Šéf české armády a náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že je nejvyšší čas na to, abychom otevřeně mluvili o hrozbě války mezi Ruskem a NATO. „Před 24. únorem jsme měli tendenci vojenskou sílu Ruska přeceňovat, zatímco dnes ji spíše podceňujeme. Takové myšlení je nebezpečné – Rusko svou agresivitou a nepředvídatelností pouze roste,“ píše Řehka v komentáři pro polský deník Rzeczpospolita. „Sami sebe jsme klamali tím, že se velká válka k naší civilizaci neblíží a současná ruská agrese je toho dokonalým příkladem!“ domnívá se Řehka a volá potom, abychom se začali připravovat na válku v Evropě.

Podle generála Rusko útočnou válku na Ukrajině označuje za konflikt s NATO a Západem. „Označuje nás za nepřátele a takto s námi i jedná. Chce Vladimir Putin ozbrojený konflikt s nejsilnější obrannou aliancí? S největší pravděpodobností nyní ne, nicméně nemáme důvod k radosti,“ domnívá se Řehka s tím, že situace může být v budoucnu jiná a Rusko si vymezuje vlastní manévrovací prostor.

Řehka také dodal, že musíme usilovat o vojenské vítězství na ukrajinském bojišti „tak dlouho, jak to bude potřeba“. Kromě toho se také musíme připravit na budoucí možný konflikt s Ruskem, které pro nás bude neustále hrozbou. „Toto musíme udělat co nejdříve i přesto, že se mluví o deseti nebo patnácti letech, tak je to velmi naléhavé a nesmí se promarnit žádný den. Obrana se nevybuduje přes noc. Jedinou možností je ukázat agresivnímu Rusku, že veškeré jeho snahy jsou odsouzeny k nezdaru,“ podotýká Řehka v článku pro Rzeczpospolita.

Invaze Rusko jistě zaměstnává a oslabuje, ale oslabené Rusko však nemusí nutně znamenat méně nebezpečné Rusko. „Opak může být pravdou. Rusko usilovně pracuje na obnově a posílení svého arzenálu a má k tomu velký potenciál. Z toho pro nás vyplývá jasný úkol: musíme okamžitě začít posilovat vlastní obranu,“ doplňuje Řehka s tím, že čas je omezený: „I kdybychom měli deset let, byl by to spíše sprint než maraton.“

Kreml podle šéfa české armády chápe pouze naši spojeneckou jednotu, odhodlání, masivní vyzbrojování a připravenost. „Toto úsilí musí samozřejmě jít ruku v ruce s jasnou a účinnou diplomacií. Poslední, kdo by si přál válku, jsou vojáci, kteří ji viděli na vlastní oči,“ píše Řehka v komentáři a pokračuje: „Žádný voják, zejména pokud má doma děti, když vidí strádání a utrpení civilistů, zabíjení či mrzačení dětí, válku nechce. Mluvím z vlastní zkušenosti. Na druhou stranu nelze strkat hlavu do písku a tvářit se, že to nějak přejde a někdo se o to postará za nás.“

Podle Řehky mělo Česko neuvěřitelné štěstí, že jsme posledních 33 let žili v nebývalé míře svobody a prosperity. „Jsme zvyklí slýchat o válce jako o něčem vzdáleném a abstraktním, co se nás dotýká jen okrajově. Maximálně tu a tam vyčleníme vojenské specialisty do takzvaných horkých míst, aby společně se spojenci čelili problému a zabránili jeho rozšíření do naší vlasti,“ pokračuje s tím, že díky tomu Češi nemusí obětovat mnoho úsilí, peněz a životů na vlastní obranu.

Sami sebe jsme klamali tím, že jsme si mysleli, že velká válka se k naší civilizaci neblíží. A kdyby se tak stalo, měli bychom dostatek času na přípravu, ale tak to bohužel nefunguje. Za prvé: válka v Evropě není nemožná. Za druhé: nebudeme mít ani čas se na ni připravit, pokud se nebudeme trvale připravovat v době míru. Za třetí: v době míru a prosperity jsme náchylní přehlížet varovné signály a neřídit se jimi. Současná ruská agrese je toho dokonalým příkladem,“ píše se v článku.

„Válka mě naučila, že je třeba mít oči otevřené, dívat se na věci realisticky, vždy převzít iniciativu a problémy řešit. Nikdo jiný to za vás neudělá,“ uzavírá Řehka komentář pro server Rzeczpospolita.

* zdroj

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange