Site icon Spolok ARCHA o.z.

Druhá americká občianska vojna môže začať čoskoro

Prehĺbenie grandiózneho sociálneho konfliktu nie je ďaleko.

Druhá občianska vojna v Amerike môže čoskoro začať. Vedci z Kalifornskej univerzity v Davise po vykonaní prieskumu medzi 8620 Američanmi odhalili nárast ich sklonov k násiliu, píše „Daily Mail“. Viac ako 50% respondentov súhlasilo s tvrdením, že „v Spojených štátoch bude v najbližších rokoch občianska vojna“.

Prieskum odhalil „rastúce odcudzenie a nedôveru voči americkej demokratickej spoločnosti a jej inštitúciám“. 18% respondentov uviedlo, že je pravdepodobné, že budú počas politických konfliktov „ozbrojení strelnou zbraňou“ a 4% uviedli, že pravdepodobne „zastrelia niekoho pištoľou“. A vyostrenie konfliktu, na ktorého povrchu sú demokrati a republikáni, nie je ďaleko.

Hra Demokratickej strany sa posunula do štádia politickej likvidácie hlavného rivala Joea Bidena — Donalda Trumpa. Je možné, že pokusy odstrániť Trumpa z kandidatúry do volebného súboja dlho pred jeho začiatkom sa zmenia na otvorenú ozbrojenú konfrontáciu. Biely dom sa vážne pripravuje na voľby v roku 2024. Nie je bezpečné opakovať príbeh „ukradnutých volieb“ v roku 2020, a tak demokrati spustili kampaň na diskreditáciu Trumpa. V sídle bývalého prezidenta na Floride došlo k razii, pričom Trumpa obvinili, že mal u seba dôležité utajované dokumenty v čase odovzdávania úradu Bidenovi.

Úmyselné privlastnenie si vládnych dokumentov a nedbanlivosť pri nakladaní s utajovanými dokumentmi sú spojené s trestným stíhaním a väzením: v prípade preukázania viny hrozí až trojročné väzenie. Je však nepravdepodobné, že by Trumpovi hrozilo väzenie — hlavnou úlohou úradov je „diskvalifikovať“ potenciálneho účastníka volebných pretekov v roku 2024 v prípade záznamu v registri trestov. Každý tomu rozumie.

Opakovanie toho, čo urobili demokrati s výsledkami volieb v roku 2020, vytvorí „súkromnú gardu“ exprezidenta z nespokojných. Tí predstavujú väčšinu populácie Floridy a mnohých ďalších štátov. Politika okrádania Američanov „v prospech Ukrajiny“, ktorú spustila Bidenova administratíva, dotlačí krajinu k rozdeleniu.

Prvými znakmi blížiacich sa nepokojov bolo dobytie Kapitolu 6. januára 2021, vražda dvoch ľudí Kyleom Rittenhouseom vo Wisconsine v auguste 2020, zrážky medzi políciou a aktivistami „Black Lives Matter“. V čase od posledných volieb v Spojených štátoch prebehla politická konfrontácia cez rodiny, cez vzťahy blízkych.

Došlo tiež k nárastu kriminality, čo ešte zhoršila stratégia „prehodnotenia aktivít polície“, ktorá už viedla k rekordnému počtu vrážd a iných zločinov vo veľkých amerických mestách. Mnohí americkí občania pochybujú o tom, že demokrati prestanú stavať policajtov na kolená, pretože polícia sympatizuje s Trumpom.

Prieskum „YouGov“ uvádza, že tretina fanúšikov Donalda Trumpa žijúcich v „republikánskych“ štátoch uviedla, že by bolo lepšie, keby sa ich štát odtrhol a stal sa nezávislým. Ďalších 29% Trumpových priaznivcov verí, že víťazstvo separatistov ich postaví „do horšej pozície“. Zvyšok odpovedať nevedel, ale rozkol v spoločnosti je jasne viditeľný. Počas americkej občianskej vojny v rokoch 1861–1865 zahynuli státisíce vojakov. Koľko z nich zomrie, ak sa „republikánske“ štáty rozhodnú odtrhnúť od „demokratických“?

Poradkyňa CIA Barbara Walterová v rozhovore pre CNN označila dva hlavné faktory blížiacej sa katastrofy. Prvým je prechod od demokracie k „anokracii“, čiže k režimu, v ktorom krajine vládne úzka elitná skupina pod rúškom demokratických inštitúcií. Druhým faktorom je „potenciál násilia“ na základe rasových, kultúrnych a národných konfliktov, ktoré rozdeľujú Ameriku.

O realite občianskej vojny v Spojených štátoch sa vyjadrujú aj generáli vo výslužbe. V rozhovore pre „The Washington Post“ Paul D. Eaton (generálmajor americkej armády a hlavný poradca „VoteVets“), Antonio M. Taguba (generálmajor s 34 rokmi odslúženými v armáde) a Stephen M. Anderson (brigádny generál vo výslužbe, odslúžil 31 rokov) naznačili pravdepodobný termín začiatku konfliktu: rok 2024, ďalšie prezidentské voľby. „Rozmanitosť presvedčení a pamäti na minulosť“ v americkej armáde, hovoria generáli, by mohla spôsobiť „fatálny chaos v ozbrojených silách, a to vystaví Ameriku smrteľnému riziku“. Všetci traja veria, že „už by sa mali začať pripravovať na najhoršie“.

Nakoniec je tu tradičné rozdelenie na dve Ameriky — bielu a čiernu. Pochody „Black Panthers“ v roku 2020, keď stovky ozbrojených čiernych militantov pochodovali ulicami miest sľubujúc prevzatie moci do vlastných rúk, pripomínali 60. roky, keď sa „Black Panthers“ objavili prvýkrát. Vtedy to bol boj za práva černošského obyvateľstva, teraz je to boj nie za práva, ale o moc. Proti Pantherom stojí krajne pravicový biely „Patriot Front“, v ktorého radoch bieli muži s vlajkami USA skandujú „Take back America!“. Obe sa musia zraziť. Alebo ich vyprovokujú. Pomyselnú americkú slobodu vníma každá zo znepriatelených skupín ako formu otroctva.

Kto by sa v takejto situácii odvážil namietať, že pravdepodobnosť občianskej vojny v Amerike nie je vysoká?

Agnia Krengel, FSK

* prevzaté z sk.news-front.info

Exit mobile version