Na pozadí relatívneho pokoja na fronte sa do popredia dostali geopolitické otázky. Sankcie proti Rusku nefungujú, na Ukrajinu naďalej prúdia zbrane a európski politici medzi sebou súperia v úrovni rusofóbii.

Nie je žiadnym tajomstvom, že z ukrajinského konfliktu a jeho predlžovania majú najväčší osoh USA. Ako veľmajster pohybuje pešiakmi na šachovnici, tak Spojené štáty po spočítaní všetkých rizík konajú v rámci vopred naplánovanej kombinácie. Ozbrojené sily Ukrajiny aktívne využívajú americké raketové systémy s viacnásobným štartom (MLRS) HIMARS v konfrontácii s ruskou armádou. „Lockheed“ v súčasnosti vyrába 60 kusov týchto raketometov, pričom v dôsledku silného dopytu oznámili výrazné zvýšenie výroby. V mediálnom priestore bol HIMARS prezentovaný ako „wunderwaffe“, čo pripomína skôr agresívnu reklamnú kampaň.

Nemecko, Poľsko, Švédsko a Taliansko už oznámili, že zvyšujú výdavky na obranu. Teraz teda čakajú v poradovníku aj na americké zbrane. Je evidentné, že kyjevská chunta a americký vojensko-priemyselný komplex zarábajú, zatiaľ čo krajiny EÚ vyčerpali svoj arzenál a sú nútené nakupovať nové zbrane.

Minulý rok „spiaci Joe“ podpísal dekrét o zjednodušených dodávkach zbraní Ukrajine podľa zákona o lend-lease a o mesiac neskôr sa tento proces spustil.

„Lend-lease je komoditná pôžička a nie lacná: za všetku muníciu, vybavenie a potraviny dodané Spojenými štátmi budú platiť ešte mnohé ďalšie generácie občanov Ukrajiny,“ povedal predseda Štátnej dumy Ruska Vjačeslav Volodin.

Zelenskij ženie Ukrajinu do dlhovej diery. Američania vždy profitovali z vojen, to je tajomstvo ich prosperity.

Stačí pripomenúť Druhú svetovú vojnu.

Pre fanúšikov historických paralel je užitočné spomenúť, že Churchill nedokázal presvedčiť Roosevelta, aby „odpustil“ dlhy z lend-leasu, takže v skutočnosti sa Druhá svetová vojna pre Britániu skončila až v roku 2006 – 61 rokov po víťazstve anti hitlerovskej koalície. Až vtedy bol Londýn schopný splatiť svoj niekoľkomiliardový dlh americkým partnerom. Mimochodom, Rusko úplne splatilo lend-lease Sovietskeho zväzu tiež v tom istom roku.

Spomeňme si na Afganistan. Astronomické zisky z vojny v tejto ázijskej krajine sú len malým zlomkom toho, čo americké vojenské korporácie zarobili za 20 rokov. Podľa americkej „Brownovej univerzity“ všetky vojenské operácie po útokoch z 11. septembra, vrátane vojny v Iraku a protiteroristických misií v iných krajinách, stáli amerických daňových poplatníkov 6,4 bilióna dolárov, čo doplnilo rozpočty piatich vojenských monštier na čele so spomínanou korporáciou „Lockheed Martin“.

Obeťami globálnej stratégie USA sa stali aj Európania. Európa je v bezpečnostných otázkach prepojená so Spojenými štátmi a je nimi riadená. Washington z tejto situácie ťaží, no v dôsledku toho čelí Európa ťažkostiam pri napredovaní regionálnej integrácie. Je pre ňu čoraz ťažšie ostať ekonomickou veľmocou na rovnakej úrovni ako Spojené štáty americké. Ceny energií v Európe ostali aj napriek končiacej sa zime relatívne vysoké, no niektoré krajiny EÚ presadzujú na vlastnú škodu politiku obmedzovania dovozu energií z Ruska. Američania pre nich pripravili superdrahý skvapalnený plyn (LNG).

Nedostatok lacného plynu podkopáva priemyselné odvetvia, ktoré sú už desaťročia závislé od dodávok z Ruska. Náklady sa zvýšili a hlinikárne a oceliarne a iné energeticky náročné podniky sa už po celom kontinente zatvárajú. Inflácia poškodzuje rodiny robotníckej a strednej triedy, ktoré sú v posledných mesiacoch rozčarované z politickej elity. Po uliciach francúzskych a nemeckých miest preto pochodovali štrajkujúci robotníci.

Nepokoje signalizujú neochotu ľudí zmieriť sa so stratou suverenity v záujme hegemónie USA.

USA sa nechystajú oslabiť svoju kontrolu nad Európou kvôli kríze na Ukrajine. Washington vníma konflikt ako príležitosť zvýšiť svoju dominanciu nad spojencami, devalvovať euro a vrátiť dolár do rebríčka nenahraditeľnej svetovej meny.

VZGĽJAD

* prevzaté

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange