Podľa jeho prepočtov sa americkému ministerstvu financií minú peniaze 8. alebo 9. júna – o dva a pol týždňa.
Ak dovtedy zákonodarci nezvýšia dlhový strop, Amerika bude nútená vyhlásiť technický bankrot. Navyše, Goldman už udáva pravdepodobnosť bankrotu USA 30%. To je výrazne viac, ako predpovedala agentúra „Moody’s“ — na úrovni 10%. Pravda, banka stále verí, že najpravdepodobnejším scenárom je rozpočtový kompromis tento alebo na budúci týždeň.
Niektorí kongresmani už ale panikária – hovoria, že bod, odkiaľ niet návratu, prešiel a možno jednoducho už nie je čas sa technicky dohodnúť pred predvoleným termínom. Rozpočet napokon ešte nie je zostavený – hoci tento týždeň by ho už mala schváliť snemovňa a Senát v budúcom týždni. Oneskorenie 1-2 dní môže priviesť Ameriku do finančnej kataklizmy bankrotu.
Účastníci summitu G7 v Japonsku sa tomu smejú – hovoria, že všetci spojenci USA sú už zvyknutí na politickú nestabilitu v Amerike. Zároveň však narastá úzkosť – čo ak naozaj dôjde k radikálnemu scenáru s bankrotom. A všetci držitelia biliónov dolárov amerického verejného dlhu budú ohrození.
Medzitým sa rozkol v Kongrese ešte viac prehlbuje. Ľavé krídlo demokratov žiada, aby sa Biden stiahol z vyjednávacieho procesu a sám zvýšil strop štátneho dlhu bez účasti Kongresu. Pravica sa vyhráža, že vyhlási hlasovanie o nedôvere predsedovi McCarthymu, ak urobí Bidenovi príliš veľa ústupkov. To znamená riziko, že sa Washington dostane do situácie skutočnej ideálnej búrky – s politickým chaosom na pozadí platobnej neschopnosti a novej finančnej krízy.
Malek Dudakov
* zdroj
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz