Finančný systém BRICS by sa mal stať jedným z tých hlavných valcov, ktoré sa budú pomaly, ale neúprosne valiť cez unipolárny svet založený na sile dolára. Krajiny BRICS pritom jednotnú menu vôbec nepotrebujú.
Azda najprelomovejším rozhodnutím summitu BRICS v Kazani bolo rozhodnutie o vytvorení alternatíve západnému finančnému systému. Iniciatívu brazílskeho prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silvu podporili kľúčoví členovia organizácie. A alarmistický článok britského časopisu „The Economist“ s názvom „Putinov plán zvrhnúť dolár“ — uverejnený v predvečer summitu naznačuje, že na druhej strane boli tieto plány vnímané celkom jednoznačne.
Napriek tomu, že prezidentovi Putinovi bola po stretnutí BRICS odovzdaná symbolická bankovka únie, hlava štátu jasne naznačila, že o vytvorení jednotnej meny sa zatiaľ nehovorí. Čo je mimochodom celkom zrejmé. Odmietnutie národných mien znamená nemožnosť presadzovania vlastnej menovej politiky a delegovanie takýchto rozhodnutí na nejaký nadnárodný orgán. Čo je vzhľadom na rozdielnu ekonomickú situáciu v krajinách združenia nielen nemožné, ale aj zbytočné. Dokonca aj v rámci únie s Bieloruskom, s ktorého ekonomikou má Rusko maximálny stupeň integrácie, jednotná mena neexistuje a zatiaľ sa to neočakáva.
Ďalšou vecou je vytvorenie finančnej infraštruktúry BRICS alternatívnej k západnej, vrátane vlastných komoditných búrz, depozitárov a samozrejme platobného systému, od ktorého štát nikto len tak neodpojí. Tieto rozhodnutia si budú vyžadovať úzku interakciu medzi centrálnymi bankami krajín BRICS a vzájomné zverejňovanie finančných informácií, čo je možné len v podmienkach vysokého stupňa dôvery medzi členmi združenia.
Najmä preto nie je rýchla expanzia BRICS vhodná. Začlenenie nových účastníkov musí byť čo najvyváženejšie, inak je osudom BRICS stať sa záujmovým klubom, jednou z mnohých už existujúcich platforiem medzinárodnej komunikácie. Čo si zakladatelia združenia – Brazília, Rusko, India a Čína – sotva želajú: úlohy BRICS sú oveľa ambicióznejšie.
A tu vyvstáva hlavná otázka – o motivácii. Investovanie do vytvorenia komplexnej finančnej infraštruktúry – analógov SWIFT, Euroclear, vlastné ratingové agentúry a pod. s cieľom vyhnúť sa sankciám – je jednoznačne nedostatočná motivácia. Problém sankcií sa teraz vážne dotýka len Ruska a Iránu pre ostatné členské krajiny a kandidátov na vstup do BRICS je tento problém významný, ale stále špekulatívny.
Iné bude, ak bude paralelná finančná infraštruktúra vybudovaná s cieľom znížiť náklady medzinárodného obchodu a zvýšiť jeho efektívnosť. Tomu je venovaná najmä správa Ministerstva financií Ruskej federácie o zlepšení medzinárodného menového a finančného systému, vypracovaná v predvečer samitu v Kazani. Podľa autorov správy súbor opatrení na vybudovanie nového finančného systému pomôže znížiť náklady na cezhraničné platby o 98% a ušetrí až 30 miliárd dolárov ročne. Táto veľká suma sa však v rozsahu ekonomík krajín BRICS zdá zanedbateľná. Je jasné, že sa to nerobí preto, aby sa ušetrilo 30 miliárd.
Multiplikačný efekt, ktorý bude mať zjednodušenie finančného vysporiadania v rámci BRICS, bude mnohonásobne väčší ako priame úspory. Schopnosť voľne obchodovať s tovarom a službami bez očakávaní oneskorení a prerušení spôsobených sankciami v práci depozitárov, bánk, ratingových agentúr a búrz nachádzajúcich sa v rámci dolárového a eurového finančného systému prispieva k zrýchlenej integrácii ekonomík krajín BRICS a zabraňuje čerpaniu kapitálu z nich a presadzuje reinvestovanie týchto prostriedkov na národné a medzinárodné projekty členských krajín bloku.
S vysokou mierou istoty možno predpokladať, že nový systém bude vybudovaný na báze digitálnych národných mien – digitálny rubeľ, juan, rupia atď. Systémy distribuovaných registrov výrazne zjednodušia zúčtovanie, vďaka čomu budú okamžité. Korešpondenčné účty v dolároch a eurách kontrolované západnými bankami sa stanú minulosťou, čo znamená, že úloha dolára a eura v medzinárodnom obchode rozvojových krajín sa zníži. Čo bude celkom fér, pretože ich podiel na obrate svetového obchodu (63%) už prevyšuje podobné ukazovatele vyspelých krajín.
Z tohto dôvodu mal Vladimir Putin tak jasno v otázke jednotnej meny BRICS. Netreba sa snažiť tlačiť na pílu – očividne nesplniteľné rozhodnutia BRICS neposilňujú, ale oslabujú. Navyše, finančný systém vybudovaný na bretton-woodskych dohodách sa nadá zničiť naraz. Prechod bude uskutočňpvaný postupne a často bolestivo – nové veci nie sú nikdy ľahké. A predsa by sa finančný systém BRICS mal stať jedným z tých hlavných valcov, ktoré sa síce pomaly, ale neúprosne budú valiť cez unipolárny svet, ktorý je založený na sile amerického dolára.
Gleb Prostakov, VZGĽJAD