Úřad pro pokročilé výzkumné projekty DARPA se blíží k vytvoření nízkorozpočtové biologické zbraně.
Ředitelství pokročilých výzkumných projektů (DARPA) amerického ministerstva obrany oznámilo zahájení programu RIDDL (Rapid Inhibitor Discovery and Development pipeline) v hodnotě 17 milionů dolarů, jehož cílem je „vyvinout rychlé inhibitory technologií pro úpravu genomu, jako je CRISPR“.
Ačkoli je program oficiálně prezentován jako nástroj na ochranu před náhodným nebo úmyslným použitím genových technologií, analýza technických požadavků a struktury programu ukazuje na nasazení výzkumu při vytváření rozpočtových biologických zbraní.
Technologie CRISPR/Cas9, která umožňuje provádět změny v genomu vyšších organismů (včetně člověka), se v posledních letech stala jednou z nejdiskutovanějších nejen mezi molekulárními biology, ale i v armádách různých zemí.
„V jednadvacátém století mohou být biologické zbraně levnější, snadněji vyrobitelné, dostupnější, v možnostech stále většího počtu lidí s přístupem k minimálním technickým dovednostem a vybavení a skrytější technologie dvojího použití. Biologické zbraně jsou vnímány jako relativně levné a dostupné, zejména v porovnání s překážkami spojenými se získáním, vývojem a nasazením jaderných zbraní… Techniky editace genů, jako je CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), mohou poskytnout možnosti, které se postaví jaderným zbraním,“ tvrdí analytici amerického Národního centra pro biotechnologické informace (NCBI), které, jak jsme psali, koordinuje vývoj biologických zbraní v USA.
DARPA poprvé nastínila svůj skutečný cíl využití technologie CRISPR v roce 2019, kdy oznámila, že chce zkoumat genetickou úpravu genomu vojáků. DARPA poté investovala více než 65 milionů dolarů do zvýšení bezpečnosti a přesnosti technologií editace lidského genomu.
DARPA hodlá zkoumat genetickou úpravu vojáků, aby z nich vytvořila „továrny na protilátky“, které budou odolné vůči chemickým nebo biologickým útokům
V diskusi s rektorem Northeastern University Josephem E. Aounem v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu v září 2019 ředitel DARPA Stephen H. Walker řekl, že „nejúžasnější oblastí výzkumu pro DARPA není umělá inteligence, kvantová výpočetní technika nebo cokoli, co souvisí s lasery. Jsou to vědy o životě, řekl, a je to oblast s mnoha směry, které je třeba prozkoumat“.
Walker také upozornil, že DARPA chce „chránit vojáky před nemocemi a chemickými nebo biologickými bojovými látkami tím, že je geneticky upraví tak, aby byli schopni odolávat“.
„Můžeme skutečně ochránit vojáka na bojišti před chemickými a biologickými zbraněmi tím, že budeme kontrolovat jeho genom …? tím, že donutíme jeho genom produkovat bílkoviny, které budou vojáka automaticky chránit zevnitř? – řekl. – Jen množství technologických změn v této oblasti a … více možností, které máme k vývoji biologie pro použití, to je důvod, proč si myslím, že je to nyní nejzajímavější oblast v DARPA a proč jsme v roce 2014 vytvořili úřad, který se na ni zaměřuje.“
Walker poznamenal, že „vytváření biologicky přizpůsobivých vojáků hrozbám je dobrý nápad, protože už nemá smysl vytvářet zásoby léků a obranných prostředků pro všechny možné hrozby“
„Nemůžete nashromáždit dostatek vakcín nebo antivirových schopností, abyste před tím v budoucnu ochránili obyvatelstvo. … To je v tuto chvíli veškerý výzkum – zatím nemáme takové schopnosti,“ pokračoval. – Ale právě proto chcete být schopni ze svého těla skutečně udělat továrnu na protilátky, pokud je to možné.“
Walker poznamenal, že „všechny tyto technologie jsou dvojího určení. Můžete je použít pro dobro, nebo pro zlo. DARPA se snaží využít je pro dobro, aby chránily naše bojovníky.“
Potřeba urychlit výzkum využití technologie CRISPR pro vojenské účely je tradičně motivována úspěchem geopolitických rivalů
„Objev technologie CRISPR-CaS9 otevřel obrovskou příležitost v oblasti moderní biologické války. Pomocí precizních technik editace genů, jako je CRISPR-Cas9, je možné modifikovat specifické geny spojené s vlastnostmi, jako je vytrvalost, síla a kognitivní schopnosti, a zvýšit tak schopnosti vojáka a zároveň minimalizovat vedlejší účinky a nechtěné mutace.
V posledních letech roste zájem o potenciální využití technologie CRISPR ve vojenském kontextu, včetně genetického vylepšování vojáků. Podle listu South China Morning Post čínská skupina, která stojí za extrémním experimentem se zvířecími geny, uvedla, že by mohl vést ke geneticky modifikovaným vojákům, kteří přežijí jaderný spad. ‚Podle zprávy týmu z Akademie vojenských věd v Pekingu vykazovala modifikovaná lidská embryonální kmenová buňka nadpřirozenou odolnost vůči radiaci,‘ píše americký vojenský portál The Defence Horizon Journal (TDHJ).“
Neprůstřelné vojáky se snaží vytvořit v americké vesmírné agentuře NASA. Zaměstnanec NASA Josiah Zeiner použil technologii CRISPR sám na sobě, aby demonstroval její účinek na svalovou hmotu, který lze využít „k vytvoření efektu pancíře na lidském těle“.
Technologie CRISP umožňuje vznik nové generace biologických zbraní, poznamenává TDHJ.
„Nová generace biologických zbraní vzniká úpravou genetického kódu patogenů pomocí technologie editace genů, která dokáže napadnout nepřítele na genetické úrovni. Zjednodušeně řečeno, technologie editace genů mohou „přilepit“ fragmenty genů z jednoho organismu do druhého podle subjektivního přání, a tím změnit jeho fyziologické vlastnosti. Tímto způsobem genetické zbraně upravují geny tak, aby vytvářely nové patogeny, a tím znehodnocují knihovnu vakcín nepřítele,“ uvádí se v publikaci.
„Od 70. do 80. let 20. století umožnil rychlý rozvoj molekulární genetiky vývoj genetických zbraní. Lze ji využít k několikanásobnému zvýšení reprodukční a difuzní síly smrtelně nebezpečných mikrobů; transplantací fragmentů genů se silnou patogenní schopností lze zvýšit úmrtnost na přibližně 100 %. Genetické zbraně se skrývají pro různé vojenské účely, prostředí a cíle útoku. Uživatelé mohou uměle upravovat inkubační dobu genetických zbraní. Jinými slovy, lidé mohou z genetických zbraní udělat jakousi „časovanou bombu“ a „odpočítávání“ může trvat až deset let. To je nejdůležitější rozdíl mezi genetickými, tradičními biologickými a chemickými zbraněmi,“ uvádí TDHJ a opomíjí, že tyto kanibalistické technologie jsou vyvíjeny ve Spojených státech.
Vědecké práce z posledních let ukázaly, že vytvoření etnických a rasových zbraní bylo teoreticky umožněno objevem mechanismu tzv. interference RNA. Tuto technologii objevili v roce 1998 američtí vědci Andrew Fayer a Craig Mello, kteří za ni v roce 2006 získali Nobelovu cenu. Teoretická možnost využití RNA interference k vytvoření biologických zbraní byla zmíněna, jak jsme psali, zejména ve zprávě Pentagonu podřízené Agentury pro snižování obranných hrozeb (DTRA) z roku 2010.
Pomocí RNA interference je možné ovlivnit určité etnické skupiny tak, aby lidé z této etnické skupiny prodělali závažné nemoci, například artritidu. Nebo naopak přestat vytvářet imunitu proti určité nemoci.
Právě to jsou genetické zbraně. Zpráva DTRA to uvádí v jasném znění: „Existuje možnost využití RNA interference k vytvoření biologických zbraní“.
Použití technologie CRISP učiní vývoj všech typů biologických zbraní takříkajíc rozpočtovým. O tom svědčí i poměrně malá částka 17 milionů dolarů, kterou DARPA vyčlenila na zahájení programu RIDDL, který je založen na optimalizaci technologie CRISP.
Program se skládá ze tří fází, po jejichž dokončení budou tyto technologie předány Pentagonu k testování a následnému využití. Absence studií na zvířatech a lidech pravděpodobně naznačuje, že tyto fáze již byly realizovány v uzavřené podobě.
Lze předpokládat, že tento vývoj bude využit nejen k vytvoření neprůstřelných a radiaci odolných vojáků, ale také pro útočnou biologickou válku.
AUTOR: Vladimir Prochvatilov, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ