Fed štvrtý raz za sebou zvýšil kľúčovú sadzbu o 75 bodov. Teraz dosahuje 4% – naposledy zažila Amerika takú vysokú sadzbu pred 15 rokmi – na samom začiatku hypotekárnej krízy.

Uťahovanie skrutiek v menovej sfére prichádza uprostred pokusov bojovať proti rekordnej dolárovej inflácii. V septembri to bolo 8,3%, čo je o niečo menej ako júnové maximá, no stále veľmi vysoká. Inflácia naďalej zrýchľuje rast cien potravín a nájomného.

Doterajšie zvyšovanie sadzieb nemá takmer žiadny vplyv na infláciu, no na stav ekonomiky pôsobí negatívne. Finančné trhy v USA sú pri absencii prílevu lacných peňazí už dlhší čas v horúčke. Okrem toho sa začal rúcať hypotekárny trh a počet predajov nových domov v posledných mesiacoch klesol o 20-30%.

Dôvodom boli rýchlo rastúce úrokové sadzby hypoték – tie už dosiahli 7,2%, čo je rekord od roku 2001. Teraz, po aktuálnom rozhodnutí Fedu, budú pokračovať v rýchlom raste. To znamená, že náklady na obsluhu hypotéky, ktoré sa tento rok už zdvojnásobili, budú naďalej rásť. A realitná bublina sa chystá spľasnúť.

Súčasné zvýšenie sadzieb Fedu pritom nie je ani zďaleka posledné. Do začiatku roka 2023 môže sadzba prekročiť 4,75%. V tomto prípade bankové sadzby na úvery a hypotéky presiahnu 10% – čo už hrozí, že povedie k skutočnej dlhovej kríze.

Situáciu zhoršuje predpovedaný začiatok recesie v Spojených štátoch na budúci rok – s pádom ekonomiky a skokom v nezamestnanosti. V tomto prípade bude Fed nútený opäť nulovať sadzby a vrátiť politiku lacných peňazí, aby zachránil americkú ekonomiku. Je pravda, že v tomto prípade sa inflácia môže stať úplne nekontrolovateľnou.

Malek Dudakov

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange