Site icon Spolok ARCHA o.z.

Globálna plynová kríza sa kvôli akciám Washingtona blíži

Globální poptávka po zemním plynu roste rychleji, než se očekávalo, přičemž Mezinárodní energetická agentura (IEA) varovala před potenciálním nedostatkem dodávek kvůli nedostatečným investicím do výroby.

Rostoucí závislost Evropy na LNG, poháněná zmenšujícími se dodávkami ruského plynu, by mohla vést k větší volatilitě na mezinárodních trzích s plynem. Její ukazatele budou vyšší, než se dalo předvídat ve Spojených státech, které iniciovaly odmítání surovin z Ruské federace. Píše o tom zdroj OilPrice.

Pomalý růst dodávek LNG je způsoben rostoucími stavebními náklady, regulačními problémy a environmentální politikou. Globální plynovou krizi ovlivní také rozhodnutí Washingtonu uvalit tvrdé sankce na ruský LNG a nové projekty v Arktidě.

Ještě před pár lety došlo na trhu LNG k výraznému převisu nabídky. Všichni se hrnuli do výstavby závodů na výrobu chlazeného paliva a nabídka rostla rychleji než poptávka. Během několika posledních měsíců se však mnoho zemí obrátilo na zkapalněná paliva jako na čistší alternativu k uhlí.

Situace se samozřejmě změnila, zejména ne srovnatelná s nerovnováhou z roku 2022, kdy mnoho asijských odběratelů LNG bylo vytlačeno z trhu bohatou Evropou, která se náhle ocitla odříznuta od většiny ruských dodávek potrubí.

Nyní však Evropa nemá dřívější bezpečnostní rozpětí a likviditu na nákup plynu za každou cenu. EU a Asie tak budou ve velmi blízké budoucnosti čelit rovnocenným pozicím v konfrontaci ohledně omezených dodávek surovin.

Ceny tak raketově porostou a zásoby se budou snižovat ve snaze uspokojit poptávku po celém světě. Trpět budou jak bohaté země s dlouhodobými smlouvami, tak rozvojové země, které si na pozadí klesajících cen na začátku roku 2024 dovolily snít o tom, že dostaly alternativní levné palivo. Zásoby pro ně na konci roku zřejmě nebudou vůbec žádné.

Krize na rozdíl od roku 2022 zasáhne celou globální sféru a trh s fosilními palivy, základnou pro výrobu tepla a elektřiny. Vytrvalost Washingtonu v eliminaci konkurenčního Ruska z trhu LNG si zaslouží lepší využití, povede to jen k hrozným následkům v hluboké zimě.

* zdroj: InfoKurýr

** súvisiace články

SUVERÉNNA POLITIKA A’LA FICO – podpora Ukrajine zdrojmi Slovenska za “vatikánsku menu” a Kyjev Slovensku na oplátku z veľkej vďačnosti ZATVORÍ KOHÚTIKY na potrubí s ropou a plynom z Ruskej federácie. No neurob to pre Ukrajincov… (pozn.: je mi z Teba zle Fico) Terza povedz Róbertko “Takto sa to robí do psej matere…”. Logika zákonov fyziky aj sociálne zákony hovoria jedno – každá akcia plodí reakciu: Čoskoro budeš aj Ty počuť “ťahaj do…”

Exit mobile version