Site icon Spolok ARCHA o.z.

Európa pred katastrofou

Európa by si nemala robiť ilúzie, že v energetickom sektore bude „všetko v poriadku“.

V súčasnej energetickej kríze je v prvom rade potrebné prijať realitu. Netreba sa utešovať bláznivými ilúziami v duchu „všetko bude dobré“. Pamätáte si na tých, ktorí tancovali na balkóne na začiatku pandémie COVID-19? To je podobné.

Ak sa pozrieme na to, ako sa politici správali za posledný rok, tak ich ničomnosť nespočíva ani tak v nedostatku stratégie (vyžadovať to aspoň od niektorých by bolo priveľa), ale nedostatok pochopenie toho, čo sa deje priamo pod ich nosom.

1. Kríza začala ešte v októbri 2021, dávno pred ruskou operáciou. Cena elektriny v Taliansku v tom mesiaci vzrástla z 5 na 25 centov za kilowatthodinu. Generálny tajomník „Enel Storace“ ako prvý na fóre „Cernobbio“ upozornil na anomáliu v určovaní cien elektriny. A všetci mlčali.

2. Od začiatku konfliktu na Ukrajine 24. februára 2022 až po súčasnosť sa Európa ženie za nesplniteľnými snami. Neurobila nič, ale čo je horšie, sľúbila ceny, ktoré v skutočnosti nemôže udržať: stačí si prečítať Manzoniho „Snúbenicu“ a protest pekárov, ktorí nemajú ako udržať maximálnu cenu stanovenú kancelárom Ferrerom.

3. Taliansko nepotrebuje 29 miliárd kubických metrov plynu, ale 32 miliárd kubických metrov plynu, aby nahradilo dodávky z Ruska. Uzavreli sa nové dohody, čo je určite chvályhodné, ale nemôžu nahradiť to, čo sa nahradiť nedá.

4. Aj dieťa chápe, že cena vody sa zvyšuje, keď ste smädní a na púšti je len jeden predavač a všetko ostatné je fatamorgána. A presne v tejto situácii sa teraz nachádzame: nahraďte vodu elektrinou a všetko sa vyjasní.

5. Najviac, čo môžeme urobiť so solárnymi panelmi, je nabiť hračkárske autíčka a aj to len cez deň. V prvej polovici roka „Enel“ vyrobil 34 gigawattov zo solárnych panelov, 5705 z vodných elektrární, 2716 z geotermálnych elektrární a 8282 z uhlia. Vo všeobecnosti, aj keby sme desaťnásobne zvýšili počet solárnych panelov, stále by to nestačilo.

6. Plyn je potrebný sám o sebe (vezmime si napríklad pece), ako aj na výrobu elektriny. Polovica jadrových elektrární vo Francúzsku je teraz v údržbe, takže je nepravdepodobné, že sa s nami podelí o to, čo sama potrebuje.

7. Pred dvoma dňami „Eni“ nedostala ani jednu molekulu plynu. Plynovod „Nord Stream“ do Nemecka bol uzavretý, ale Nemci môžu čerpať plyn z potrubia južnejšie, ktorý vedie cez Rakúsko a slúži aj Taliansku. To znamená, čo sa k nám nedostalo, prišlo k nim?

8. Mestské podniky sú v zúfalej situácii. Nedávno riaditeľ spoločonsti „Iren“ Gianni Armani povedal, že ak predtým jeho spoločnosť dostávala na základe zmlúv 70% plynu, teraz je to už len 40%. Aby bolo úplne jasné, plynu je málo a nikto neverí, že ho bude v najbližších mesiacoch dosť.

Plyn pre Európu je ako voda v púšti. Zabudnite na cenové stropy a cenové kontroly. Je to predajca, kto hrá na trhu dôležitú úlohu, aj keď nás samotný predajca desí – až tak desí, že ho neprestávame na kolenách prosiť, aby neznižoval dodávky, kým ich sami neodmietneme. Bolo by to úžasné, avšak v reálnom svete, a nielen v tom ekonomickom, to tak nefunguje. Aspoň dovtedy, kým ho nepovedie Greta.

Nicola Porro, Il Giornale

* prevzaté z sk.news-front.info

Exit mobile version