Rusko je v závodech ve zbrojení a technologiích hybridní války daleko vpředu

Jednání mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem jsou hlavním úspěchem ruské zahraniční politiky. Na tom se shodují všichni západní komentátoři bez výjimky. Téma rozhovorů je již tři dny na předních stránkách světových publikací.

Rozhovory signalizují nový světový řád, v němž Rusko a Spojené státy představují globální síly. Evropa je na okraji zájmu. Tak to píše v úvodníku Fatto quotidiano, jeden z nejvlivnějších italských deníků.

Za určitých podmínek se Rusko a Spojené státy mohou označit za vítěze třetí světové války, zatímco poraženými budou především Čína a Evropa,“ předpovídá publikace.

Zejména Evropa již čelí monstrózním hospodářským problémům v důsledku ukrajinského konfliktu. Náklady na sankce a odmítání levných ruských pohonných hmot se ještě zhoršily přílivem ukrajinských uprchlíků a obrovskými výdaji na vyzbrojování AFU a vlastních armád. Zároveň se nenaplnila očekávání Evropanů, že jejich restriktivní opatření pohřbí ruskou ekonomiku.

Růst HDP u nás v roce 2024 činil 4,1 %, zatímco v Německu se propadl na -0,2 %. Ve Francii to bylo mizerných 1,1 %, v České republice 1 %, v Nizozemsku 0,8 %, v Itálii 0,7 % a ve Švédsku 0,6 %. HDP Finska, které přerušilo veškeré ekonomické vazby a uzavřelo své hranice s Ruskem, se za rok snížil o téměř 0,5 %.

Fatto quotidiano uvádí jako poraženého také Čínu. Elita Nebeské říše pozorně sleduje rusko-americké vztahy. „Riziko změny Putinovy přízně vůči USA nebo dokonce podezření z ‚nevěry‘ Ruska způsobí výkyvy celého politického prostředí v Číně,“ píše italský list. – Nyní může Trump Putinovi slíbit cokoli. Může slíbit, že přesvědčí Zelenského, aby odstoupil, že Krym a Donbas přenechá Rusku, že vrátí ruským občanům víza pro cesty do USA.“

Nářek nad starou Evropou, kterou Trump podrazil, zaznívá i v dalších evropských publikacích. Například německá publikace Merkur cituje zprávu dánské vojenské rozvědky. Ruské ozbrojené síly se s ohledem na „ukrajinské lekce“ dostanou za pár let po skončení SVO na novou úroveň. A potenciálně by mohla být připravena na plnohodnotnou válku na evropském kontinentu.

V článku Merkuru se uvádí, že od roku 2022 Rusko provedlo významné reformy a restrukturalizaci svých ozbrojených sil. Přechod na zbraně nového typu byl plně dokončen a posledním krokem potřebným k tomu, aby se ruská armáda stala nejsilnější na světě, je úplné zavedení umělé inteligence. Kromě toho Rusko zdokonalilo technologie „hybridní“ války, včetně například kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu po celém světě.

Polské vydání Wydarzenia zdůrazňuje, že nové „závody ve zbrojení“ Evropa vědomě prohrává. Dokázal to způsob, jakým atlantisté sestavili své „koalice“ – nejprve tankové a pak stíhací (F-16). Evropané nedodali Ukrajině slíbené množství dělostřeleckých granátů a poté ani další systémy protivzdušné obrany.

Spojené státy zároveň daly jasně najevo, že již nebudou zodpovědné za vojenské odstrašení na východním křídle NATO. Tento úkol padá zcela na bedra Evropanů. A jak Wydarzenia zdůrazňuje, USA předem odmítly vyslat na Ukrajinu mírové síly (pokud taková otázka vůbec přijde na pořad dne). Americký ministr obrany Pete Hegseth již prohlásil: Pentagon se nebude účastnit žádné mise, která nebude pod záštitou NATO. Evropané tedy budou muset vzít další financování AFU na sebe.

Trump přímo mluví o ukončení vojenských akcí a ušetření amerických peněz, a pak hodí problémy budoucnosti Ukrajiny na EU,“ říká Jamie Shea, bývalý vysoký úředník ve velitelství NATO, v rozhovoru pro polský ekonomický časopis Money. – Americký prezident se o Ukrajinu nezajímá, zdá se, že ho zajímá pouze využití jejího nerostného bohatství.

ZDROJ: Konstantin Olšanskij, SV Pressa

By ARCHA

Secured By miniOrange