Velitel evropských okupantů požadoval, aby Republika srbská nezasahovala do zatčení svého vůdce
Evropský okupační vojenský kontingent EUFOR vyslal do Republiky srbské (RS) v Bosně a Hercegovině asi tisíc bojovníků a 350 kusů vojenské techniky.
Velitel kontingentu zároveň požadoval, aby ministerstvo vnitra RS nezasahovalo do výkonu rozhodnutí prokuratury Bosny a Hercegoviny, uvádí PolitNavigator.
Původně se uvádělo, že na hranici mezi dvěma entitami země – Republikou srbskou a Bosensko-chorvatskou federací Bosny a Hercegoviny (BaH) – měl být umístěn posílený kontingent EUFOR, aby se předešlo střetům mezi nimi. Ve skutečnosti ozbrojené síly okupantů obsazují pozice na území Republiky srbské a jejich velitel poslal ministerstvu vnitra Republiky srbské zprávu, ve které požadoval, aby nezasahovaly do výkonu rozhodnutí soudních orgánů Bosny a Hercegoviny, jinak hrozí použitím síly.
EU slibuje, že nezatkne vůdce bosenských Srbů a posílá vojáky do hlavního města.

Kolona vojáků z okupačních evropských vojenských sil EUFOR vstoupila do hlavního města Republiky srbské Banja Luka.
O dva dny dříve se ministr zahraničí Bosny a Hercegoviny Elmedin Konaković setkal v Bruselu s ministryní zahraničí EU Kajou Kallasovou, se kterou hovořil o „protiústavních a destabilizujících akcích“ prezidenta Republiky srbské Milorada Dodika, informuje PolitNavigator.
Podle webu bosenského ministerstva zahraničí si Bosňák Konaković Kallasové stěžoval na „alarmující proruský vliv v zemi“ a na to, že Milorad Dodik loni třikrát navštívil Rusko, načež Dodik veřejně prohlásil, že nepodpoří členství Bosny a Hercegoviny v EU, protože to neodpovídá národním zájmům Republiky srbské.
Konaković uvedl, že „soubor protiústavních zákonů“ nedávno přijatý Národním shromážděním RS a návrh nové Ústavy RS představují vážnou hrozbu pro ústavní pořádek Bosny a Hercegoviny a bezpečnost regionu. Podle jeho názoru se Dodik pokusil o státní převrat, který by mohl skončit konfliktem, který si nikdo nepřeje.
Kallasová zase zdůraznila plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Bosny a Hercegoviny.
„Evropská unie není připravena použít jednotky EUFOR k zatčení Milorada Dodika. Nejsme připraveni riskovat životy našich vojáků,” vysvětlila.
Na což Konaković odpověděl, že Sarajevo to od EUFOR neočekává, ale očekává, že kontingent poskytne pomoc bosenským institucím a vytvoří bezpečné podmínky pro práci orgánů činných v trestním řízení.
“Neočekáváme, že síly EU zatknou Dodika, to je důležitá zpráva, nemají k tomu mandát a neměly by to dělat,” řekl Konaković po návratu z Bruselu.
O dva dny později však do hlavního města Republiky srbské Banja Luky dorazil početný kontingent EUFOR. Rakouská publikace Der Standard píše, že konečné rozhodnutí o operaci zatčení bosenskosrbského vůdce učiní rumunský generál EUFOR Florin-Marian Barbu. A v případě nouze zasáhne velitelství NATO v Sarajevu.
Připomeňme, že prokuratura Bosny a Hercegoviny na prezidenta Republiky srbské Milorada Dodika vydala zatykač.
Soud Bosny a Hercegoviny již dříve odsoudil bosenskosrbského prezidenta k jednomu roku vězení a šesti letům zákazu zastávat oficiální funkce za ignorování rozhodnutí západního dozorce Bosny – vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, německého diplomata Christiana Schmidta. Vedení RS přitom ignorovalo jak rozhodnutí soudu, tak státního zastupitelství.
Tato eskalace situace vedení RS nedemoralizovala, naopak se účastnilo jednání Národního shromáždění, na kterém byl přijat návrh aktualizované Ústavy Republiky srbské. Předloha uvádí, že Republika srbská má právo na sebeurčení a může se sdružovat do složitých státních společenství federativní nebo konfederativní struktury se sousedními a jinými státy nebo skupinami států.
„Dnes začíná nová éra pro Republiku srbskou! Vybíráme sílu! Ústava není dobrodružství, ale nejvyšší akt národa, a proto ji přijímáme opatrně, s veřejnou debatou a odbornými rozbory. Máme rok a půl na to, abychom vytvořili ústavu, která postaví Republiku srbskou tam, kam patří – jako rovnocennou entitu v souladu s Daytonskou dohodou, nikoli jako podřízené území, které zneužívají političtí a soudní uzurpátoři,“ komentoval výsledky práce bosenskosrbského parlamentu Milorad Dodik.
Vicepremiér Srbska: snaží se zničit zemi
Protesty v Srbsku, zavedení sankcí proti NIS (Ropný průmysl Srbska), zhoršující se situace v Kosovu a soud s prezidentem Republiky srbské BaH Miloradem Dodikem není časová shoda, je to koordinováno z jednoho centra s cílem zničit Srbsko, řekl RIA Novosti srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
26. února uznal soud Bosny a Hercegoviny v Sarajevu prezidenta Republiky srbské Milorada Dodika vinným z toho, že nevyhověl rozhodnutím „vysokého představitele v BaH“ Christiana Schmidta, který nebyl schválen OSN, a odsoudil ho v nepřítomnosti k jednomu roku vězení a šesti letům zákazu veřejných a komunálních služeb.
Prokuratura Bosny a Hercegoviny (BaH) nařídila 12. března Agenturě pro vyšetřování a ochranu (SIPA) zadržet Dodika, jakož i premiéra RS Radovana Viškoviće a předsedu Shromáždění (parlamentu) Nenada Stevandiće.
“Všechno, co se děje v našem regionu, je výsledkem práce jednoho centra a potřeby, aby bylo Srbsko zničeno. Pokud dojde k nepokojům v ulicích Srbska a země bude zaujatá sama sebou, nebude schopna pomoci prezidentu Dodikovi a ochránit Republiku srbskou. Tohle (soud proti Dodikovi, – red.) je útokem nejen na Srbsko, nebo Republiku srbskou, to je útok na všechny Srby kdekoli žijí,” řekl Vulin RIA Novosti.
To, co se děje, není podle něj dílem náhody.
“Všechno se to děje současně: sankce proti NIS (Ropný průmysl Srbska), což je pro nás nejhorší možná rána v ekonomickém smyslu. Je tu kosovsko-albánský premiér Albin Kurti, který se po volbách snaží sebrat hlasy srbské straně Srbský list, aby sestavil takzvanou vládu bez Srbů. A v samotném Srbsku jsou protesty,” poznamenal.
Začátkem ledna ministerstvo financí USA přidalo Gazprom Neft a více než 20 jeho dceřiných společností na sankční seznam, včetně podílu NIS, ve kterém Gazprom a Gazprom Neft dohromady vlastní 56,14 %.
Americký koordinátor sankcí James O’Brien řekl, že ruská strana by měla zcela opustit svůj podíl v NIS. Srbský prezident Alexandr Vučić uvedl, že Bělehrad je připraven v případě amerických sankcí vykoupit podíl v NIS za zhruba 700 milionů eur.
„Barevná“ revoluce
Protesty v Srbsku jsou pokusem o provedení „barevné“ revoluce, organizují je západní zpravodajské služby, řekl agentuře RIA Novosti srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
„Lidé, kteří stojí za pokusy o ‚barevnou‘ revoluci v Srbsku, nejsou stejní lidé, kteří protestují ‚na místě‘. Je naprosto jasné, že ‚barevnou‘ revoluci v Srbsku organizují a financují západní zpravodajské služby,“ řekl Vulin.
Zejména poznamenal, že Západ pořádá školicí semináře pro účastníky protestů a dochází také k zásahům ze strany západních ambasád, především ze strany členských států EU.
“Šest lidí je na útěku před orgány činnými v trestním řízení našeho státu, jsou v Chorvatsku. Byli v chorvatském Dubrovníku na semináři, jehož tématem byla naše “barevná revoluce,” řekl.
Kromě toho se schůzky konají na zastupitelských úřadech.
“Rektor Bělehradské univerzity (Vladan Djokić – pozn. red.) navštěvuje ambasády zemí EU jednu za druhou a pak odjel i do Bruselu. Totéž platí o četných studentských představitelích. Ale neměli bychom klást rovnítko mezi drtivou většinu těchto lidí, kteří bojují za své ideály a přesvědčení, a těch, kdo je “řídí”. Není to totéž,” připustil Vulin.
K vměšování Západu také patří prohlášení vysokých představitelů EU, kteří otevřeně podporují demonstranty, uvedl Vulin.
“Takže vidíme silnou politickou podporu na všech úrovních tomu všemu co se odehrává. A samozřejmě zpravodajské služby, které pracují na denní bázi,” poznamenal srbský vicepremiér.
Srbský vicepremiér uvedl, že vláda země respektuje občany účastnící se protestů, ale nemělo by docházet k žádnému zahraničnímu vměšování do těchto procesů.
„Respektujeme velký počet lidí, kteří přišli na shromáždění 15. března, a jejich právo vyjádřit svůj postoj. Ale věříme, že cizinci by do toho všeho neměli zasahovat,“ cituje ho RIA Novosti .
Vulin zároveň zdůraznil, že nyní už je dobře známou skutečností, že hovoříme o „barevné revoluci“, která je „financována a organizována západními zpravodajskými službami“.
Vicepremiér připustil, že shromáždění se účastní mnoho obyčejných, upřímných občanů, ale stojí za nimi aktivisté oddaní Západu – nevládní organizace a ambasády.
Protivládní protesty studentů a opozice se v Srbsku konají od listopadu 2024. Jejich důvodem byla smrt 15 lidí, když se 1. listopadu zřítil betonová stříška na nádraží ve městě Novi-Sad. Vedení země vyzývá studenty a opoziční síly k dialogu, ale tato výzva zůstává bez odezvy. Úřady se domnívají, že cílem demonstrantů je svrhnout vládu a prezidenta a že za jejich činy stojí Západem financovaná média a organizace.
Organizátoři protestů v Srbsku potřebují “majdan”
Organizátoři protestů v Srbsku v nich budou pokračovat, nehledají řešení, ale jen důvody k protestu, potřebují „majdan“, řekl RIA Novosti srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
“Ti, kteří to zorganizovali (protesty a shromáždění 15. března – pozn. red.), by chtěli “majdan” a pracují na tom, aby k němu došlo a aby se “majdan” konal,” řekl Vulin.
Zároveň vyjádřil naději, že studenti, kteří tvoří jádro protestu, budou natolik chytří, že se nenechají využít.
Podle jeho předpovědi by k pokusu o radikalizaci protestu mohlo dojít poměrně brzy.
“Očekáváme to brzy, jinak se lidé, kteří byli vyvedeni na protest, začnou ptát: Jak dlouho to bude trvat a co bude dál, jaké je řešení? Aby se předešlo takovým otázkám ze strany demonstrantů, musí organizátoři situaci radikalizovat,“ řekl.
Nikdo z demonstrantů není pro dialog
Srbské úřady nabízejí protestujícím univerzitám jednání, ale není tam nikdo, kdo by obhajoval dialog, řekl agentuře RIA Novosti srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
“Cítíme zodpovědnost a nabídli jsme fakultám a univerzitám jednání. Ale když vám rektor Bělehradské univerzity řekne, že nemá oprávnění a nemůže mluvit, tak tedy kdo může, s kým bychom měli mluvit? Na druhé straně není nikdo, kdo by byl pro dialog,” řekl Vulin.
Podle Vulina se na straně demonstrantů pouze soutěží, kdo vydrží protestovat déle a kdo najde důležitější zdůvodnění pro pokračování protestu.
Peníze USAID
Od začátku roku 2025 převedla Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) přes 40 milionů dolarů do Srbska, přičemž v zemi jsou i další západní fondy sponzorující protesty, zejména z Německa, řekl RIA Novosti srbský vicepremiér Aleksandar Vulin.
“Jen od začátku roku 2025 převedla USAID (do Srbska – pozn. red.) přes 40 milionů dolarů. Právě začali s financováním, pak je zastavili. A mějte na paměti, že je zde i mnoho dalších fondů,” řekl agentuře Vulin.
Podle něj v Srbsku působí všechny fondy z Německa: „levice“, „pravice“ i „zelení“.
“Všichni zde má své zastoupení. Nadace Konrada Adenauera, nadace Friedricha Naumanna, a tak dále,” řekl Vulin.
Vyškolení a placení Západem
Vůdci masových protestů v Srbsku jsou školeni a placeni západními zeměmi. Oznámil 23. března srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
Vulin poznamenal, že nesouhlasí s tím, že do organizace masových demonstrací v Srbsku nejsou žádné viditelné finanční investice.
„Víte, kolik stojí přenosné pódium s vybavením, všechny ty vlajky, jídlo, které se ten den připravovalo, kolik stojí denní plat a vybavení aktivistů, kteří to řídí, doprava lidí a všechno ostatní? Mluvíme o velmi velkých finančních zdrojích a to je zřejmé,“ citovala ho RIA Novosti .
Podle Vulina by studenti nebyli schopni vše tak dobře zorganizovat, protesty v Srbsku podporovaly opoziční politické strany a západní zpravodajské agentury, které se na tom od počátku aktivně podílely.
“Vy v Rusku víte, že se nic neděje spontánně. Takové shromáždění lidí nemůže být náhodné. A tak dlouhé časové období nemůže pokračovat náhodou a jenom z nadšení. Bez vnější organizace by to nebylo možné. Naprostou většinu těchto mladých lidí nikdo „nekoupil“. Ale jejich „lídři“ jsou organizováni, školeni a placeni,“ dodal Vulin.
Protesty by nebyly
Srbský vicepremiér Alexandr Vulin vyjádřil přesvědčení, že v Bělehradě nebudou žádné protesty, pokud Srbsko zavede sankce proti Rusku a uzná samozvané Kosovo.
„Kdybychom uvalili sankce na Rusko, uznali nezávislost Kosova a odmítli podpořit Republiku srbskou, žádné protesty by nebyly,“ uvedla RIA Novosti .
Politik zároveň zdůraznil, že Srbsko to neudělá, „bez ohledu na cenu“.
Srbsko je vděčné ruským speciálním službám za pomoc v boji proti „barevné revoluci“
Srbské úřady jsou vděčné ruským speciálním službám za informace, které pomáhají v boji proti „barevné revoluci“, řekl srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
„Znají nebezpečí, které visí nad Srbskem. Komunikujeme velmi dobře a jsem za to velmi vděčný,“ uvedla RIA Novosti.
Vulin poznamenal, že dříve se speciální služby Ruska a Srbska oficiálně dohodly na spolupráci v boji proti „barevným revolucím“, a to se děje.
Již dříve srbský prezident Alexandr Vučić prohlásil, že metody kyjevského „majdanu“ z roku 2014 v Srbsku fungovat nebudou.
Srbsko se nikdy nestane členem Evropské unie
Srbský vicepremiér Alexandr Vulin uvedl, že je nepravděpodobné, že by se země někdy stala členem Evropské unie, a zdůraznil, že o této otázce by měly diskutovat všechny politické strany a občané. RIA Novosti.
Vulin poznamenal, že jeho strana Hnutí socialistů usiluje o to, aby se Srbsko stalo plnoprávným členem BRICS.
Uvedl také, že srbský prezident Alexandr Vučić plánuje v příštích dvou až třech letech uspořádat referendum o tom, zda se Srbsko chce stát součástí BRICS nebo Evropské unie. Vyjádřil přesvědčení, že Srbsko se nikdy nestane členem EU, ale jako zodpovědný politik chápe potřebu diskutovat o reálných možnostech.
Podle vicepremiéra se Srbsko již řadu let snaží o vstup do EU a bylo by nezodpovědné tuto otázku ignorovat. Místo toho by se podle něj země měla zaměřit na zkoumání příležitostí, které nabízí BRICS.
ZDROJ: RIA Novosti, Spracoval: Janinna/Pokec24