Vědci v 73stránkovém dokumentu sledovali údaje z posledních desetiletí, přičemž se zaměřili především na období od roku 2010 do roku 2018. Norská studie ukázala, že zákaz mobilních telefonů ve školách zlepšil studijní výsledky, omezil šikanu a snížil potřebu poradenství pro studenty.

Norská studie ukázala, že zákaz mobilních telefonů ve školách zlepšil studijní výsledky, omezil šikanu a snížil potřebu poradenství pro studenty.

Největší prospěch z těchto opatření měly dívky

„Zákaz používání chytrých telefonů výrazně snižuje využívání zdravotní péče v případě psychických příznaků a onemocnění u dívek,“ napsala v abstraktu Sara Sofie Abrahamssonová, postgraduální výzkumná pracovnice a autorka článku. „Po zákazu smartphonů klesá šikana mezi oběma pohlavími.

Studie sledovala údaje z posledních desetiletí, přičemž se zaměřila především na roky 2010 až 2018.

Výzkumníci nezaznamenali žádný negativní dopad zavedení tohoto opatření

Telefony naprosto odvádějí pozornost. I když má dítě během vyučování telefon jen v kapse, pokud je telefon zapnutý, pokaždé, když zavibruje, což je neustále, mysl dítěte se automaticky přesouvá od toho, co učitel učí, k telefonu,“ uvedl pro Epoch Times ve shodě se závěry zprávy Tom Kersting, psychoterapeut, který 25 let působil jako školní poradce.

Kersting jako zastánce zákazu telefonů ve školách předpokládal, že Norsko zaznamená zlepšení v oblasti akademického vzdělání, duševního zdraví a sociálních a emocionálních dovedností studentů.

Hlavní zjištění

V Norsku neexistují žádné národní směrnice týkající se používání chytrých telefonů. Místo toho se školy samy rozhodují, zda chytré telefony povolí.

Proto Abrahamssonová použila dotazník ke shromáždění údajů z norských středních škol o používání chytrých telefonů a o tom, zda a kdy zavedly nějaká nařízení týkající se chytrých telefonů.

Tyto údaje pak byly porovnány s údaji školy, včetně známek stanovených učiteli a externích zkoušek, průměrného prospěchu studentů, návštěv studentů u psychologů a praktických lékařů a výsledků měření šikany.

Abrahamssonová dospěla k těmto čtyřem hlavním zjištěním:

  • Počet konzultací u psychologa se u studentek snížil o 60 procent.
  • Snížil se výskyt šikany u dívek i chlapců.
  • Dívky dosáhly lepších průměrných výsledků a externě hodnocených testů z matematiky.
  • Dívky častěji nastoupily na střední školy akademického typu.

Autor zjistil, že čím přísnější bylo nařízení o používání chytrých telefonů, tím větší bylo mezi studentkami zlepšení. Přísnější školy zakazovaly studentům nosit telefony do školy nebo vyžadovaly, aby studenti odevzdali své telefony před začátkem vyučování.

Největší zlepšení vykázaly dívky z nízkých socioekonomických vrstev.

Zákazy chytrých telefonů však neměly vliv na duševní zdraví a průměrný prospěch chlapců.

„Tato zjištění jsou v souladu s dalšími výzkumy, které prokázaly souvislosti mezi používáním chytrých telefonů – konkrétně sociálních médií – a tímto typem důsledků,“ uvedla Kate Blockerová, sociální psycholožka s doktorátem z experimentální psychologie a ředitelka výzkumu ve společnosti Děti a obrazovky: Institut digitálních médií a vývoje dětí.

Podle ní však není zaručeno, že norská zjištění lze zobecnit na ostatní západní země.

Zákazy chytrých telefonů ve Spojených státech

Průzkum americké Národní unie rodičů z roku 2024 zjistil, že pouze 32 % rodičů podporuje, aby školy zakazovaly žákům používat telefony, ačkoli 43 % rodičů uvedlo, že škola jejich dítěte taková pravidla má.

Podle Národního centra pro statistiku vzdělávání zakázalo ve školním roce 2019/2020 více než 76 % škol používání mobilních telefonů nebo chytrých telefonů, které nesouvisí s výukou, během vyučovacích hodin.

Několik školních obvodů zavedlo přísnější zásady používání telefonů, které získávají stále větší podporu učitelů, žáků i rodičů.

Bill Wilson, superintendant školního okrsku Brush v Coloradu, který má doktorát z pedagogiky, zavedl v roce 2021 změnu pravidel pro používání mobilních telefonů v tomto okrsku.

Zatímco v okrsku vždy platila pravidla zakazující používání mobilních telefonů během vyučovacích hodin, za jejich porušení nebyly vyvozovány žádné důsledky. V roce 2021 tedy byl zaveden zákaz: v případě, že by byli žáci přistiženi při používání telefonu, museli by se jejich rodiče dostavit do školy a telefon jim odebrat.

Wilson řekl deníku Epoch Times, že když byla pravidla o zákazu používání telefonů poprvé navržena, mnoho rodičů přišlo na slyšení s obavou, že školy chtějí ovládat jejich dítě a vzít mu možnost kontaktovat je, pokud se něco stane během školního dne, čímž naznačovali, že školy dělají něco nevhodného, když nedávají dětem jejich práva.

Školní řád byl později změněn tak, že žáci mohli mít své telefony, ale musely být v batohu. Navíc studenti s určitým zdravotním stavem nebo určitými povinnostmi, které vyžadovaly sledování chytrých telefonů, si mohli telefony kontrolovat v kanceláři školy.

Postupně se rodiče k takovým pravidlům přiklonili

„Čím více rozhovorů vedeme, a to i s těmi, kteří byli zpočátku vehementně proti, tím více si začínají uvědomovat, že jsme na stejné lodi,“ řekl. „Snažíme se pomoci úspěšně zvládnout situaci, která se stala velmi náročnou, v nejlepším zájmu dětí a vzdělávacího prostředí.“

Wilson uvedl, že učitelé a studenti byli jednou z prvních skupin, které takovou směrnici ocenily.

„[Studenti] byli vděční za to, že nebudou mít takové rozptýlení, tlak a obavy, zda někdo nebude komentovat jejich oblečení nebo si je vyfotí nebo vyfotí více fotek, zatímco budou mluvit, a z nějaké přihlouplé udělá meme,” řekl Wilson.

Ve školách, které zavedly omezení mobilních telefonů, začali učitelé také hlásit, že jejich žáci se více zapojují do výuky i mimo ni. Studenti se stali sociálnějšími a více spolu komunikují a snížil se počet kázeňských přestupků.

Vzhledem k tomu, že školy směřují k digitalizaci výuky, Blockerová upozornila, že učitelé a správci by měli být kritičtí při hodnocení cílů a výsledků používání technologií ve třídách.

Řekla, že „realita je taková, že když se technologie nezavádějí promyšleně, ne vždy splní očekávání. Ne každý nový nástroj způsobí revoluci ve způsobu výuky a učení, zejména pokud nedojde k pečlivé integraci, která je v souladu s jasným pedagogickým cílem“.

Wilson se domnívá, že zákazy chytrých telefonů ve školách po celých Spojených státech se postupně stávají normou.

V roce 2023 se Florida stala prvním státem, který uzákonil celostátní zákaz používání telefonů a sociálních médií během vyučování.

Zákaz telefonů během vyučovacích hodin zavedl také státní okres Orange, přičemž někteří učitelé hlásí pozoruhodnou změnu v chování žáků a jejich zapojení do výuky.

Ohio, Oklahoma, Vermont a Kansas od té doby přijaly zákony o kontrole používání telefonů ve školách. Zákaz telefonování zavedlo také několik školních obvodů, včetně obvodů v Marylandu, Kalifornii, Virginii a Connecticutu.

Děje se to stále častěji a myslím, že jsou ta pravidla stále přésnejší,“ řekl Wilson.

AUTOR: Marina Zhang, Preklad: ET-CZ, zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange