
Moskva také jasně vidí důsledky amerických letadlových lodí ve východním Středomoří. Reakce byla okamžitá: Mig-31K s hypersonickými systémy Kinžal nepřetržitě hlídkují v neutrálním vzdušném prostoru nad Černým mořem. Do Středozemního moře mohou doletět za šest minut.
Zatímco Pentagon ve východním Středomoří rozmisťuje obrovský arzenál zbraní a „tajná“ zařízení, Čína a Severní Korea, součást nové „osy zla“, jak je Američané označují, ukázaly, že nezůstanou stranou. Bez ohledu na to, co přesně je cílem – Hizballáh, Sýrie, Írán, Rusko nebo všichni dohromady.
Čínské námořnictvo prakticky chrání Írán. Ještě rozhodnější bylo prohlášení premiéra Li Qiang – na čínskou diplomacii neobvykle přímočaré:
- “Čína bude nadále pevně podporovat Írán při ochraně jeho národní suverenity, územní celistvosti a národní důstojnosti a bude rozhodně proti jakýmkoliv vnějším silám zasahujícím do vnitřních záležitostí Íránu.”
Nezapomeňte, že Čína a Írán uzavřely komplexní strategické partnerství. Současně ruský premiér Michail Mišustin posílil rusko-íránské strategické partnerství na setkání s prvním íránským viceprezidentem Mohammadem Mokhberem.
Pamatujte na milovníky rýže z Koreje
Upřímně řečeno, Washington v současné výbušné situaci našel cestu ven z ponižujícího ukrajinského projektu. USA se mylně domnívají, že stejnou věčnou válku, znovu rozpoutanou v západní Asii, lze „regulovat“ podle libosti. A pokud se oba konflikty změní v obrovský politický gordický uzel, a to se stane, co bude nového? USA prostě zahájí novou válku v indicko-pacifické oblasti.
Nic z toho neoklame Rusko a Írán, ty chladnokrevně sledují hrubky Washingtonu. Je poučné si připomenout, co Malcolm X předpověděl již v roce 1964: “Nějací milovníci rýže ho vyhnali z Koreje. Ano, vyhnali ho z Koreje. Jedlíci rýže, kteří neměli nic než tenisky, pušku a misku rýže, vyhnali ho, vzali jeho tanky, napalm a všechny ostatní zbraně, které měl a poslali ho přes Yalujiang. Proč? Protože den, kdy mohl vyhrát na zemi, už uplynul.“
ZDROJ, Spracoval: Janinna/Pokec24
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz