(Niamh Harrisová, The People’s Voice) Zdá sa, že americká spravodajská televízia CNN verí, že je dobrý nápad obmedziť ľuďom cestovanie. Dokonca navrhla myšlienku zavedenia takzvaných „uhlíkových pasov“. To všetko, samozrejme, v mene boja proti klimatickým zmenám.

Na internetovej stránke CNN bol publikovaný článok s názvom „Je čas obmedziť, ako často môžeme cestovať do zahraničia. Odpoveďou môžu byť uhlíkové pasy“.

Účet na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) k tomu publikoval nasledovný status s textom: „Správa išla von. Prichádzajú uhlíkové pasy. Nebudete nič vlastniť, nikam cestovať a budete poslušným otrokom svojich pánov.“:

V článku CNN sa píše, že leto 2023 bolo pre odvetvie cestovného ruchu veľmi významné. Do konca júla dosiahol počet medzinárodných turistov na celom svete 84% z úrovne pred pandémiou.

V niektorých európskych krajinách, ako sú Francúzsko, Dánsko či Írsko, dopyt po cestovnom ruchu dokonca prevýšil predpandemickú úroveň. Z ekonomického hľadiska to môže byť skvelá správa, existujú však obavy, že návrat k statusu quo už teraz vykazuje strašné environmentálne a sociálne dôsledky.

V lete sa v mnohých častiach sveta vyskytli rekordné horúčavy. Ľudia boli nútení utekať pred lesnými požiarmi v Grécku a na Havaji. Varovania pred extrémnym počasím boli vydané v mnohých obľúbených dovolenkových destináciách ako Portugalsko, Španielsko a Turecko.

Odborníci toto extrémne počasie pripisujú klimatickým zmenám. Cestovný ruch je však súčasťou problému (poznámka: len ak by problém s CO2 bol skutočný, čo nie je, ale tvárme sa že je). Odvetvie cestovného ruchu produkuje približne jednu desatinu emisií skleníkových plynov, ktoré vraj spôsobujú klimatickú krízu.

Negatívne vplyvy cestovného ruchu na životné prostredie sú také vážne, že niektorí naznačujú, že drastické zmeny v našich cestovných návykoch sú nevyhnutné.

V správe z roku 2023, ktorá analyzovala budúcnosť udržateľného cestovania, naznačila cestovná kancelária Intrepid Travel, že „uhlíkové pasy“ sa čoskoro stanú realitou, ak chce turistický priemysel prežiť.

Čo je uhlíkový pas?

Myšlienka uhlíkového pasu sa sústreďuje na to, že každému cestujúcemu je pridelený ročný uhlíkový limit, ktorý nemôže prekročiť. Tieto limity potom budú regulovať cestovanie „na prídel“.

Uvedený koncept sa môže zdať extrémny. Myšlienka osobných uhlíkových kvót však nie je nová.

O podobnom koncepte (nazývanom „osobné obchodovanie s uhlíkom“) diskutoval parlament Veľkej Británie už v roku 2008, no diskusia bola dočasne ukončená z dôvodu jeho vnímanej zložitosti a riziku odporu verejnosti.

Autor: Niamh Harrisová, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange