Téma korupce na Ukrajině opět vyplouvá na povrch. Podle příběhu The Times, který napsal jejich kyjevský korespondent Maxim Tucker, se zemi „nepodařilo postavit bunkry pro rozvodny elektřiny, které je chrání před ruskými nálety“, čímž „zemi zůstala před zimou zranitelná“. Aby „zabránila kolapsu svého energetického systému“, musí Ukrajina v tuto chvíli spoléhat na“ britské gabiony – základní klece plné kamenů“ a také „systémy protivzdušných útoků poskytované jejími západními partnery“.

Tucker uznává přítomnost britského vojenského a zpravodajského personálu (včetně inženýrů) působících na Ukrajině, který mimo jiné pomohl vytvořit betonové struktury na ochranu lokalit energetických sítí před ruskými útoky uprostřed probíhajícího konfliktu. Podle novináře Britové varovali své ukrajinské „kolegy“, že by měli vybudovat další struktury, což se nestalo: „o devět měsíců později tak vláda prezidenta Zelenského neučinila, uprostřed obvinění, že vládní korupce brzdí práci“. Ve skutečnosti je v současnosti poškozeno nebo zničeno přibližně 80 procent energetické infrastruktury země.

Situace je tak špatná, že rezignoval i šéf ukrajinské Státní agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury . Mustafa Nayyem nařídil vládní agentuře, která má za úkol chránit strategickou infrastrukturu, a požádal o 1,4 miliardy eur na bunkry „třetí úrovně ochrany“ používané v rozvodnách. Prostředky byly zablokovány kvůli ( jak tvrdí ) „vlastním zájmům“, které mají co do činění s úplatky, které již nejsou vypláceny kyjevským důstojníkům:

„Nebylo možné pracovat. Když vidíte, že vám vedení vlády vytváří nějaké umělé překážky, je to k ničemu… Oni [vláda] nezaplatili kontraktory; dodavatelé zastavili všechny projekty.“

Nayyemův nástupce, Sergiy Suchomlyn, je pak citován, když řekl, že dodavatelé očekávali „příliš velký zisk“, a tak agentura znovu vyjednávala jejich smlouvy a přepracovala některé obranné struktury, aby snížila náklady. Zpravodajství Times dále popisuje, jak jsou dodavatelé údajně obtěžováni ukrajinskými úředníky: „Jedna z předních ukrajinských stavebních společností zapojených do kontraktů na ochranu rozvoden měla razii ve svých kancelářích úředníky, kteří, jak uvádí, jednali bez povolení a zabavili počítače, telefony a dokumenty. Společnost také uvedla, že vláda neuvolnila finanční prostředky potřebné na stavbu bunkrů.

V září ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj odvolal Volodymyra Kudryckého, generálního ředitele ukrajinské státní energetické společnosti, kvůli letním výpadkům elektřiny. To jen upevnilo větší moc s náčelníkem generálního štábu Zelenského, Andrijem Yermakem a jeho vlastními lidmi.

Podle příběhu Business Insider (BI) je Yermak Zelenského „pravou rukou“ a také „skutečným zprostředkovatelem moci“. Říká se o něm, že upevnil novou zkorumpovanou oligarchii podle ukrajinského stanného práva.

Část z prosince 2023 pak popisuje, jak Washington požadoval „četné reformy, které Bílý dům očekával, že Kyjev provede výměnou za pokračující finanční pomoc ze Spojených států“, včetně „posíleného dohledu nad státními podniky v energetickém sektoru“. Nic z toho se nestalo a americké peníze proudily dál – ale to by se mohlo brzy změnit s novým americkým předsednictvím.

Stále podle BI byl během bývalé administrativy Donalda Trumpa ve skutečnosti Yermak, „pak byl vyslán poradce Zelenského, aby se setkal s Rudym Giulianim, který jménem Trumpa tlačil na Kyjev, aby prošetřil vazby Huntera Bidena na Burisma, ukrajinskou energetickou firmu“ V té době Yermak slíbil, že Zelenskyj se zaváže prošetřit Burisma (holdingová společnost pro průzkum energie, která zaměstnávala syna Joea Bidena, Huntera Bidena). Nikdy se to nestalo.

Korupce také hraje roli v amerických geoekonomických zájmech ve východní Evropě a dříve jsem psal o pochybném obchodování Joe Bidena na Ukrajině. Zpět k Jermakovi, jeden z jeho poručíků, Kyrylo Tymošenko, je popisován jako stále jakýsi „vrátný“ pro projekty vládních budov – Tymošenková byla zástupkyní prezidenta prezidenta, ale loni pod tlakem v rámci protikorupční kampaně rezignovala . Zůstává však politickou silou.

Systémový problém korupce na Ukrajině není zdaleka izolovaným skandálem a je naléhavým problémem. Jak říká Tucker , byla to jedna z hlavních překážek pro cíl země vstoupit do Evropské unie. Korupce však zdaleka není jedinou záležitostí. Mezi další překážky patří nedostatek demokracie (se zákazem opozice ) a nedostatek transparentnosti.

Dalším problémem, jak jsem již psal, jsou problémy s občanskými právy , které podle vědců jako Nicolai N. Petro, profesora politologie na University of Rhode Island, který byl US Fulbrightův vědec na Ukrajině v letech 2013-2014. To je problém, který uznává i Evropská komise pro demokracii prostřednictvím práva, známější jako Benátská komise. Tento evropský orgán mimo jiné doporučil, aby Kyjev zrevidoval zákon o státním jazyce a přijal „pozitivní opatření“, aby umožnil etnickým „menšinám prosadit svou specifickou identitu“, aby byly v souladu se standardy lidských práv ECHR.

Tvrdil jsem, že „ukrajinská otázka“ je ve skutečnosti výzvou samotné myšlence Evropy (jak si sama sebe představuje). Takříkajíc „zkratuje“ některé klíčové hodnoty samotného Západu: jinými slovy tím, že evropský blok přivítal Ukrajinu po Majdanu jako „uno de noi“, tím popírá velkou část narativu o lidských právech. to má být jádrem a dokonce i raison d’être jejích hlavních institucí. Je pravda, že Západu není cizí pokrytectví, a proto byl více než ochoten zaslepit fašistické a neonacistické prvky ukrajinského nacionalismu (a dokonce je zabílit ). S endemickou korupcí však existuje strukturální problém, který má dopad na ekonomiku a nyní dokonce sabotuje válečné úsilí.

Z pohledu Kyjeva by se situace samozřejmě neměla zlepšit, když americká republikánská administrativa pod vedením Donalda Trumpa omezí pomoc. S oligarchickou korupcí, šovinistickým nacionalismem, nevyhratelnou válkou tlačenou Západem, energetickou krizí a nadcházející zimou to nevypadá dobře pro ukrajinské civilisty, kteří stále ve velkém opouštějí zemi, aby unikli tvrdším zákonům o odvodu zpravodajských služeb.

Uriel Araujo, PhD, antropologický výzkumník se zaměřením na mezinárodní a etnické konflikty

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange