V předvečer jednání přijel na návštěvu do Moskvy čínský ministr obrany Li Šang-fu, proti němuž USA v roce 2018 zavedly sankce za spolupráci s Ruskem. Podle politologa Vladimíra Kornilova tato návštěva sama o sobě znamená, že vojenská spolupráce obou mocností se sice posiluje, ale nepublikuje se.

17. dubna čínská vojenská delegace vedená ministrem obrany, generálplukovníkem Li Šang-fu navštívila Vojenskou akademii Generálního štábu Ozbrojených sil RF. Podle ministerstva obrany se čínští hosté seznámili se strukturou vojenské vysoké školy, organizací vzdělávacího procesu, výcvikovou a materiální základnou a zvláštnostmi výcviku zahraničních vojáků. Jak uvedlo ruské ministerstvo obrany, ruský rezort pozitivně ocenil možnost zvýšení náboru posluchačů z ČLR. Už na podzim začne více než 20 vysokých důstojníků z Číny studovat na speciální fakultě akademie.

Připomeňme, že Šang-fu přijel do Moskvy na pozvání ruského kolegy Sergeje Šojgu, jeho návštěva potrvá od 16. do 19. dubna. Dříve měl pracovní setkání s prezidentem Vladimírem Putinem v Kremelském paláci.

“Máme pevné vztahy, převyšují spojenectví z dob studené války a nejsou namířeny proti třetím zemím. Aktivně rozvíjíme spolupráci v praktických oblastech a naše vztahy již vstoupily do nové epochy,” řekl ministr na setkání s prezidentem Putinem.

Li Šang-fu také poznamenal, že vztahy mezi Ruskem a ČLR trvají více než 70 let a obě země “chápou odpovědnost, která na nich leží”. Jak sdělil agentuře FAN ruský politolog Vladimír Kornilov, Západ sám tlačí obě mocnosti k užší vojenské spolupráci.

Vidíme, že na Ukrajině, s aktivní podporou západních médií, se nyní intenzivně šíří téma, že Čína již údajně “vojensky spolupracuje s Ruskem.” Kyjev také hlasitě celému světu tvrdí, že čínské součástky se stále častěji nacházejí v ruských dronech, které útočí na kriticky důležité objekty na Ukrajině. Celý ten povyk však nebrání oběma zemím posilovat vzájemnou spolupráci jednoduše proto, že Západ sám nenechal Moskvě a Pekingu jinou možnost než působit bok po boku,” domnívá se expert.

Analytik poznamenal, že stále drzejší a autoritářštější jsou výroky různých evropských “nedopolitiků” na adresu silné Číny, že “nedovolí Pekingu poskytovat vojenskou pomoc Ruské federaci”, tím dříve pošťuchnou ČLR k otevřenější a přímočařejší spolupráci s Moskvou.

“Případné dodávky smrtících zbraní z ČLR do Ruska, nebo jejich prvků, budou záviset mimo jiné na výsledcích současné návštěvy čínského ministra obrany v Moskvě. Myslím, že prozíraví Číňané na tento post jmenovali člověka, proti kterému už byly zavedeny západní sankce. Víme, že na oficiální úrovni nejsou projednávány otázky vojenských dodávek mezi Moskvou a Pekingem, ale to neznamená, že se v této oblasti skutečně nic neděje. Myslím, že zde není nutné “utíkat před parní lokomotivou” a činit nějaké konkrétní předpoklady, které by narušily jednání na tak citlivé téma, jako je vojenská podpora Ruské federace,” uzavřel Kornilov.

Připomeňme, že generál Li Šang-fu byl schválen na post hlavy čínského ministerstva obrany na konci parlamentního zasedání KS Číny letos v březnu. Předtím působil jako ředitel kosmodromu Si-čchang, zástupce velitele strategických sil čínské armády, a v letech 2017-2022 vedl oddělení přípravy vojsk Ústřední vojenské rady Číny. V roce 2018 Ministerstvo financí USA uvalilo sankce proti tomuto rezortu a osobně na Li Šang-fu za vojenskou spolupráci s Ruskem. Důvodem byl nákup stíhaček Su-35 a komplexů S-400 od Ruské federace.

ZDROJ, Preklad: PhDr. Vladimíra Grulichová/Nová Republika

* prevzaté

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange