V januári 2023 boli v Úradnom vestníku Európskej únie uverejnené dve nové nariadenia týkajúce sa povoľovanie umiestnenia výrobkov z hmyzu na trh. Prvým z nich, z 3. januára 2023, bolo povolené uvedenie „čiastočne odtučneného prášku“ zo svrčkov domácich, v dokumente uvádzaných aj pod latinským názvom Acheta domesticus, na trh EÚ ako „novej potraviny“ a jeho používanie ako zložky v rôznych potravinárskych výrobkoch.

Druhé povolenie z 5. januára 2023 povoľuje uvádzať na trh mrazené, pastové, sušené a práškové formy lariev Alphitobius diaperinus alebo tzv. potemníka stajňového, známych aj ako „menšie múčne červy“, ktoré sú tiež kategorizované ako nová potravina, na použitie v potravinových výrobkoch a potravinových doplnkoch. Nejde o prvé povolenia, ktoré EÚ vydala pre výrobky z hmyzu. Iné zložky získané z lariev potemníka, kobyliek a cvrčkov dostali zelenú ako nové potraviny už v minulosti.

Podľa internetovej stránky EK sú nové potraviny „definované ako potraviny, ktoré neboli vo významnej miere konzumované ľuďmi v EÚ pred 15. májom 1997“, keď vstúpilo do platnosti prvé nariadenie o nových potravinách. Na webovej stránke sa uvádza, že nové potraviny musia byť „bezpečné pre spotrebiteľov“ a „riadne označené, aby neuvádzali spotrebiteľov do omylu“.

Ako je vysvetlené na tejto stránke EK s otázkami a odpoveďami o nedávnych povoleniach v časti „Prečo schvaľujeme potraviny z hmyzu?“, nové potraviny musí okrem členských štátov schváliť aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý je zodpovedný za hodnotenie bezpečnosti každého výrobku pred jeho uvedením na trh. V oboch nových povoleniach sa skutočne uvádza, že úrad EFSA zistil, že zložky získané z larvy potemníka a cvrčkov domových sú „bezpečné za navrhovaných podmienok použitia a úrovne použitia“.

Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila zavádzajúce tvrdenia o vplyve jedlého hmyzu na zdravie napríklad v češtine, angličtine a rumunčine. Prítomnosť hmyzu musí byť na potravinách riadne označená, uvádza sa v dokumentoch EÚ. Tvrdenia šírené na internete prekrucujú podmienky stanovené v nových povoleniach týkajúcich sa výrobkov z hmyzu.

Na konci oboch povolení uverejnených v Úradnom vestníku EÚ sa nachádza príloha, ktorá obsahuje dve tabuľky. V prvej tabuľke sú uvedené požiadavky na označovanie nových potravín a obsahuje stĺpec s označením: „Ďalšie špecifické požiadavky na označovanie“.

V bode 1 stĺpca sa uvádza, ako by sa mali nové potraviny označovať na etiketách, pričom uvádzajú, že prítomnosť hmyzu má byť explicitne uvedená. V prípade cvrčkov tento bod hovorí: „Názov novej potraviny na označení potravín, ktoré ju obsahujú, je „čiastočne odtučnený prášok zo svrčka domového Acheta domesticus.“

Pri larve potemníka sa v bode 1 uvádza: „Názov novej potraviny na označení potravín, ktoré ju obsahujú, je „Mrazené/pastové formy larvy Alphitobius diaperinus larvae (potemník stajňový)“ alebo „Sušené/práškové formy larvy Alphitobius diaperinus larvae (potemník stajňový)“ v závislosti od použitej formy. Tvrdenia, že zložky budú uvedené len pod latinskými názvami, sú preto nepravdivé.

V oboch stĺpcoch sa ďalej uvádza, že na etiketách potravín obsahujúcich nové potraviny „sa musí uviesť informácia, že táto zložka môže vyvolať alergické reakcie u spotrebiteľov so známymi alergiami na kôrovce, mäkkýše a výrobky z nich, ako aj na prachové roztoče. Táto informácia sa musí uviesť v tesnej blízkosti zoznamu zložiek“.

V týchto dvoch nariadeniach sa uvádzajú aj jasné pravidlá označovania výrobkov, podľa ktorých musia výrobcovia uvádzať názov týchto potravín v latinčine aj slovenčine. Nižšie prikladáme snímky príslušných častí nariadení:

Hovorca Európskej komisie Stefan de Keersmaecker 1. februára 2023 pre agentúru AFP potvrdil, že tieto zložky musia byť uvedené na etiketách potravín a že vyhlásenie o možných alergických reakciách pre spotrebiteľov s uvedenými alergiami je povinné. Aké boli zistenia týkajúce sa možnosti vzniku alergických reakcií? Správy EFSA o prášku z odtučneného cvrčka domáceho a o výrobkoch z lariev potemníka nájdete tu a tu. Autori oboch správ dospeli k záveru, že odhliadnuc od potenciálnej alergénnosti je táto „NF (nová potravina) bezpečná pri navrhovaných použitiach a úrovniach použitia“.

Obe správy EFSA upozorňujú na možnosť, že zložky môžu spôsobovať alergické reakcie, čo je uvedené v povoleniach aj na webovej stránke EK. Ako sa vysvetľuje v otázkach a odpovediach EK, v povoleniach sa stanovujú požiadavky na označovanie, pretože EFSA dospel k záveru, že „konzumácia hodnotených hmyzích bielkovín môže potenciálne viesť k alergickým reakciám“.

„Môže sa to týkať najmä osôb s už existujúcou alergiou na kôrovce, roztoče a v niektorých prípadoch na mäkkýše. Okrem toho sa alergény z krmiva (napr. lepok) môžu dostať do skonzumovaného hmyzu. Povolenie tejto novej potraviny preto objasňuje túto otázku a stanovuje osobitné požiadavky na označovanie týkajúce sa alergénnosti,“ dodáva.

Príkladom takýchto informácií je online opis tejto proteínovej tyčinky na báze hmyzu predávanej v Európe, kde sa v časti alergény uvádza, že „ľudia alergickí na mäkkýše a/alebo roztoče môžu mať alergickú reakciu na konzumáciu hmyzu“.

V dokumentoch o povolení týchto dvoch nových potravín sa však uvádza, že hoci bielkoviny v nich obsiahnuté môžu vyvolať alergické reakcie, je potrebné vykonať ďalší výskum, pokiaľ ide o rozsah ich alergénnosti. Keďže súčasný výskum nie je jednoznačný, pokiaľ ide o rozsah, v akom by tieto potraviny mohli vyvolať alergickú reakciu, v dokumentoch sa uvádza, že „neexistujú žiadne osobitné požiadavky na označovanie“, ktoré by ich spájali s vyvolávaním „primárnej senzibilizácie“.

V súčasnosti musí byť v EÚ na etiketách potravín zo zákona uvedených 14 hlavných potravinových alergénov.

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Secured By miniOrange