Site icon Spolok ARCHA o.z.

EÚ uzatvorí zmluvu o vakcíne až na 40 miliónov dávok proti vírusu vtáčej chrípky

Budúci utorok podpíše Úrad EÚ pre zdravotnú núdzovú pripravenosť a reakciu (HERA) novú zmluvu s britskou farmaceutickou spoločnosťou CSL Seqirus na dodávku státisícov dávok novej vakcíny proti vtáčej chrípke.

Podľa štvrtkovej správy na spravodajskom portáli Politico má vakcína proti chrípke H5N1 „chrániť ľudí pred najnovším smrteľným kmeňom vtáčej chrípky“. V súlade s tým dostane Fínsko prvú dávku 640 000 fľaštičiek, ktoré sa majú vyrobiť budúci týždeň.

Predstaviteľ Európskej komisie pre Politico povedal, že HERA uzatvorí zmluvu s CSL Seqirus v mene 15 členských krajín. Zahŕňa možnosť nákupu až 40 miliónov fľaštičiek v priebehu štyroch rokov. Vo Fínsku sú pracovníci na farmách s norkami obzvlášť vystavení riziku, že sa nakazia vírusom vtáčej chrípky “prostredníctvom kontaminovaných zvierat”, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ. Z tohto dôvodu tam bude prvá várka vakcín okamžite doručená.

HERA už kontaktovala CSL Seqirus v roku 2023. Úrad EÚ údajne požiadal spoločnosť, aby „prispôsobila svoju vakcínu proti zoonotickej chrípke prevládajúcemu kmeňu vtáčej chrípky“. CSL Seqirus na oplátku žiadal minimálnu garanciu odbytu, zákazka predsa musela byť pre firmu podľa zdôvodnenia zisková. V apríli tohto roku bola upravená „vakcína proti zoonotickej chrípke“ farmaceutickej spoločnosti schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) a schválená ako dvojdávkové očkovanie. Druhá dávka sa musí podať s odstupom najmenej troch týždňov.

Medzitým fínske zdravotnícke úrady uviedli, že vakcína proti vtáčej chrípke je vyhradená pre špecifickú skupinu ľudí. Podľa úradov môže byť “zásah” vo Fínsku celosvetovo prvým, uvádza v stredu správa na Statnews.com. Krajina chce vakcíny ponúknuť najmä ľuďom s vysokým rizikom nákazy vtáčou chrípkou. Vtáčia chrípka sa v súčasnosti údajne šíri medzi hospodárskymi zvieratami a voľne žijúcimi zvieratami. Preto narastajú obavy z ohrozenia ľudí.

Vakcína bude sprístupnená chovateľom hydiny, veterinárom, vedcom skúmajúcim vírus a ľuďom, ktorí pracujú na kožušinových farmách. Vedci zatiaľ len predpokladajú, že vakcína Seqirus ochráni pred vtáčou chrípkou. Keďže vírus medzi ľuďmi necirkuluje, nie je možné vykonať žiadne štúdie účinnosti. Statnews vysvetlil:

“Výskumníci nemôžu vykonávať tradičné štúdie účinnosti takýchto produktov, pretože vírus necirkuluje medzi ľuďmi, takže sú zvyčajne schválené na základe týchto štúdií imunogenicity.”

* zdroj

** falošná pandémia – DEPOPULÁCIA – vyvražďovanie ľudstva (takmer 600 článkov k tejto téme tu)

Exit mobile version