Němečtí statistici mají těžké dilema. Čím více byla v dané spolkové zemi aplikována covid vakcína, tím více tam umírali lidé.

V Německu řeší velkou nadúmrtnost očkovaných. Jak to vysvětlit?

Observační studie přece ukazovaly úžasnou ochranu! Jazyk vědeckých studií nebývá obvykle čtivý, ale pokud narazí výsledky studií na narativ, čtivost jde ještě níže. Posuďte sami:

Pozorované empirické korelace mezi očkováním a nadměrnou úmrtností však způsobují, že se zdá téměř nemožné, že by efektivita vakcín odhadovaná v lékařských studiích mohla reflektovat skutečný efekt očkování. Vzhledem k tomu, že ve federálních státech s nejvyšší mírou proočkovanosti bylo alespoň plně očkováno více než 97 % populace starší 60 let, je téměř nemožné, aby v těchto spolkových zemích byla i nadále pozorována nejvyšší nadúmrtnost, pokud by účinnost vakcín byla skutečně tak vysoká. Jediný způsob, jak by mohlo dojít k vysoce pozitivní korelaci mezi očkováním a nadměrnou úmrtností navzdory vysoké efeficienci očkování by bylo, pokud by vedlejší efekty převážily nad pozitivními efekty očkování. To je však nepravděpodobné, protože míra očkování pozitivně koreluje nejen s nadměrnou úmrtností, ale také s hlášenými COVID-19 a počtem úmrtí a infekcí.“

Kdybych mohl poradit německým statistikům, navrhl bych, aby jako důkazy brali raději randomizované, zaslepené, kontrolované testy než výsledky observačních studií zatížených všemi možnými zkresleními. V randomizovaných testech umřelo více lidí v očkované skupině než v placebo skupině. Pokud by porovnávali své výsledky s nimi, nemuseli by se tolik potit při vysvětlování.

Ale já radit německým statistikům nemohu. Tak se s tím jejich drmolením nějak musím porovnat.

Preklad: Nespokojený, zdroj

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange