Site icon Spolok ARCHA o.z.

EÚ je vo „vojnovej psychóze“

EU se v ukrajinském konfliktu ponořila do „válečné psychózy“ , prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán s tím, že tento způsob myšlení téměř jistě povede k rozmístění západních jednotek v zemi.

V rozhovoru pro Radio Kossuth v pátek Orbán řekl, že Západ se „blíží ke konci svých možností“ pro ukončení konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem a dodal, že „kdo tvrdí, že žádné bezprostřední nebezpečí války nehrozí, klame lidi.

„Jen slepý nevidí, že v Evropě je válečná psychóza, jejímž logickým vyústěním bude příchod vojenských jednotek západoevropských zemí na území Ukrajiny, v lepším případě ne na frontu,“ řekl premiér.

Orbán řekl, že navzdory napětí dosahujícímu bodu varu „naděje umírá poslední“ a probíhající volby do Evropského parlamentu by mohly krizi do jisté míry zmírnit.

Podle maďarského vůdce, pokud se konflikt v nadcházejících týdnech nerozšíří za rusko-ukrajinskou frontu, „už v listopadu, pokud se [kandidát na prezidenta USA] Donald Trump vrátí, a s dobrými evropskými volbami za námi, můžeme pan-západní, transatlantickou mírovou koalici“ k zastavení nepřátelství.

Orbán trval na tom, že Maďarsko se musí zdržet účasti na jakékoli možné misi NATO na Ukrajině, a poznamenal, že pokud by tak učinily budapešťské jednotky, veleli by jim důstojníci jmenovaní vojenským blokem vedeným USA. „Pokud se to stane, pak jsme ztratili velmi důležitou část naší suverenity,“ řekl s tím, že Maďarsko už za konflikt platí ekonomickou cenu.

Budapešť soustavně kritizuje západní přístup ke konfliktu na Ukrajině a varuje, že by to mohlo vyústit v eskalaci a přímý střet NATO-Rusko. Země EU se také postavila proti dodávkám zbraní do Kyjeva a vyzvala k okamžitému jednání o příměří.

Odrazilo se také od poznámek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který navrhl, aby Západ nevylučoval možnost vyslání vojáků na Ukrajinu, a varoval, že takový krok by mohl vyvolat třetí světovou válku.

Exit mobile version