(Olivia Cook, Natural News) Vo svete prírodných liečiv sa len málo rastlín môže pochváliť takou dlhou a uctievanou históriou ako Nigella sativa, bežne známa ako čierna rasca alebo čierne semienko.

Už viac ako 2500 rokov je toto drobné semienko základným kameňom tradičnej medicíny – s koreňmi, ktoré siahajú až do starovekých civilizácií.

Dokonca aj Egypťania, známi svojimi pokročilými vedomosťami medicíny, si vážili čiernu rascu. Archeologické nálezy naznačujú jej veľký význam, pričom bola objavená aj v hrobke faraóna Tutanchamona – čo naznačuje jej úlohu v staroegyptských liečebných postupoch.

Odkazy na čiernu rascu sa nachádzajú aj vo viacerých náboženských textoch, ako napríklad v starozákonnej knihe Izaiáš.

V islamskej tradícii má čierna rasca tiež osobitný význam. Prorok Mohamed raz slávne povedal:

Čierna rasca môže vyliečiť každú chorobu, okrem smrti.

Toto prorocké tvrdenie urobilo z čiernej rasce po celé stáročia neoddeliteľnú súčasť islamskej medicíny, kde je uctievaná nielen pre svoje terapeutické vlastnosti, ale aj pre svoj symbolický význam ako súčasť „Medicíny proroka“.

Spojenie čiernej rasce s náboženským učením pomohlo rozšíriť jej používanie široko-ďaleko, najmä so vzostupom islamu v 7. storočí. Jej používanie nebolo v islamskej histórii nikdy obmedzené a predstavovalo konštantou pri liečbe chorôb.

Čierna rasca si v histórii získala povesť „všelieku“ – lieku na takmer každú chorobu. Rôzne lekárske tradície používali semená čiernej rasce v rôznych formách, ako sú extrakty, oleje, pasty a prášky, na liečbu širokého spektra ochorení.

Patria sem bolesti chrbta, bolesti hlavy, zápalové ochorenia ako artritída a reumatizmus, duševná únava, dýchacie ťažkosti ako astma a bronchitída a kožné poruchy ako akné a ekzémy. Používa sa aj na zvládnutie závažnejších ochorení, ako amenorea (absetujúca menštruácia), hypertenzia a dokonca paralýza.

Široké využitie čiernej rasce v tradičných liečebných postupoch sa pripisuje jej rozmanitým liečivým vlastnostiam, ktoré zahŕňajú antioxidačné, protizápalové, protirakovinové, antimikrobiálne, kardioprotektívne, imunomodulačné a neuroprotektívne účinky.

Či už ide o podporu trávenia, posilnenie imunity alebo ochranu srdca, čierna rasca je dlhodobo oslavovaná ako všestranný liečivý prostriedok v mnohých kultúrach.

Moderná veda vysvetľuje liečivé vlastnosti čiernej rasce

Sila čiernej rasce ako liečivej byliny spočíva v jej komplexnom a rôznorodom fytochemickom zložení. Toto zloženie sa však môže líšiť v závislosti od jej stupňa zrelosti, metód spracovania, techník extrakcie a regiónu, kde sa rastlina pestuje.

Bioaktívne zlúčeniny v čiernej rasci, ktoré sú zodpovedné za jej široké spektrum liečivých vlastností, možno rozdeliť do niekoľkých chemických skupín:

1. Terpény a terpenoidy

Najväčšou a najvýznamnejšou skupinou chemikálií v semenách čiernej rasce sú terpény a terpenoidy. Medzi nimi vyniká tymochinón ako najviac preskúmaná a účinná zlúčenina.

Tymochinón a jeho deriváty – vrátane alfapinénu, karvakrolu, tymolu a tymohydrochinónu – sú známe svojimi protizápalovými, antimikrobiálnymi antioxidačnými vlastnosťami.

Tieto zlúčeniny sú do značnej miery zodpovedné za všestrannosť čiernej rasce pri liečbe rôznych zdravotných stavov od zápalov až po dýchacie problémy.

2. Fytosteroly

Olej extrahovaný zo semien čiernej rasce je bohatý na fytosteroly, najmä betasitosterol, ktorý tvorí asi 44 až 54 percent celkového obsahu sterolov.

Medzi ďalšie dôležité steroly patrí kampesterol, delta-7 avenasterol a stigmasterol. Ide o kľúčových hráčov pri znižovaní hladiny cholesterolu a podpore zdravia srdca a kardiovaskulárneho systému.

3. Alkaloidy

Semená čiernej rasce obsahujú aj niekoľko alkaloidov, čo sú bioaktívne zlúčeniny známe svojimi liečivými účinkami.

Medzi hlavné alkaloidy patrí nigellicimín, nigellicimín-N-oxid, nigellicín a nigellidín, ktoré majú prospešné účinky v metabolizme lipidov (tukov) a tiež majú protirakovinové a neuroprotektívne vlastnosti.

4. Tokoferoly (vitamín E)

Čierna rasca je bohatým zdrojom tokoferolov, rodiny zlúčenín, ktoré tvoria vitamín E.

Tokoferoly sú silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným poškodením a zabraňujú peroxidácii lipidov. Čierna rasca obsahuje štyri izoméry tokoferolu – alfa, beta, delta a gama tokoferoly – pričom gama tokoferoly sú najrozšírenejšie.

Vysoký obsah tokoferolov prispieva k úlohe čiernej rasce pri prevencii chronických ochorení spojených s oxidačným stresom, ako sú rakovina a srdcové choroby.

5. Polyfenoly

Semená čiernej rasce sú plné polyfenolov, triedy antioxidantov, ktoré bojujú proti oxidačnému stresu a zápalu. V čiernej rasci bolo identifikovaných devätnásť polyfenolov vrátane kyseliny kávovej, kyseliny chlorogenovej, kyseliny ferulovej, kaemferolu a kvercetínu.

Medzi týmito najviac študovanými polyfenolmi sa v najvyšších koncentráciách nachádzajú kaempferol a kvercetín, o ktorých je známe, že chránia pred chorobami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza a niektoré druhy rakoviny.

Ukázalo sa tiež, že najmä kaempferol inhibuje oxidáciu lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), teda zlého cholesterolu, čím pomáha predchádzať artérioskleróze (kôrnateniu ciev).

6. Rôzne dalšie zlúčeniny

Okrem svojich primárnych fytochemických skupín obsahujú semená čiernej rasce množstvo ďalších prospešných zlúčenín. Patria sem špeciálne sacharidy (ako arabinóza, ramnóza a xylóza), glycerolipidy (mono, di a tri acylglyceroly), fosfolipidy a vitamíny ako vitamín C a viaceré vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, pyridoxín a kyselina listová).

Čierna rasca tiež obsahuje dôležité minerály ako vápnik, železo, horčík, draslík a zinok. No a napokon má aj malé množstvá alkánových uhľovodíkov, čo ešte viac zvyšuje jej úlohu všestranného prírodného lieku.

Zatiaľ čo tradičné použitie čiernej rasce je dobre zdokumentované, moderná veda začala odhaľovať mechanizmy, ktoré stoja za jej liečivými silami. Najmä esenciálny olej zo semien obsahuje celý rad účinných zlúčenín – najviac študovaný je tymochinón.

K jeho farmakologickým účinkom prispievajú aj ďalšie aktívne zložky, ako je alfahederín, karvakrol, nigellicín, nigelidín, tymohydrochinón a tymol, ktoré mu poskytujú široké spektrum terapeutických výhod.

Hoci jej potravinová hodnota je vo vedeckej literatúre často prehliadaná, semená čiernej rasce sú bohaté aj na makro a mikroživiny. Poskytujú značné množstvo bielkovín a zdravých tukov, najmä esenciálnych mastných kyselín ako kyselina linolová a olejová, ktoré sú životne dôležité pre zdravie srdca.

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange