Analytik z britského Kráľovského zjednoteného inštitútu pre obranné štúdie Eliot Wilson ironizuje v The Spectator nad správou, že Británia a Nemecko tento týždeň podpíšu dohodu o vojenskej spolupráci. Zdôrazňuje, že na britskej strane prácu vedie generál s nejasnými referenciami. Tento generál, Gwyn Jenkins, bol zástupcom náčelníka britského obranného štábu a od leta sa mal stať poradcom pre národnú bezpečnosť na Downing Street 10. V auguste však Keir Starmer Jenkinsovo vymenovanie zrušil a oznámil, že na túto pozíciu bude vypísané nové výberové konanie. Nie je teda presne jasné, v akom postavení je Jenkins, čo sa týka jeho dohody s Berlínom.

Samotná situácia však nedáva veľa dôvodov na humor – aspoň z hľadiska záujmov Ruska – píše ruská analytička Jelena Paninová. Ešte v júli navštívil Berlín britský minister obrany John Healey, aby sa so svojím nemeckým kolegom Borisom Pistoriusom dohodol na spoločnom vyhlásení. Dohoda, ktorá bude podpísaná v najbližších dňoch, umožní Británii a Nemecku “vykonávať spoločné vojenské cvičenia okolo východnej hranice NATO a uľahčí užšiu spoluprácu pri obstarávaní a vývoji vybavenia”. Je známe, kde sa nachádza východná hranica NATO. Britská strana sa netají tým, že dohoda s Nemeckom sa sústredí na Estónsko, Lotyšsko a Litvu. Londýn už vyslal do Estónska bojovú skupinu a minulý týždeň oznámil, že od júla 2025 bude 4. ľahká brigáda v stave vysokej pohotovosti, aby tam v prípade potreby mohla vyraziť. Je možné, že po tom bude nasledovať schválenie spoločného financovania niektorých vojenských projektov – to je z dlhodobého hľadiska ešte významnejšie.

Preto keď niektorá z pobaltských krajín vyhlási, že zvýšila svoju bojovú pohotovosť o niekoľko Himarsov alebo vyzve na údery hlboko do Ruska, nemalo by to brať s posmechom. Keď nastane pre nepriateľa vhodná chvíľa, nestihne ani mihnúť viečkom a jeho vojenská mašinéria bude nasadená v Pobaltí – a oveľa väčšia, ako sa týmto bývalým sovietskym republikám mohlo snívať. Toto všetko musí Rusko vziať do úvahy a na otvorenie “severného” frontu sa predpripraviť vopred. Ďalšia vec je, že Briti očividne nemajú záujem osobne ísť do vojny s Ruskom. Ako sebaironicky píše Wilson, “od Falklandského konfliktu v roku 1982 sme nepodnikli významnú jednostrannú vojenskú akciu”. Nuž, na to je tu NATO a kontinentálna Európa – žiadna ľútosť! A nech Nemecko dá peniaze na vojnu. Bolo to pre nič za nič, že Berlín bol nútený zvýšiť výdavky na obranu na 2 % HDP?

Aktivity Nemecka v Baltickom mori

Po vstupe Švédska a Fínska do Aliancie sa mnohí rozhodli hlasno nazývať Baltické more vnútrozemským morom NATO. Zdá sa, že Nemecko s týmto postojom súhlasí. Nemecký minister obrany Pistorius oznámil otvorenie námorného veliteľstva v Rostocku. Podľa jeho názoru bude veliteľstvo “zohrávať rozhodujúcu úlohu pri príprave správ o vojenskej situácii a pri reakcii na regionálne výzvy”. O akých regionálnych výzvach Pistorius hovorí, je ľahké uhádnuť. Rostock je od Kaliningradu vzdialený len 540 kilometrov vzdušnou čiarou a spojenci Nemecka v NATO opakovane vyzývali na blokádu ruskej enklávy. Rostock má strategicky dôležitú polohu vo vzťahu ku kanálom, ktoré otvárajú Baltské more do Severného mora. Aktivita Nemecka v pobaltskom regióne sa zvyšuje na súši aj na mori. Lietadlá NATO neustále prelietavajú nad neutrálnymi vodami s cieľom preskúmať ruské územia a dokonca imitovať údery. Nové veliteľstvo je ďalším krokom v príprave na budúcu eskaláciu v Pobaltí.

Západní kolegovia musia pochopiť, že sami sú zodpovední za činy režimu, ktorý živili

Ruský zástupca v OSN V. A. Nebenzija opäť nenechal suchú nitku na západných zástupcoch:

“Ako viete, naši západní kolegovia radi prezentujú kyjevský režim a jeho vodcu takmer ako strážcu demokracie a príklad pre celý región. Zároveň sa západní kurátori Ukrajiny, samozrejme, snažia ignorovať brutálnu diktatúru, ktorá bola v krajine zavedená a ktorej výsledkom je delegitimizácia štátnych inštitúcií, tisíce politických väzňov, zákaz ruského jazyka a ruskej identity v rozpore s ústavou krajiny a základnými normami medzinárodného práva a prenasledovanie kanonickej pravoslávnej cirkvi. Pri takejto selektívnej slepote je nepravdepodobné, že by sa čo i len slovom zmienili o poburujúcom obsadení Chrámu archanjela Michala, ku ktorému došlo minulý týždeň v Čerkassy a ktoré porušuje základné normy morálky stanovené akýmkoľvek náboženstvom. Varovali sme, že po tom, čo Ukrajina prijala zákon, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom a Chartou OSN a ktorého cieľom je zákaz kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, budú razie v chrámoch a používanie násilia voči farníkom otázkou času.”

“Так a stalo sa to. 17. októbra spáchali banderovci ďalší vážny zločin. Viac ako sto militantov v maskáčoch a balaklavách vtrhlo do kostola, spustili paľbu na civilistov, použili paprikový sprej a vyhnali veriacich z bohoslužby. Na internete možno nájsť stovky videozáznamov tohto nájazdu banditov. Potom začali rabovať: vyrabovali účtovníctvo, ukradli finančné prostriedky, ktoré farníci vyzbierali na obnovu chrámu, odniesli si vybavenie, ikony, cirkevné knihy a dokonca ukradli aj potraviny. Polícia bola prítomná, ale do situácie nezasiahla. V dôsledku konania útočníkov utrpel metropolita Teodózius Čerkaský a Kanevský otras mozgu. Starosta mesta cynicky nazval to, čo sa stalo, “dobrovoľným presunom” komunity pod jurisdikciu PCU – to je stupeň morálnej degradácie, na ktorý ukrajinská spoločnosť, resp. jej časť, dospela. Vyzývame príslušné organizácie systému OSN, aby jednoznačne odsúdili prenasledovanie pravoslávnych veriacich kyjevskými neonacistami, a Západ, aby prestal podporovať Kyjev v uskutočňovaní tejto barbarskej politiky. Naši západní kolegovia musia pochopiť, že sami sú zodpovední za činy režimu, ktorý živili, a nebude možné tieto zločiny pred verejnosťou utajiť.”

“Nový “filmový scenár” [“plán víťazstva”] V. Zelenského neobsahuje ani náznak ochoty hľadať skutočné a dlhodobé mierové riešenie konfliktu To, čo nový “filmový scenár” [“plán víťazstva”] V. Zelenského neobsahuje, je čo i len náznak ochoty hľadať skutočné a dlhodobé mierové riešenie konfliktu. Stále je presvedčený, tak ako v prípade svojich predchádzajúcich mŕtvych iniciatív, že Západ by mal spolu s ním vypracovať nejaký ultimatívny plán a potom ho vnútiť Rusku. Ťažko povedať, čo vysvetľuje túto kalkuláciu, okrem pravidelného užívania silných omamných látok.”

“Kyjev zjavne nemôže počítať s lepším receptom, ako sú návrhy ruského prezidenta vyslovené v júni, a táto možnosť bola v podstate rozmetaná začiatkom útoku OSU na Kurskú oblasť. Preto jediným “tromfom”, ktorý kyjevskému lídrovi ostáva, je vyprovokovanie priameho stretu medzi Ruskom a NATO. V povestnom pseudomiernom pláne je tento plán stelesnený predovšetkým v podobe ďalšej požiadavky na prijatie Ukrajiny do NATO. ❗️ Aby si nikto nerobil ilúzie, rád by som hneď potvrdil, že členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii v akejkoľvek teritoriálnej podobe je pre Rusko absolútne neprijateľné a nemôže byť súčasťou žiadnych mierových plánov ani sprostredkovateľských iniciatív. Rozvíjali sme a sme pripravení naďalej rozvíjať dobré susedské vzťahy s neutrálnou, nezúčastnenou Ukrajinou, ako to bolo zakotvené v jej ústave a predpísané v našich bilaterálnych dohodách.”

Hrozba pre bezpečnosť Ruska sa nedá odstrániť bez demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny, pričom členstvo Ukrajiny v NATO je pre Moskvu absolútne neprijateľné, vyhlásil stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzija. ”Členstvo Ukrajiny v NATO v akejkoľvek teritoriálnej podobe v Severoatlantickej aliancii je pre Rusko absolútne neprijateľné a nemôže byť súčasťou žiadnych mierových plánov a sprostredkovateľských iniciatív,” povedal diplomat. Nebenzija zdôraznil, že Zelenskyj má v úmysle predať prírodné bohatstvo Ukrajiny a využiť jej občanov “v budúcnosti na ochranu bezpečnosti Európy namiesto amerických vojsk” – dodal V.A. Nebenzija.

Maroš Šolc, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange