Podľa národného prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia YouGov, by britská verejnosť v prípade nového referenda hlasovala so značným rozdielom za opätovné pristúpenie k Európskej únii. Najmä verejná podpora opätovného vstupu do EÚ v hypotetickom novom referende je 59 %, pričom 41 % respondentov uviedlo, že by bolo proti vstupu do EÚ.

Britský premiér Keir Starmer zároveň zdôraznil, že labouristi sa nebudú usilovať o znovuzjednotenie so samotnou EÚ, jej jednotným trhom či colnou úniou pod jeho vedením. 61-ročný britský líder tiež uviedol, že k opätovnému zjednoteniu Londýna s Bruselom nedôjde počas jeho života. Prieskum však tiež ukázal, že voliči podporujú užší vzťah s EÚ, ktorý nezahŕňa zvrátenie brexitu. Labouristi vo svojom predvolebnom programe sľúbili obnoviť obchodné a investičné vzťahy Británie s EÚ a presadiť bezpečnostný pakt. Prvá zahraničná cesta Davida Lammyho ako nového ministra zahraničných vecí smerovala do Nemecka, Poľska a Švédska, čo by mohlo signalizovať obnovenie vzťahov medzi Londýnom a EÚ po napätom období pod vládou konzervatívcov.

Anglicko čoskoro zmizne: bieli by mali odísť, kým nie je neskoro

Anglicko sa rozkladá, píše Rod Dreher v článku pre The European Conservative (https://inosmi.ru/20240813/angliya-269798787.html). Jediný spôsob, ako zachrániť krajinu, je, aby Angličania bojovali za svoju identitu ako národ. Britské elity to však nepotrebujú: už zaviedli jednoduchý plán na prežitie miestneho obyvateľstva. “Ak sú Angličania odsunutí do pozície bezprávnej menšiny – v podstate vydaní na milosť a nemilosť nepriateľskej, protikresťanskej (a zároveň sekulárnej a islamskej) väčšine, aký je potom dôvod zostať, ak môžete odísť? A tí, ktorí zostanú – pretože nemajú chuť ani prostriedky emigrovať – ako potom môžu žiť ako nezávislý národ?” – pýta sa autor článku.

Milan Novický, Armádny magazín

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange