Prechod na digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) v Nigérii nevyšiel podľa predstáv.
Elity vždy používajú africké národy ako svoje testovacie subjekty. Nigéria sa pokúsila pomaly spustiť program digitálnej meny s názvom eNaira postavenej na blockchaine Hyperleger Fabric.
Centrálna banka Nigérie (CBN) je výlučne zodpovedná za prevádzkovanie uzlov tejto digitálnej meny. Začiatočné záťažové testy uvádzali, že táto mena dokáže vykonať 2 000 transakcií na sekundu.
V októbri 2021 začala vláda ponúkať odmeny občanom, ktorí sa rozhodli prejsť na digitálnu CBDC menu. Keď ľudia neposlúchali, pokúsila sa vláda nanútiť digitálnu menu násilím
O rok neskôr ľudia stále váhali s plným prechodom (to znamená vzdania sa hotovosti a klasických bankových účtov), a tak centrálna banka začala zavádzať rázne opatrenia.
V októbri 2022 sa centrálna banka rozhodla pôvodnú menu zrušiť prostredníctvom „kroku zameraného na obnovenie kontroly centrálnej banky Nigérie nad menou v obehu“. Uviedli, že pôvodné papierové bankovky budú zákonným platidlom len do 31. januára 2023, takže ľuďom neostávala iná možnosť, iba vymeniť svoju hotovosť za novú digitálnu menu.
Nigérijčanom nebol koncept zrušenia meny celkom cudzí, pretože je to niečo, čo vláda bežne robí.
Centrálna banka otvorene oznámila, že konečným cieľom bolo zamerať sa na 100% bezhotovostnú spoločnosť používajúcu len novú digitálnu menu eNaira. Avšak novú menu prijalo len menej ako 0,5% Nigérijčanov a následne v celej krajine vypukli protesty.
Do 2. decembra 2022 centrálna banka Nigérie vydala list všetkým bankovým inštitúciám, aby zaviedli prísny zákaz fyzickej hotovosti. Centrálna banka stanovila limity na výber hotovosti nasledovne:
- vo výške 100 000 ₦ (225 USD) týždenne pre jednotlivcov
- vo výške 500 000 ₦ (1 123 USD) pre firmy
Občania, ktorí si chceli vybrať vyššie sumy, podliehali spracovateľskému poplatku vo výške od 5 % do 10 %. Bankomaty boli obmedzené na 20 000 ₦ (45 USD) na deň a k dispozícii mali iba bankovky v hodnote 200 ₦ (0,45 USD) alebo nižšie nominálne hodnoty.
Tlačová agentúra Bloomberg uviedla, že 90% krajiny predtým používalo hotovosť na svoje transakcie. Nechceli konvertovať na CBDC menu, ale nemali inú alternatívu.
Demonetizácia meny znížila dostupnú hotovosť z 3,2 bilióna nairov na 1 bilión nairov. To viedlo k tomu, že centrálna banka vytvorila viac ako 10 miliárd eNairas. Ľudia proti týmto opatreniam však dodnes neustále protestujú.
Najprv dobrovoľne ako doplnok, neskôr násilne ako jediná možnosť
Takto to všetko začína: Najprv zavedú novinku ako dobrovoľný doplnok k existujúcim formám meny (hotovosti a klasickým bankovým účtom), neskôr z digitálnej meny chcú spraviť jedinú dostupnú alternatívu.
Pred spustením týchto programov na Západe používajú globalisti Nigériu a ďalšie rozvojové krajiny ako testovacie subjekty. Pre Európanov a Američanov je ťažké pochopiť zrušenie meny, pretože sa takmer nikdy nedeje.
V USA k zmene meny nedošlo od založenia krajiny v roku 1776. V Európe to býva o niečo častejšie, ale zasa nie tak často. Posledná zmena meny bola na Slovensku v roku 2009 prechodom na euro. Predtým v roku 1993 prechod z československej koruny na slovenskú korunu a predtým v roku 1953 bola komunistická peňažná zmenka.
Americký Federálny rezervný systém aj Európska centrálna banka však dali jasne najavo, že túto možnosť skúmajú. Zvyčajne to prezentujú ako „vymoženosť“ pre ľudí.
V skutočnosti je to ale spôsob, ako zabezpečiť, aby peniaze ostali v pod palcom vlády. Nechcú dovoliť, aby bol čo i len jediný cent nezdanený. No a keď sa program rozšíri, môžu úplne vylúčiť neposlušných jednotlivcov aj firmy z účasti v spoločnosti.
Osobná skúsenosť z Nigérie
Na Telegrame sme v komentároch k tejto téme objavili výpoveď slovenskej ženy vydatej za Nigérijčana, ktorá má informácie z prvej ruky, hlavne od svojej svokry a manželovej rodiny.
Tuto uvádzame anonymne bez uvedenia mena jej postrehy:
- Prezident Buhari jedného dňa vyhlásil, že fyzické peniaze musia skončiť, lebo sa veľmi často falšovali. Že dajú do obehu novú menu a zrušili platnosť starej.
Dopadlo to tak, že nových peňazí bolo veľmi málo a ľudia sa k nim nemohli dostať. Začali masovo obliehať banky a vyberať peniaze z účtov. Masovo myslím v desaťtisícoch. Mnohí ľudia boli ušliapaní davom. V radoch sa čakalo niekoľko dní.
Stávali sa situácie, kedy žena prišla nahá čakať na svoje peniaze, lebo nemala čím nakŕmiť deti. Ľudia nemali za čo kupovať jedlo, platiť deťom školy…
- Vypálili a zničili niekoľko bánk. Po tomto začala polícia strieľať do ľudí, ale zvyčajne im to ľudia vrátili aj s úrokmi a takých policajtov zabili.
Moja svokra vtedy nejedla niekoľko dní, lebo je stará a nemohla ísť čakať niekoľko dní v rade. Ceny paliva stúpli niekoľkonásobne a prakticky zastal obchod. Niekoľko dní fungoval výmenný obchod. Keďže ľudia stále chceli svoje peniaze, banky začali žiadať 25% poplatok za vybranú čiastku! Za ich vlastné peniaze!
Nakoniec, keďže ľudia šaleli hladom a násilnosti nemali konca, Buhari vrátil starú menu do platnosti s tým, že platí do decembra. Ceny všetkého ale aj tak nehorázne stúpli a už aj dovtedy chudobní ľudia schudobneli ešte viac.
Tento mesiac volili prezidenta. Mňa na tom zaujalo niekoľko, už z iných krajín známych ťahov. Zvolený bol moslim, samozrejme.
Ja som manželovi vopred hovorila, že podľa mňa nie je tej moci, ktorá by prinútila moslimákov vzdať sa moci nad kresťanmi. Lenže ľudia hovorili, že nevedia, kto toho nového prezidenta zvolil, lebo nepoznajú nikoho, kto by ho volil. Volili iného kandidáta. Ten druhý kandidát dlho vyhrával v priebežných výsledkoch a zrazu hop a moslimovi pribudli milióny hlasov.
Nová vláda ešte nie je zostavená. Môj manžel tvrdí, že nová vláda môže situáciu v krajine zmeniť. Že sa môžu dokonca v decembri vzoprieť CBDC. Neviem. Uvidíme.
A ekonomika? No, to je tiež ťažké popísať. Bavíme sa tu o obrovskej krajine s nepredstaviteľnou mierou korupcie, násilia a náboženských problémov. Keď to mám trochu zjednodušiť, každý sa živí, ako sa dokáže.
Mesto Abuja je mestom tých, ktorí pracujú pre vládu. Takí majú zaistené bývanie a dôchodok. Bez práce v štátnych úradoch nie je dôchodok. Dane sa platia, ale na čo sa používajú, nikto netuší. Zmiznú niekde cestou.
Ak existujú štátne nemocnice, sú horšie, ako si dokáže ktokoľvek predstaviť. Korupcia v tom zmysle, že keď môjmu švagrovi šli vyberať slepé črevo, jeho otec musel uplatiť chirurga. Keď už ležal na operačnom stole, chirurg prišiel a povedal, že chce viac. Súkromné nemocnice sú pre bežného človeka finančne nedostupné.
Školstvo je detto to isté. A náboženstvo je kapitola sama o sebe.
Autor: Tyler Durden, Zdroj: zerohedge.com, Spracoval: Badatel.net
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz