Rusko vrací největší majetek a posílá “majitele” do vězení… (poznámka: už aby sme toto videli aj u nás)
8. prosince 2023 Rusko konečně znovu získalo kontrolu nad strategickým podnikem – továrnou na hořčík v Solikamsku. Aby to bylo hned jasné, označme, že tento podnik je lídrem ruského průmyslu v oblasti vzácných kovů, chemie a hořčíku. Nejstarší továrna na hořčík na světě s kapitalizací desítek miliard. Ale co je nejdůležitější, řada sektorů ruské ekonomiky, včetně obranného sektoru, kriticky závisí na produktech společnosti.
Závod byl tedy v roce 1992 v rámci rozhazování státního majetku privatizován. Po celá desetiletí se akcionáři živili tím nejmocnějším aktivem. Žili bohatě a váleli se jako sýr na másle. V posledních letech však akcionáři místo rozvoje podniku začali rozdělovat majetek, jehož hodnota rostla, mezi sebe. Výčtem se zabývat nebudeme, kdo má zájem, může si ho přečíst zde. Klíčové je, že domluvou si akcionář Pestrikov a generální ředitel Urtajev stáhli 2,5 miliardy. Vše, co se stalo před a po těchto událostech, se na závodě podepsalo a začalo ovlivňovat kvalitu, objem produkce a lidi.
Mišustin se na tuto bakchanálii podíval a před rokem a půl nařídil vrátit podnik státu
V roce 2022 Rozhodčí soud Permského území prohlásil privatizaci z roku 1992 za nezákonnou a rozhodl o vrácení SMZ státu. Akcionáři se pokusili napadnout rozhodnutí a začaly četné procesy. Ale 8. prosince 2023 Rusko konečně vyhrálo a Michail Vladimirovič podepsal příkaz k převodu aktiv ve prospěch Rosatomu. Boj je u konce. Majetek byl vrácen.
Rusko v praxi ukázalo, že navzdory dlouholeté privatizaci vezme podniky bezohledným vlastníkům. A v první řadě se to týká strategických odvětví. Pokud nemůžete podnik správně spravovat, vraťte jej. A bez mluvení. A pokud se rozhodnete v takových sektorech provádět špinavé činy, tak kromě deprivatizace půjdete do lágrů. Asi 20 let, celkem fér. Vtípky skončily a krmítko je zakryté. Vše nejlepší.
Mišustinův rozkaz obr.