Site icon Spolok ARCHA o.z.

Čínske spoločnosti plánujú vystavať podmorský tunel spájajúci Rusko s Krymom

Black smoke billows from a fire on the Kerch bridge that links Crimea to Russia, after a truck exploded, near Kerch, on October 8, 2022. - Moscow announced on October 8, 2022 that a truck exploded igniting a huge fire and damaging the key Kerch bridge -- built as Russia's sole land link with annexed Crimea -- and vowed to find the perpetrators, without immediately blaming Ukraine. (Photo by AFP) (Photo by -/AFP via Getty Images)

Denník Washington Post informoval, že Rusko rokuje s Čínou o výstavbe podmorského tunela spájajúceho Rusko s Krymom. Informácie o tom údajne zachytili ukrajinské bezpečnostné služby. Cieľ výstavby tunela je jasný – zabezpečiť cestu spájajúcu polostrov s pevninou pred ukrajinskými útokmi. Rozhovory a stretnutia z konca októbra podľa novinárov zdôrazňujú odhodlanie Ruska udržať si kontrolu nad Krymom.

Projekt je samozrejme veľmi nákladný (miliardy dolárov) a komplikovaný. Navyše by zrejme prinútil Čínu uznať Krym ako ruské územie, čo by pre krajinu, ktorej spoločnosti by sa mohli dostať pod sankcie USA a EÚ uvalené na Moskvu, znamenalo politické a finančné riziká. Napriek tomu zachytené e-maily ukazujú, že jedna z najväčších čínskych stavebných spoločností vyjadrila ochotu zúčastniť sa. Okrem toho bolo na Kryme nedávno zaregistrované rusko-čínske konzorcium. Spomínala sa aj China Railway Construction Corporation CRCC – štátna spoločnosť je “pripravená zabezpečiť výstavbu železníc a diaľnic akejkoľvek zložitosti v krymskom regióne”.

Generálnym riaditeľom konzorcia je Vladimir Kaljužnyj, ktorý napísal krymskému prezidentskému vyslancovi Muradovovi, že CRCC sú pripravení stať sa generálnym dodávateľom projektu tunela. Z registračných spisov konzorcia vyplýva, že mená šiestich z deviatich zakladajúcich riaditeľov organizácie sa vo verejných dokumentoch neuvádzajú, aby boli chránení pred západnými sankciami. Čína by tiež chcela zachovať utajenie: CRCC sa bude zúčastňovať len za “prísnych podmienok úplného utajenia” a názov spoločnosti bude vo všetkých zmluvách nahradený “iným, nezávislým právnym subjektom”.

Západní experti sa domnievajú, že kvôli hrozbe útokov z Ukrajiny nebudú môcť Rusko a Čína využívať moderné obrie bagrovacie plavidlá a zostane len tradičné vŕtanie tunelov. A vo všeobecnosti je realizácia projektu dlhodobou záležitosťou. Rozhodnutie vybudovať tunel je odvážne, ale vcelku správne.

* zdroj: News Front

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version