Poslanci počas rokovaní s Radou EÚ presadili, aby sa financovalo rozmanitejšie spektrum projektov a aby malé a stredné podniky boli oprávnené získať vyššiu mieru financovania.
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu odobrili plány EÚ na zvýšenie výroby munície a rakiet s cieľom riešiť súčasný nedostatok tohto obranného materiálu a zároveň vojensky pomôcť Ukrajine. Informuje o tom spravodajca TASR.
Cieľom znenia zákona na podporu výroby munície (ASAP), na ktorého znení sa europarlament minulý týždeň dohodol s členskými štátmi (Rada EÚ), je urýchliť dodávky munície a rakiet na Ukrajinu a pomôcť členským štátom eurobloku obnoviť zásoby ich arzenálu.
Zavedením cielených opatrení vrátane financovania vo výške 500 miliónov eur má ASAP docieliť zvýšenie výrobnej kapacity EÚ s cieľom riešiť súčasný nedostatok výrobkov obranného priemyslu, najmä delostreleckej munície, rakiet a ich súčastí.
Poslanci počas rokovaní s Radou EÚ presadili, aby sa financovalo rozmanitejšie spektrum projektov a aby malé a stredné podniky boli oprávnené získať vyššiu mieru financovania. Zaistili tiež, že nové financovanie neuberie z existujúcich zdrojov EÚ na politiku súdržnosti. Zákonodarcovia tiež podporili, aby krajiny EÚ poskytli Ukrajine muníciu financovanú podľa týchto právnych predpisov bez toho, aby podliehala vývozným obmedzeniam.
Vedúci rokovacieho tímu EP, rumunský poslanec Cristian Bušoi pre médiá uviedol, že štvrtkové hlasovanie v pléne predstavuje ďalší krok vpred v oblasti bezpečnosti a obrany Európy a tiež v neochvejnej podpore Ukrajiny vzhľadom na prebiehajúcu ruskú agresiu.
Za právny predpis zahlasovalo 505 poslancov, 56 bolo proti a 21 sa hlasovania zdržalo. Európsky zákon na podporu výroby munície ešte musia formálne schváliť ministri členských krajín, aby mohol nadobudnúť účinnosť.
EP pripomenul, že ASAP prichádza v reakcii na žiadosť Ukrajiny adresovanú EÚ, aby jej dodala delostreleckú muníciu kalibru 155 mm. Členské štáty boli v marci tohto roka vyzvané, aby urýchlene dodali muníciu z vlastných zásob na Ukrajinu. Následne sa krajiny EÚ dohodli na spoločnom obstarávaní milióna kusov munície a nakoniec aj na zvýšení výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu.
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz