(Ethan Huff, Natural News) Náklady na energie vo Veľkej Británii sú teraz také vysoké, že poľnohospodársky systém krajiny vykazuje známky kolapsu.

Mnohí farmári tento rok nemohli použiť skleníky na pestovanie ozimných plodín, pretože náklady na ne dosiahli impozantnú výšku. V dôsledku toho musia byť teraz podľa BBC niektoré čerstvé potraviny na prídel.

„Plodiny ako paradajky, paprika, šalát, karfiol alebo uhorky sa niekedy predávajú len v obmedzenom množstve,“ uviedol portál Free West Media.

„Veľkoobchodníci medzitým hľadajú nových dodávateľov z iných krajín – to však znamená, že úroda musí cestovať do Európy na oveľa väčšie vzdialenosti, čo nie je v záujme životného prostredia.“

Verejnosť bola zatiaľ málo zapojená do riešenia energetickej krízy, pretože kríza ju doraz kvôli dotovaným cenám energií pre domácnosti výraznejšie nepostihla. Teraz, keď ceny mnohých produktov prudko rastú a dostupnosť prudko klesá, ľudia si to naozaj začínajú všímať.

Už to začína mať vplyv na spotrebiteľov,“ vysvetľujú správy. Lacné jedlo, ktoré je dostupné po celý rok, bude čoskoro v Európe minulosťou.

Úrady Veľkej Británie obviňujú z prehnaných cien energií „zmenu klímy“, nie korupciu globalistov

Podľa vládnych predstaviteľov Veľkej Británie je príčinou vysokých cien elektriny a chaosu na potravinových trhoch „zmena klímy“, nie globalistická finančná korupcia.

Hovorí sa, že „zlé počasie“ v Maroku je dôvodom, prečo Európa nie je schopná udržať dostatočné dodávky potravín. Existujú aj správy o tisíckach potravinových priestupkov, ktoré odhalila marocká vláda, vrátane zlých cien a nekvalitných produktov.

Zhabaných a zničených bolo asi 400 ton výrobkov, ktoré „nespĺňali platné normy“. Všetky použiteľné produkty, ktoré ostali, boli predané vo verejnej dražbe. Potravinové trhy Veľkej Británie sú podľa ministra potravín údajne „dobre zásobené základnými produktmi“.

Medzitým sa vládne orgány Veľkej Británie rozhodli využiť túto príležitosť na presadenie legalizácie geneticky modifikovaných (GMO) potravinárskych plodín, ktoré sú tam v súčasnosti nelegálne.

Riaditeľ centrálnej banky Bank of England Andrew Bailey vlani v júni varoval pred „apokalyptickým“ rastom cien potravín, ktorý sa presunie do roku 2023.

Asociácia pestovateľov Lea Valley (LVGA), ktorá produkuje približne 75 percent plodín v krajine, uviedla, že najmenej polovica jej skleníkov je v súčasnosti prázdna a očakáva sa, že produkcia sa zníži až o 60 percent.

Problémy s produkciou potravín hlásia aj ďalšie európske krajiny

„Mnohí výrobcovia skleníkov opúšťajú podnikanie kvôli neschopnosti pokryť svoje súčasné náklady na vykurovanie a prácu,“ dodal Bulharský zväz skleníkových farmárov, podľa ktorého sa podobné problémy šíria po celom Bulharsku.

„Štát zatiaľ neprijal absolútne žiadne opatrenia na podporu sektora skleníkových producentov. Ako všetci vieme, je to jedno z najdrahších odvetví v poľnohospodárskom sektore a priamo súvisí s cenami plynu a elektriny.“

Holandské poľnohospodárstvo tiež trpí, keďže energie predstavujú 20 až 30 percent nákladov spojených s pestovaním plodín v skleníkoch. V porovnaní s tým, čo zaplatili v roku 2019, minú holandskí farmári tento rok na plyn a elektrinu približne päťnásobok bežnej sumy, teda 22 miliárd eur.

Medzi najviac postihnuté sektory patrí produkcia v skleníkoch, ktorej ročný obrat dosahuje približne 8 miliárd eur, ale energie predstavujú 20 až 30 percent nákladov,“ vysvetľujú správy.

„Už 40 percent členov farmárskej skupiny Glastuinbouw Nederland funguje so stratou v dôsledku nadmerných nákladov na energie.“

Záver

V komentároch niekto spomenul, že sabotáž ropovodu Nord Stream zo strany Západu je oveľa väčšou príčinou všetkých týchto energetických problémov, a nie „globálne otepľovanie“.

Kolaps globálnych finančných, potravinových a energetických trhov je v plnom prúde. Ak chcete držať krok s najnovšími správami, navštívte stránku Collapse.news.

Autor: Ethan Huff, Zfroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange