Singularita je termín, který lze často slyšet v diskusích o budoucnosti předpovídané umělé inteligenci. V tomto bodě svého vývoje „strojová inteligence“ překoná lidskou inteligenci a bude schopna vytvořit svůj vlastní druh.

Pro mnoho vědců je tato vyhlídka vážným problémem. Koneckonců, není známo, co se AI rozhodne udělat s lidstvem. Tato vyhlídka je přitom podle mnoha odborníků otázkou velmi vzdálené budoucnosti.

Takový optimismus však není vlastní každému. Zejména Leopold Aschenbrenner, bývalý zaměstnanec Open AI, který byl letos v dubnu propuštěn za prozrazení důvěrných informací, zveřejnil velmi pozoruhodnou zprávu. V něm varuje lidstvo před blížícím se vytvořením AJI – univerzální AI, která bude schopna okamžitě plnit všechny úkoly dostupné některým moderním typům „strojové inteligence“ (texty, obrázky, videa atd.).

Nebezpečí takové technologie je podle Aschenbrennera v tom, že bude myslet sama za sebe a využije všechny schopnosti, které má k dispozici, aby dosáhla cíle, který zná jen ona sama.

Ale to není všechno. Po AJI se objeví ASI – stejná singularita. K vytvoření univerzální umělé inteligence by přitom podle Aschenbrennerových výpočtů mohlo dojít do roku 2028. ASI zase během pár měsíců vytvoří samotné AJI.

Děsivá vyhlídka…

Vše však není tak fatální, vezmeme-li v úvahu faktory, které budou stát v cestě tak rychlému rozvoji AI.

Za prvé, neuronové sítě jsou poměrně „žravé“ a každý rok pro svůj vývoj vyžadují stále více výpočetního výkonu. Dnes prakticky dosahují „stropu“ dostupného moderním počítačům.

Za druhé, neuronové sítě postrádají data. Umělá inteligence již „prošla“ celý internet, což znamená, že její další učení bude probíhat mnohem méně rychle.

Za třetí, AI spotřebuje poměrně hodně elektřiny. Podle odborníků do roku 2028 AI pohltí množství energie, které by stačilo na zásobování celého amerického státu.

Konečně za čtvrté. Ekonomická proveditelnost. Od roku 2023 činily příjmy celého odvětví AI 3 miliardy dolarů. Celkové náklady na vytvoření a trénování neuronových sítí přitom již přesáhly 50 miliard, a tak navzdory Aschenbrennerovým panickým prohlášením projde umělá inteligence spíše postupným vývojem než revolucí.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Secured By miniOrange