Ve spojení s koncesionářskými poplatky, které musí každý majitel televizoru platit České televizi panuje skutečně nepříjemný tlak. Veřejnoprávní médium se snaží prosadit jejich navýšení a navíc rozšíření okruhu těch, kdo musí za vysílání platit. Podle nového návrhu by šlo prakticky o všechny občany České republiky.

Lidem se to nelíbí

Důvodem je to, že by nově měli platit i ti, kdo mají nějaký přístroj, který může teoreticky Českou televizi přijímat, a to například i ve formě její služby iVysílání. To znamená, že by platit museli i majitelé počítačů, mobilních telefonů, tabletů, ale třeba i chytrých automobilů, které se dokáží připojit k internetu a vysílat obraz.

To vše se přitom děje v momentě, kdy Česká televize masivně ztrácí svou relevanci. Lidé se proto zákonitě ptají, proč by za něco takového měli platit. Jednoduše se na ČT nedívají, jelikož jim její programová nabídka nevyhovuje a zpravodajství nejsou ochotni konzumovat, protože se domnívají, že je jednostranné. Tato výtka přitom na televizi směřuje ze stále většího počtu stran.

Česká televize přitom neustále tvrdí, že nemá peníze, a tak by se koncesionářské poplatky měly zvýšit nejen na nyní prosazovaných 160 Kč, ovšem dále by měly být navázány na inflaci. Na druhé straně však zaměstnanci neustále dostávají štědré odměny. Loni to bylo například 60 milionů korun, které byly vyplaceny paradoxně s odkazem na dobrou hospodářskou situaci ČT. Jednou tedy peníze má, ale když natahuje peníze pro další, tak tvrdí, že ji schází.

Prostě vyhodil televizi

“Popravdě, mám toho plné zuby. Platím jim desítky let, a to už by byly pěkné peníze, kdyby se to sečetlo. Teď už ale budou mít utrum. Televizi jsem vyhodil, nedalo se na to koukat, a napsal jsem jim, že tudíž jim nic posílat nebudu,” říká pan Jiří z Berouna, jak celou šlamastyku vyřešil po svém.

Příliš se to neví, ale na webu České televize skutečně jde stáhnout čestné prohlášení, ve kterém deklarujete, že poplatky platit nemusíte. Opravňuje vás k tomu hned několik důvodů. Předně je to slabá sociální situace, čehož by mohlo využít poměrně hodně lidí, kteří o tom třeba vůbec neví. A dále to je pak skutečnost, že nevlastníte televizi.

Prohlášení stačí jen vyplnit a odeslat na příslušný email. “Popsal jsem jim to a myslel, že si přijdou zkontrolovat, že televizi opravdu nevlastním,” říká Jiří s tím, že ale nikdo nedorazil. A pravděpodobně ani nedorazí. K podobným kontrolám Českou televizi totiž nic neopravňuje, a tak je ani nevykonává.

Spracoval: Anna Štěpánková/Aazdraví

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange