Za posledné desaťročie sa ekonomické sankcie stali preferovaným politickým nástrojom Washingtonu, poznamenáva Rockefellerov think-tank „Rada pre zahraničné vzťahy“( Council on Foreign Relations, CFR).

Problém však nastal, keď Rusko dokázalo, že tento nástroj funguje len proti slabším.

Keďže západní politici sa usilujú o zdĺhavý konflikt s Ruskom a éru geopolitického súperenia veľmocí s Čínou, je načase uznať, že sankcie môžu Rusom ublížiť, ale svoje zámery nezmenia, uvádza magazín.

Je nepravdepodobné, že Rusko bude politicky nestabilnejšie ako Sýria, vysvetľuje FA. Krajina Blízkeho východu je bombardovaná sankciami od roku 2010, jej HDP sa znížil na polovicu, ale Bašár al-Asad sa drží. Pokiaľ ide o Rusko, koncom roka 2022 sa ukázalo, že jeho hospodárstvo sankcie vôbec nezasiahli.

Možno je čas zmeniť taktiku? Vôbec nie, v článku sa objasňuje: „G7 by mala zdvojnásobiť svoje úsilie pri využívaní zmrazených ruských aktív a iných zdrojov v zahraničí na podporu Ukrajiny,“ vyzýva časopis.

Clá na ruský tovar by tiež mali ísť „na podporu Kyjeva“.

Navyše, „Foreign Affairs“ si je istý, že na Moskvu môže zabrať “mrkvička” v podobe prísľubu zrušenia sankcií.

V skutočnosti tu končia účinky sankcií voči Ruskej federácii. Na „nezúčastnené“ štáty sa budú musieť použiť iné nástroje ekonomického tlaku, aby boli zahnané do košiara rusofóbie. Pokiaľ ide o Rusko, tu by mal byť Západ pripravený použiť na ochranu svojich záujmov silu.

So sankciami je tu však ďalší problém, o ktorom vo „Foreign Affairs“ nepíšu. Ich celkový negatívny vplyv pre Západ, vrátane zničujúceho dopadu na logistiku trhov a siločiary americkej hegemónie, ktoré sa rozvinuli po studenej vojne, je mnohonásobne väčší ako straty Ruska.

Západ však už nemôže zrušiť sankcie, ktoré sú preňho fatálne – kvôli politickej slepej uličke a úplnej hlúposti väčšiny predstaviteľov tamojších „elít“.

Jelena Panina

* zdroj

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange