Politický komentátor Eduard Chmelár prostredníctvom sociálnej sieti zhodnotil, že slovenskú politiku ovládol bezbrehý alibizmus či mystifikácia. Vládni politici vraj šíria také množstvo nezmyslov a bezočivých klamstiev, že v normálnej krajine by ich to diskvalifikovalo na výkon akejkoľvek funkcie. Niekoľko slov venoval práve prezidentke či svojej predstave o budúcej vláde

Podľa Eduarda Chmelára naša prezidentka za necelé štyri roky vo funkcii ukázala, že nedisponuje nielen skúsenosťami, ale ani patričnými vedomosťami a štátnickým umom, ktorý by jej umožňoval byť silnou a vykonávať tak priehľadné pokyny silnejších mocenských kruhov.

Ak sa prezidentka Čaputová vyhovára, že rozhodnutie vlády o poskytnutí stíhačiek Ukrajine nepodlieha jej súhlasu, tak vedomo klame,“ uviedol v reakcií na požiadavku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na samite v Bruseli o zaslanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Premiér Eduard Heger vtedy vyhlásil, že Bratislava urobí maximum, aby mu vyhovela.

Komentátor v statuse pripomína, že Ústava SR veľmi jasne hovorí, že ak hlava štátu odvolá vládu, poverí ju dočasným vykonávaním jej pôsobnosti až do vymenovania novej vlády. Takáto odvolaná vláda však nesmie rozhodovať „o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky“. Na toto je potrebný predchádzajúci súhlas prezidentky republiky.

Reaguje taktiež aj na jeden z ďalších nápadov exministra Igora Matoviča a dočasného premiéra Eduarda Hegera, tentokrát o zmene Ústavy SR, aby nemuseli tak osem mesiacov len „kúriť a svietiť“. Neverím, že sa na takéto svinstvo nájde 90 poslancov a považuje to za politické hulvátstvo a ústavné barbarstvo, pristupovať k základnému zákonu štátu s takouto neúctou. Prezidentka to podľa jeho slov všetko mohla zaraziť, ale jej alibizmus nepozná hraníc.

Zuzana Čaputová by to všetko mohla zaraziť, ale jej alibizmus nepozná hraníc,“ dodáva, že je absurdné vyhovárať sa, že túto otázku musí riešiť vláda s ústavnými právnikmi. Je to jej kompetencia prezidentky a hlavnej veliteľky ozbrojených síl buď zaraziť tento šialený nápad okamžite alebo sa obrátiť na ústavný súd. Prečo to v tomto prípade neurobila? Chmelár skonštatoval veľmi jasne. Spolieha sa na to, že si vláda nájde lojálnych ústavných právnikov, ktorí jej na rozdiel od iných potvrdia, že to urobiť môže.

Chmelár pokračuje a Čaputovú upozorňuje, že ak nebude konať v zmysle svojich právomocí, tak vedomé porušenie základného zákona štátu je podľa čl. 107 Ústavy SR jedným z dvoch dôvodov na trestné stíhanie prezidenta republiky. „Ak si Zuzana Čaputová nechá skákať po hlave a ponižovať sa od premiéra Hegera slovami, že „pani prezidentku do toho nemusíme zapájať“, je to jej osobná hanba a ukážka jej vlastnej slabosti,“ usúdil.

Podobne alibisticky sa podľa politického komentátora sa v poslednom čase správa aj Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorého strana nepripojila podpisy svojich poslancov k zvolaniu mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá by mala zaviazať vládu, aby žiadne stíhačky Ukrajine neposkytovala.

„Samozrejme, že je to nezmysel, nič také neexistuje. Je a vždy to bolo suverénne rozhodnutie štátu a je smutné, že tejto právomoci je Peter Pellegrini ochotný vzdať sa a čakať fakticky nie na rozhodnutie aliancie, ale na rozhodnutie Spojených štátov, prípadne Nemecka a Francúzska. To už nie je len alibizmus, to je poškodzovanie našich štátnych záujmov,“ poznamenal. Poukazuje na typický alibizmus Zuzany Čaputovej aj vo vzťahu k šéfovi diplomacie Rastislavovi Káčerovi. Vypichol nielen jeho „nešťastné“ vyjadrenia smerom k Maďarsku, ale aj jeho hulvátske a vulgárne vyjadrenia voči politickým oponentom v poslednom období. Je si istý, že takéto správanie nemá nič spoločné so slušnosťou, o ktorej tu Zuzana Čaputová toľko moralizuje.

Upozorňuje, že v týchto voľbách nejde o spor medzi konzervatívcami a liberálmi a už vôbec nie o tradičný konflikt pravice s ľavicou. Toto sú zástupné témy. Nejde vraj o nič menšie ako o to, či si vyberieme vojnu alebo mier. Ak chceme priniesť na Slovensko skutočnú zmenu, budúca vláda musí byť mierovou koalíciou.

V závere statusu vyhodnotil, že potrebujeme na čele štátov mierotvorcov, ktorí budú navrhovať diplomatické iniciatívy a vyvíjať tlak na obe strany, aby boli ochotné sadnúť si za spoločný rokovací stôl.

Prečo premiér horekuje nad sto miliónmi, ktoré parlament vyčlenil pre hladné deti, ale nevadia mu miliardy na predražené zbrane? Lebo to sú ich priority. Vojna, zbrojenie, militarizmus. Potrebujeme to zmeniť,“ doplnil.

Pričom poukazuje na to, že je potrebné prebudovať atmosféru v spoločnosti a položiť základy pre vytvorenie kultúry mieru.

* zdroj

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange