Site icon Spolok ARCHA o.z.

EÚ zvažuje zriadiť celoúnijnú databázu osobného majetku všetkých občanov

Předseda parlamentního podvýboru pro daně Evropské unie navrhl vytvoření centrálního registru majetku, který by sloužil k evidenci všech forem majetku každého občana EU. Vztahoval by se i na korporace a další typy podnikatelských subjektů.

Registr majetku EU by sloužil jako „komplexní databáze, která by zaznamenávala různá aktiva ve vlastnictví občanů“ a uvažuje se o něm pod záminkou boje proti financování terorismu a praní špinavých peněz.

EU v současné době provádí studie proveditelnosti, jejichž cílem je stanovit podrobnosti takové databáze. Objevily se návrhy, že by se vztahovala pouze na osoby s určitými příjmy nebo majetkem, jehož hodnota přesahuje určitou částku; jako jeden z kritérií pro centrální evidenci bylo uvedeno číslo 200 000 eur.

Mezi aktiva, která by mohla být do registru zahrnuta, patří bankovní účty, nemovitosti, vozidla, umělecká díla, drahé kovy, cenné papíry a kryptoměny, ačkoli přesný majetek, který by musel být zveřejněn, je předmětem závěrů studie proveditelnosti.

Mnozí zpochybňují uváděné důvody pro vytvoření takového registru. Prané špinavých peněz a teroristé by se přece jednoduše vyhnuli nahlášení svého majetku do registru, zatímco Evropané dodržující pravidla by se museli potýkat s časově náročným procesem plnění svých ohlašovacích povinností.

Diskuse o registru majetku se táhnou přinejmenším od roku 2021, tedy od doby, kdy se EU snažila najít a zmrazit majetek patřící Ruským oligarchům, na které byly uvaleny sankce. Klíčovou součástí je nalezení způsobu, jak propojit stávající záznamy, které má každý členský stát o financích všech svých občanů, do jedné centrální databáze, z níž by mohly čerpat orgány v kterémkoli jiném členském státě.

Mohlo by dojít k ohrožení soukromí a bezpečnosti dat

Ochrana osobních údajů je zde velkým problémem a mnozí zpochybňují legálnost zřízení takového registru. Registr by byl atraktivním cílem pro kyberzločince a státem sponzorované hackery a únik údajů by mohl být užitečný pro všechny od zlodějů přes novináře až po manžele, kteří procházejí rozvodovým řízením. Hackeři, kteří by získali přístup k takto podrobným finančním informacím, by mohli mimo jiné provádět rozsáhlé podvody a krádeže identity. Narušení by také mohlo mít dopad na globální finanční trhy.

Existují také obavy, že by mohly být využity k podpoře zavedení dalších daní pro Evropské občany. Nejenže by to mohlo připravit půdu pro zavedení celoevropské daně z majetku, ale mohlo by to být v budoucnu pravděpodobně použito také jako způsob, jak zabránit lidem v nákupu jiných než CBDC kryptoměn.

Lidé přicházejí o svá osobní práva pod záminkou prevence kriminality

Prezident Asociace Evropských daňových poplatníků Rolf von Hohenhau varoval: „Pokud občané poskytnou svou podporu, ztratí byrokratickými zadními vrátky všechna svá osobní práva. Pod záminkou prevence praní špinavých peněz budeme vyšetřováni všichni.“

Ačkoli mluvčí Komise tvrdí, že studie nutně neznamená, že takový registr je za rohem, zdá se, že je plýtváním prostředků provádět tak hloubkovou studii, pokud z ní nikdy nic nebude. A nejen Evropané by měli být znepokojeni; další země, včetně USA, by mohly velmi dobře následovat jejich příkladu a učinit kroky k přijetí podobných databází evidujících aktiva, která nejsou tradičně sledována, jako je zlato a kryptoměny, s tvrzením, že potřebují bojovat proti terorismu a praní špinavých peněz.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

** súvisiace články

Exit mobile version