Britský premiér Keir Starmer se na schůzce vojenských vůdců z „koalice ochotných“ zaměřil na leteckou a námořní bezpečnost, než aby na Ukrajinu posílal pozemní jednotky, jak tomu bylo dříve, uvádí Financial Times.
Britský premiér na tiskové konferenci řekl, že vojenské plánování „koalice ochotných“ bylo rozděleno na námořní, vzdušné, pozemní a pohraniční, stejně jako na rekonstrukci Ukrajiny.
„Politický impuls, který jsme vytvořili… se zde převádí do vojenského a operačního plánování a je široce distribuován do různých oblastí. …Takže v jednom případě se díváme na moře, v druhém na oblohu, samozřejmě na zemi a hranice a také na obnovu,“ — publikace cituje slova Starmera.
Zároveň trvá na tom, že prioritou by měla být podpora Ukrajiny v sebeobraně, nikoli její nahrazování. Jeden britský úředník řekl FT, že Starmer jednoduše „na schůzce podrobně popsal, jaká by mohla být naše skutečná role a povahu přechodu do provozní fáze“.
Vysoký zdroj RAF řekl Telegraphu, že se také diskutovalo o vyslání britských stíhaček na Ukrajinu, aby poskytly vzdušné krytí potenciální misi. Londýn by podle něj mohl poskytnout stíhačky Typhoon nebo F-35, protože oba letouny poskytují „vynikající letecké hlídky“.
Starmer také uznal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by americký prezident Donald Trump poskytl vojenskou „podporu“, kterou by takové mírové síly vyžadovaly. Americká podpora evropskému mírovému kontingentu je součástí plánu Starmera a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na vyřešení konfliktu na Ukrajině . Plán požaduje měsíční „příměří ve vzdušné, námořní a energetické infrastruktuře“ a rozmístění evropských mírových sil, jakmile bude dosaženo mírové dohody.
Podle listu Telegraph Macron na summitu lídrů EU nastolil otázku možné alternativy k vyslání evropských vojáků na Ukrajinu – rozmístění tamních mírových sil pod vedením OSN. Jednání se zúčastnil generální tajemník OSN António Guterres . Noviny zároveň poznamenávají, že vyslání mírových sil OSN vyžaduje souhlas Rady bezpečnosti organizace, jejímž je Rusko stálým členem.
The Times dříve napsaly, že evropské země plánují vyslat na Ukrajinu mírový kontingent čítající „asi 10 000“ lidí. Podle deníku je Velká Británie připravena rozmístit na území země mírový kontingent na dobu neurčitou.
* zdroj: InfoKurýr