V každodennom živote i v rôznych printových či elektronických médiách sa stretávame s pojmami elita, inteligencia, intelektuál, inteligent a podobne. Je tristne signifikantné, že médiá nevenujú žiadnu pozornosť ich definícii, úrovni a ich sociálnej úlohe v spoločnosti. Absencia takýchto článkov a štúdií je príznačná pre tlačové i elektronické médiá v celej SR (aj v celom euro-americkom konglomeráte) s výnimkou niektorých nezávislých, tzv. alternatívnych médií. Navyše vyskytla sa aj podpora porušovania legislatívy, etiky a hygieny práce napríklad štátnou (tzv. verejnoprávnou) televíziou STV-1 v 90 – tych rokoch v prípade docenta Sterna (údajne judaistického pôvodu), rektora VŠE v Bratislave, ktorý sa uchádzal o profesúru, pričom nespĺňal kritériá inaugurácie svojej školy. A stal sa profesorom. To je absurdné a cieľavedomé zlyhanie a zrada nielen tzv. verejnoprávnej televízie, platenej z našich daní, ale aj porušenie internej legislatívy VŠE jej rektorom a vedeckou radou s množstvom komplexných profesorov (Dudáš, J., Absurdity vysokých škôl a inteligencie na Slovensku – Z vývoja európskych vysokých škôl, vedy a inteligencie, 2011, s. 179), prejav jej neprofesionálnej úrovne, podvodu a zradu jej poslania. Evidentná absencia akademickej intelektuality, ako aj absencia účinnej legislatívy na preskúmanie zákonnosti inauguračného procesu ministerstvom školstva a úradom prezidenta.

Svojho času zodpovedný šéfredaktor redaktor HALO TU (časopis Technickej univerzity v Košiciach) uverejnil „provokačný“ článok na zamyslenie s názvom Zakríknutá elita? (M. Demko: HALO TU č. 4/2006). Poukázal na absenciu článkov v HALO TU, reagujúcich na vážne spoločenské témy – „Viaceré univerzitné časopisy sú pre pracovníkov daných škôl vítanou arénou, do ktorej vstupujú s vlastnými predstavami o riešení problémov, alebo tým najlepším miestom na nastolenie novej závažnej témy. Odtiaľ je už iba krôčik k širšej prezentácii aj v iných médiách“. Písal o absencii polemických článkov v HALO TU –„na prstoch jednej ruky by som ich spočítal – o témach morálky, etiky hoci len vysokoškolskej práce ani nehovoriac“ a oprávnene sa pýtal „či žijeme v inom svete veľmi vzdialenom od našej každodennej reality, alebo …“ Podľa neho by elita mala byť tvorcom či strážcom procesov, odohrávajúcich sa v spoločnosti – „Veď kto iný, ak nie elita spoločnosti, do ktorej bezpochyby patria aj erudovaní a spoločensky stále vysoko akceptovaní reprezentanti vysokoškolskej komunity, má právo, ale aj občiansku povinnosť kriticky analyzovať javy a vyjadrovať sa k nim. Hoci aj v rozpore s prevládajúcimi názormi, prevládajúcimi tendenciami“. Sú to signifikantné názory, ktoré smerujú k podstatnej sociálnej úlohe inteligencie a elít. Avšak ak je elita a inteligencia nevzdelaná a nevedomá svojej úlohy, navyše po štyridsaťročnej diktatúre KSČ zakríknutá a nesvojprávna, nemôže byť hlavou národa a ani elitou.

Slová elita i intelektuál sa často bez ich precizácie zneužívajú, najmä žurnalistami, politológmi, sociológmi, filozofmi a inými nekultivovanými nedovzdelancami najmä z deklasovaných humanitných disciplín. Humanitné odbory sa silne podobajú komunistickým VUML (Večerná univerzita marx-leninizmu).

bdobne sa zneužívajú pojmy veda, revolúcia i prívlastok svätý – najmä v cirkevných kruhoch, aby sa predestinovala a zaštítila nedotknuteľnosť, nenapadnuteľnosť a jedinečnosť. Preniknúť do akejkoľvek reality môžeme len cez porozumenie pojmov. Pojmy – termíny sú stavebné kamene rozmýšľania, teda logického myslenia. Ak chceme pojednať o problematike elít i inteligencie, predovšetkým si treba ujasniť základné pojmy, aby nevznikla terminologická mätienka.

Termín elita je latinského pôvodu (z lat. eligere – vyberať, vyvoliť)

Pôvodne bol tento termín používaný v súvislostiach s predmetmi a výrobkami vysokej kvality a až na prelome 18. a 19. storočia tento pojem začal byť používaný na označenie vysokopostavených osôb určitých spoločenských skupín – a to bez ohľadu na ich kvalitu.

krátené – plný text má 32 strán, stiahnuť si ho môžete tu

Doc. Ján Dudáš, DrSc.,

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange