Dôchodkový systém na Slovensku je jedným z veľmi výrečných príkladov nekoncepčného chaosu a platnosti Murphyho zákonov („Nesnaž sa opravovať niečo, čo ako-tak funguje“).

Sám som sa z vlastnej iniciatívy ocitol v II. pilieri a príslušné zákony som mal v tom čase naštudované veľmi dobre. Bola iná situácia, globálny kapitalizmus bol v eufórii svojho posledného rastu a poplatky správcovských spoločností sa zdali zanedbateľné v porovnaní s odhadom úspor. Tie mali byť podľa odhadov dizajnérov systému dnes trojnásobné, ako naozaj na svojom účte mám.

Ten počet novelizácií je katastrofa, zvlášť s prihliadnutím na to, že štát nedokázal zabrániť, aby sa v poslednom desaťročí úspory v dôchodkových spoločnostiach neznižovali a aby ročné poplatky „za správu portfólia“ nespotrebovali všetky ročné príspevky sporiteľa. A treba si uvedomiť, že to je výsledok vládnutia sociálno-demokratických vlád a strán „obyčajných ľudí“. Netreba pochybovať, že keby pravičiari mali úplne voľnú ruku, bolo by to ešte podstatne horšie.

Dizajnéri systému poznali hospodárske cykly, vedeli, že približne 7 rokov trvá veľký cyklus rastu a poklesu na trhu akcií, a tak v pôvodnom zákone bolo stanovené, že 7 rokov pred dôchodkovým vekom sa všetky úspory musia previesť do najmenej rizikových aktív. Dôvodom je to, že dĺžka veľkého cyklu nie je presne pravidelná a keby došlo k poklesu hodnoty na dôchodkovom účte krátko pred odchodom do dôchodku, hodnota by sa nemala čas vrátiť späť a človek by o časť úspor prišiel kvôli výkyvom na trhu. Bol som šokovaný, keď mi pred dvomi rokmi začali volať agenti z DSS, aby som si prehodil prostriedky z konzervatívneho fondu do rastového, lebo tam sa mi momentálne môžu lepšie zhodnotiť. Vraj novelou zákona už nie je povinnosť 7-ročného obdobia pred dôchodkovým vekom. Samozrejme, moment prehodenia prostriedkov späť si už musím strážiť sám, presne ako v úvode tohto článku. Štátom organizované zbojstvo na sporiteľoch.

Ak ste krátko pred odchodom na dôchodok a budú vám ponúkať možnosť „zhodnotenia“ úspor, neriskujte to. Riziko straty je príliš veľké oproti možnému zisku.

No tu na Slovensku sme vždy len príštipkári. Hlavný vinník je globálny kapitalistický systém. V začiatkoch hysterickej pandémie v roku 2020 som očakával prudký pokles akcií na trhoch. Ten sa spočiatku aj rozbehol, no potom nečakane zastavil a akcie dokonca začali rásť. To, čo je napísané vyššie, je vysvetlenie. Globalisti západu, v celosvetovom rozsahu, prestali chrániť úspory dôchodcov pred rizikom a motivovali ich, aby svoje úspory smelšie „zhodnocovali“, a to najmä prostredníctvom dôchodkových fondov. Nákupy dôchodkových spoločností pomohli držať ceny akcií a tak dočasne zachránili západ pred náhlym kolapsom. Tradičná vďačnosť kapitálu sa prejavuje v tom, že už začíname počúvať o eutanázii a o tom, že dôchodcovia sú pre spoločnosť len príťažou. Nedajme sa! (Island)

Národy východnej Európy zradili vlastné elity, ktoré sú korumpované cez eurofondy

AUTOR: Marián Moravčík

* ZDROJ

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange