Německo je svědkem hněvu, tisíce občanů vyšly do ulic po děsivém masakru na vánočním trhu.
Ve městech včetně Magdeburku se shromáždili protestující, kteří skandovali za masové deportace ve stylu Trumpa a požadovali okamžitá opatření proti masové imigraci poté, co prokuratura potvrdila, že útočníkem byl saúdskoarabský přistěhovalec, kterého propagovaly levicové kanály včetně BBC.
Prokuratura oznámila, že podezřelý byl obviněn z pěti vražd a 200 pokusů o vraždu s nebezpečným ublížením na zdraví. Prozradili, že jednou ze zabitých obětí bylo devítileté dítě a že 41 lidí bylo vážně zraněno, a proto se počet mrtvých může ještě zvýšit, píše Welt.
Skandování „Deportace ihned“ a podobné výzvy k přísnější imigrační politice se ozývají centry měst, kde demonstranti vyjadřují své rozhořčení nad tím, co mnozí považují za selhání vlády při ochraně svých občanů.
Napětí kolem masového přistěhovalectví v Německu doutná již léta, ale včerejší útok se zdá být zlomovým bodem. Protestující dávají jasně najevo, že již nehodlají tolerovat to, co vnímají jako opakované nedostatky v oblasti bezpečnosti a odpovědnosti.
„Taleb A.“ byl v německém tisku označen za hlavního podezřelého z útoku, při němž vypůjčené auto najelo do davu shromážděného na vánočním trhu a zanechalo několik mrtvých a přes 200 zraněných.
Podle zpráv přišel Saúdský Arab do Německa v roce 2006 poté, co údajně uprchl ze své vlasti ze strachu před pronásledováním kvůli svému ateistickému přesvědčení. V roce 2016 mu byl v Německu udělen azyl a žil ve městě Bernburg – nedaleko Magdeburku -, kde pracoval jako psychiatr.
Po přestěhování do Německa podezřelý údajně založil službu, která pomáhá dalším žadatelům o azyl přestěhovat se do Německa. Za tuto činnost se vyprofiloval v „několika médiích od FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) po BBC, aby propagoval svou misi za lidská práva v Saúdské Arábii“, uvádí Welt.
BBC v roce 2019 poznamenala, že se zaměřil na pomoc bývalým muslimům prchajícím ze Saúdské Arábie a z oblasti Perského zálivu, přičemž zvláštní pozornost věnoval ženám. Podívejte se na plamenný rozhovor BBC s „Talebem A.“:
Zpráva Breitbartu: V rozhovoru pro FAZ v témže roce Taleb prohlásil, že je „nejagresivnějším kritikem islámu v dějinách“, a tvrdil, že byl kvůli svému ateismu ostrakizován muslimskou komunitou v Německu. V článku také podrobně popsal svůj krok, kdy se stal aktivistou na podporu žadatelů o azyl v Německu.
V redakční poznámce připojené k článku poté, co byl identifikován jako podezřelý útočník z Magdeburku, FAZ napsal: „Tento rozhovor s Talebem Al A. byl zveřejněn v červnu 2019. Záznamy údajného atentátníka na sociálních sítích naznačují, že i on se v průběhu pěti a půl let od té doby stále více hádal s Německem a jeho migrační politikou. Objevují se také známky pronásledovatelských bludů. Nic z toho nebylo v roce 2019 pociťováno. Zde je nezměněné znění rozhovoru.“
Od té doby je Taleb A. stále kritičtější k německé vládě a její migrační agendě a obviňuje Berlín z podpory „islamizace“ Evropy. Zdá se, že ho obzvláště rozzlobila míra přijetí „syrských džihádistů“ ve srovnání s bývalými muslimy ze Saúdské Arábie.
Zatímco velká pozornost médií se po útoku soustředila na Talebovy výroky na podporu populistické pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) kvůli její kritice islámské imigrace, on sám se zřejmě považoval za levičáka.
„Taleb A. v rozhovoru uvedl, že není pravičák, a sám sebe označil za levičáka,“ píše Der Spiegel.
Německý zpravodajský magazín rovněž uvádí, že berlínské bezpečnostní agentury obdržely od Saúdské Arábie tři varování ohledně podezřelého. Varování dostaly také v návaznosti na příspěvek z roku 2023, ve kterém sliboval „pomstu“ Německu za údajné pronásledování saúdskoarabských uprchlíků a že země za to „zaplatí“. Úředníci však údajně tato prohlášení odmítli a jako potenciálního extremistu ho prý nepovažovali za hrozbu.
V dalším příspěvku z roku 2024, o němž informoval deník Welt, údajně uvedl: „Ujišťuji vás: Pokud Německo chce válku, tak ji budeme mít. Pokud nás Německo chce zabít, tak je zmasakrujeme, zemřeme nebo hrdě půjdeme do vězení. Protože jsme vyčerpali všechny mírové prostředky, setkali jsme se jen s dalšími zločiny policie, státní bezpečnosti, státního zastupitelství, justice a ministerstva vnitra. Mír jim není nic platný.“
Stále častěji se objevují názory, že podezřelý mohl trpět nějakou formou duševní choroby, německá média jeho příspěvky na internetu popisují jako „zmatené“.
Podle deníku BILD ukázal slinný test na drogy, který byl po útoku proveden, že podezřelý mohl být v době útoku pod vlivem alkoholu. Ačkoli v současné době není jasné, jakou drogu mohl užívat, list uvádí, že test snímá sedm různých drog, včetně amfetaminů, benzodiazepinů, konopí, kokainu, opiátů, kokainu a metamfetaminů (MDMA, extáze).
V době přípravy této zprávy zemřelo v důsledku útoku pět lidí a přes 200 jich bylo zraněno, z toho mnoho vážně.
AUTOR: Baxter Dmitry, The Peoples Voice, Preklad, Spracoval: CZ24.news