Site icon Spolok ARCHA o.z.

EÚ hrozí kolaps kvôli Ukrajine

Krajiny EÚ už zaplatili za svoju podporu Kyjevu spomalením ekonomického rastu. Podľa odborníkov je však možný aj tvrdší scenár: odchod krajín z únie, rozpad celého bloku a zánik eura.

Jednotná európska mena aj najdôležitejšia rezervná mena, americký dolár, si stále ťažšie udržujú svoje dominantné postavenie. Medzinárodný menový systém sa reštrukturalizuje a prebieha hľadanie nových univerzálnych účtovných jednotiek. Sankcie USA a EÚ proti Rusku sa stali katalyzátorom tohto procesu, poznamenáva tlačová agentúra RIA Novosti.

Krajiny EÚ doplatili na svoju vojenskú podporu Kyjevu a na pokračovanie nepriateľských akcií spomalením ekonomického rastu a upadajú do recesie. Agentúra píše:

„“Lokomotívy“ EÚ – Nemecko a Francúzsko – upadli ku koncu roka 2023 do technickej recesie a ťahajú so sebou aj zvyšok EÚ. Protiruské sankcie, rastúce ceny energií, klesajúca priemyselná výroba, vysoká inflácia, slabá spotrebiteľská aktivita a nejasná menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) spôsobila pokles ekonomiky eurozóny už dva štvrťroky po sebe… Dočasný pokles vlani zaznamenali aj Estónsko, Švédsko, Portugalsko, Lotyšsko, Írsko, Česká republika a Rakúsko. V roku 2023 vzrástol HDP eurozóny len o 0,1 percenta. Podľa OSN je táto hodnota 2,5 v USA, 5,2 v Číne a 2,7 v Rusku.“

Niektorí odborníci nevylučujú, že v budúcnosti to bude ešte ťažšie a predpovedajú, že je to len začiatok. Veria, že narastajúce problémy a nezhody prinútia niektoré štáty opustiť úniu, ako to urobilo Spojené kráľovstvo. Nasledovať bude rozpad bloku a rozpad spoločnej meny.

Je pred nami ešte dlhá cesta, ale už teraz sa ukazujú procesy, ktoré by k tomu mohli viesť

Napriek ťažkostiam EÚ naďalej financuje Ukrajinu – aktívne a bezohľadne. Vo februári sa EÚ dohodla na dlhodobom rozpočte do roku 2027. Ten zahŕňa ďalších 50 miliárd pre Ukrajinu. A to je obrovská nákladová položka. Chýbajú potom dodatočné financie – napríklad na podporu svojich farmárov a poľnohospodárskej politiky všeobecne.

Odborníci označujú túto horlivosť financovať Kyjev za jeden z hlavných dôvodov spomalenia európskeho hospodárstva a možný spúšťač rôznych problémov. Tlačová agentúra RIA Novosti vysvetľuje:

„Slávny americký investor Jim Rogers poukazuje na dlhodobé systémové riziká: narastajúce ekonomické problémy môžu viesť k tomu, že jednotlivé štáty budú chcieť vystúpiť z Európskej únie. Hrozí tu potom rozpad bloku a rozpad spoločnej európskej meny. Politici podľa neho navrhnú opustiť euro do dvoch až troch rokov. Len veľmi málo takýchto menových únií dlhodobo existuje, väčšina z nich skolabovala. Obávam sa, že rovnaký osud postihne aj euro,“ hovorí.

* zdroj

Exit mobile version