„Drtivou většinu populace prostě nepotřebujeme“ – hlavní poradce Světového ekonomického fóra

Yuval Noah Harari, jeden z hlavních poradců Světového ekonomického fóra a blízký přítel jeho zakladatele Klause Schwaba, se opět dostal do zpráv poté, co pronesl obskurní výroky vhodné pro bondovského padoucha. Minulý týden v podcastu The TED Audio Collective Harari propagoval svou dystopii lidstva po Velkém resetu.

Rozhovor s Hararim vedl Chris Anderson, vedoucí populární mediální platformy Ted Talks.

Pokud jde o to, kam lidstvo v 21. století směřuje, poradce WEF uvedl, že směřujeme do světa, kde lidé „již nejsou součástí příběhu budoucnosti“ díky umělé inteligenci (AI) a dalším technologiím.

Harari vyslovil hypotézu, proč jsou lidé po celém světě rozčarováni ze současného politického, sociálního a ekonomického klimatu, a naznačil, že to může pramenit z toho, že si myslí, že je budoucnost nepotřebuje.

„Část toho, co se [děje], může spočívat v tom, že si lidé uvědomují – a správně si myslí: ‚Budoucnost mě nepotřebuje. Máte všechny ty chytré lidi v Kalifornii, v New Yorku a v Pekingu a ti plánují tu úžasnou budoucnost s umělou inteligencí a bioinženýrstvím a globální konektivitou a kdoví čím ještě a mě nepotřebují. Možná, že když budu hodný, hodí mi nějaké drobky, třeba univerzální základní příjem. Ale z psychologického hlediska je mnohem horší mít pocit, že jste zbyteční, než pocit, že jste vykořisťováni,“ vysvětlil Harari.

Při popisu toho, co budou pro lidstvo znamenat technologie 21. století, řekl globalistický lektor a autor Andersonovi: „Drtivou většinu populace prostě nepotřebujeme, protože budoucnost je o vývoji stále sofistikovanějších technologií, jako je umělá inteligence, bioinženýrství, většina lidí k tomu ničím nepřispívá, snad s výjimkou svých dat. A cokoli, co lidé dělají a co je užitečné, budou tyto technologie stále více činit nadbytečným a umožní nahradit lidi.

Dále se Anderson pokusil představit, co by lidé mohli dělat se svým nově nabytým volným časem, pokud většinu prací a úkolů budou vykonávat roboti a umělá inteligence, a vyslovil myšlenku, že by se lidé místo toho mohli věnovat věcem, které je zajímají.

V reakci na to Harari souhlasil, že pro lidi vznikne „mnoho nových a vzrušujících pracovních míst“, ale oponoval tvrzením, že většina lidí nebude schopna tyto nové práce vykonávat a „zůstane pozadu“.

Anderson, který možná pochopil, jak brutální jsou Harariho komentáře, se zeptal: „Takže znovu, ve snaze zoufale použít nějaký nadějnější obrat… spousta pracovních míst, která budou vytlačena, jsou ve skutečnosti tak trochu nudná zaměstnání, která se ve skutečnosti nedotýkají podstaty toho, co je člověk.“

Ve snaze odlehčit chmurný pohled na naši budoucnost zakladatel Ted Talk prohlásil, že „není nedostatek věcí“, které by lidé mohli dělat, až budou všechna pracovní místa obsazena.

„Lidé jsou opravdu dobří v tom, aby se osamělí lidé necítili osaměle, a to může dělat v podstatě každý,“ poznamenal. „Víte, komunity jsou v nepořádku. V podstatě každý, kdo někde žije, by mohl udělat něco pro to, aby se komunita zlepšila. Mohl by natřít plot nebo dělat nějakou dobrovolnou službu nebo cokoli jiného.“

Pokud jde o snížení počtu obyvatel v budoucnosti, Harari vysvětlil, že první vlna lidí, kteří se stanou „zbytečnými“, budou lidé žijící v zemích třetího světa, jako je Honduras.

V podstatě až bude pro státy jako Amerika levnější vyrábět vlastní průmyslové zboží prostřednictvím bezobslužných pracovních sil řízených umělou inteligencí, nebudou již zaměstnávat levné pracovníky v jiných zemích.

Hlavní poradce WEF řekl, že si dokáže představit „technologické giganty v Kalifornii“, kteří pomáhají přerozdělovat bohatství „matkám v Pensylvánii“, ale nedokáže si představit, že by státy prvního světa finančně pomáhaly chudým občanům v „Hondurasu, Mexiku nebo Brazílii“.

Harari hovořil také o jednom ze svých oblíbených témat, o schopnosti „hacknout“ člověka, aby mohl manipulovat s našimi rozhodnutími, předvídat naše volby a rozhodovat za nás.

Anderson si pravděpodobně všiml, že lidstvo bude v dystopickém světě, který globální elita naplánovala, téměř úplně vyřazeno, a zeptal se: „Existuje nějaký scénář, kdy bychom se mohli do tohoto příběhu docela důležitým způsobem zapsat zpět jako jediné věci ve vesmíru, o kterých víme, že jsou skutečně schopny věcí, na kterých ve vesmíru nejvíce záleží – tedy lásky, radosti, tvořivosti, takového toho pocitu míru, o kterém jste mluvil?“

Harari se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda existuje způsob, jak se „zapsat zpět do těchto dějin“, a varoval lidi na světě: „Nyní probíhá závod, soutěž, jak hacknout lidstvo obecně a jak hacknout zejména vás.“

„Měli byste vyvinout úsilí, abyste zůstali před svými konkurenty z řad velkých korporací, vlád, které se vás snaží hacknout. Takže se musíte lépe poznat, protože nyní existují tyto síly, které se vás snaží hacknout,“ dodal.

Aby lidstvo dokázalo proplout „změnou klimatu“, hrozbou jaderné války a „převratnými technologiemi“, jako je umělá inteligence, řečník WEF nepředvídatelně vyzval ke „globální spolupráci“.

Kdyby existovala sázková linka na to, která v současnosti žijící osoba by se mohla ukázat jako Satan v těle, Harari by měl téměř jistě nejnižší kurz.

Zdroj: infowars.com

* prevzaté z ac24.cz

By ARCHA

Secured By miniOrange