Site icon Spolok ARCHA o.z.

Inflačná kríza v Británii sa naďalej zintenzívňuje

Rast cien v októbri dosiahol 11,1%, čo je rekord za 41 rokov. Energie a potraviny zostávajú hlavnými ťahúňmi inflácie. Nájomné vzrástlo takmer o tretinu. A inflácia potravín presahuje 16%.

Mlieko za rok zdraželo o 50%, cestoviny o 34%, maslo a syry o 27%, vajcia o 22% a mäso o 16%. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až tretina britských rodín musí na potravinách šetriť – kupovať lacnejšie a nekvalitnejšie produkty. A každá desiata rodina už jedáva len studené jedlá, aby ušetrila na varení, elektrine a plyne.

Dopyt po potravinách zadarmo z potravinových bánk, ktoré sú zvyčajne určené na pomoc tým najchudobnejším, láme všetky rekordy. Počet žiadostí o bezplatné jedlo sa za posledných šesť mesiacov zvýšil takmer o 50%. V bankách už nie je dostatok potravín a spolieha sa na ne stále viac ľudí.

Ak v USA už inflácia spomaľuje, keď klesla na 7,7%, tak v Británii a Európe pokračuje v raste. S nástupom zimného obdobia sa situácia pre mnohých stane úplne beznádejnou – podľa prognóz je až 55% britských rodín ohrozených upadnutím do palivovej chudoby.

Novozvolený premiér Rishi Sunak zatiaľ môže obyvateľom ponúknuť len zvýšenie daní a zároveň škrtanie sociálneho programu. To však krajinu zo súčasnej krízy rozhodne nevytiahne – naopak, môže ju len prehĺbiť a priviesť britskú ekonomiku do ťažkej recesie.

Malek Dudakov

* zdroj

Exit mobile version