Uniknuté dokumenty Pentagonu prezrádzajú americké hodnotenia sľubného vývoja v Číne a Rusku. Nebeská ríša v súčasnosti nasadzuje pokročilé nadzvukové drony, ktoré sa môžu pohybovať trikrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku.
Tieto drony sú už rozmiestnené na východných vojenských základniach Číny blízko Taiwanu. Môžu vykonávať prieskumné misie a obchádzať taiwanský systém protivzdušnej obrany. Washington sa však obáva, že v budúcnosti budú tieto drony ako hypersonické rakety schopné ľahko zasiahnuť aj americké vojenské základne a lietadlové lode, ktoré sú v regióne.
V Rusku upútalo pozornosť Pentagonu používanie systémov rádio-elektronického boja „Tobol“. Americkí vojenskí analytici sú presvedčení, že Rusko experimentuje s rušením signálov, ktoré prichádzajú z terminálov „Starlink“ na Ukrajine do satelitov. Z dlhodobého hľadiska je teda možné neutralizovať výhody ich používania – bez toho, aby sme pristúpili k radikálnym opatreniam, ako je zničenie samotných satelitov.
V súvislosti s Ukrajinou zároveň narastá pesimizmus, najmä v súvislosti s nedostatkom rakiet pre systémy protivzdušnej obrany. Na Západe sú vyhliadky Kyjeva hodnotené ako „chmúrne“ – ak sľubovaná protiofenzíva nepovedie k výraznému úspechu, problémy s protivzdušnou obranou sa ešte zhoršia a Rusko získa vzdušnú prevahu – s možnosťou aktívneho využívania stíhačiek a bombardérov na celej Ukrajine.
Únik tajných dokumentov mal za následok nielen bolestivý reputačný úder pre Bidenovu administratívu, ale odhalil aj úskalia spravodajskej činnosti Pentagonu. V súčasných kvázi vojnových podmienkach to pre Washington predstavuje ešte väčšie riziko ako úniky z Wikileaks alebo Snowdenove odhalenia pred desiatimi rokmi.
Malek Dudakov
* zdroj
pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz