CENA A OBĚTI DŮVĚRY: Jak finanční zájmy podkopaly veřejné zdraví během pandemie

  • Britské Královské kolegium praktických lékařů (Royal College of General Practitioners, RCGP) přijalo nezveřejněné platby od společnosti Pfizer, když se zasazovalo o vakcíny COVID-19 pro děti, což vyvolává otázky ohledně integrity jejich rozhodovacího procesu.
  • To, že RCGP nezveřejnila finanční vazby na společnost Pfizer, je součástí širšího vzorce střetu zájmů v institucích veřejného zdravotnictví během pandemie, který podkopává důvěru veřejnosti ve vědu a medicínu.
  • Rozhodnutí o očkování dětí proti COVID-19 bylo popsáno jako „jedno z eticky nejspornějších rozhodnutí celé pandemie, ne-li vůbec nejspornější“ s možnými dlouhodobými důsledky pro zúčastněné.
  • Hlavní lékařské časopisy obdržely v letech 2020-2022 od farmaceutických společností platby ve výši více než 1 miliardy dolarů, což zpochybňuje objektivitu publikovaného výzkumu a prohlubuje obavy z finančního střetu zájmů.
  • Obnovení důvěry v instituce veřejného zdravotnictví vyžaduje větší transparentnost a odpovědnost ve vztahu mezi lékařskými organizacemi a farmaceutickým průmyslem, aby se zajistilo, že zisk nebude mít přednost před blahem veřejnosti.

Pandemie COVID-19 byla obdobím nebývalé nejistoty, strachu a ztrát

Rodiny na celém světě se upínaly k naději, že je věda a instituce veřejného zdravotnictví bezpečně provedou krizí. S tím, jak se objevují odhalení o finančních střetech zájmů, je však bolestně jasné, že důvěra v tyto instituce možná nebyla na místě. Nedávné odhalení, že britská Royal College of General Practitioners (RCGP) neoznámila platby od společnosti Pfizer, zatímco obhajovala vakcíny COVID-19 pro děti, je jasnou připomínkou lidské ceny těchto etických pochybení.

Porušení důvěry

RCGP, která zastupuje více než 53 000 praktických lékařů, přijala v roce 2021 od společnosti Pfizer více než 100 000 liber – více než dvojnásobek částky získané v roce 2020. Tyto platby, kategorizované jako „dary a granty“ a „věcné výhody“, nebyly zveřejněny během zásadních setkání, na nichž RCGP obhajovala očkování dětí ve věku 12-15 let. Toto opomenutí je obzvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že Společný výbor pro očkování a imunizaci (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) již dříve stanovil, že přínosy očkování pro tuto věkovou skupinu jsou jen „nepatrně vyšší než potenciální známá poškození“.

Přesto se tehdejší předseda RCGP Dr. Martin Marshall vyslovil pro očkování dětí s odvoláním na „silný konsenzus“ mezi lékaři a obavy z prohlubování nerovností. Přesto nezveřejnil finanční vazby mezi RCGP a společností Pfizer, která byla v té době jediným schváleným výrobcem vakcín pro děti. Tento nedostatek transparentnosti vyvolává vážné otázky ohledně integrity rozhodovacího procesu a motivů, které stojí za snahou o očkování dětí.

Pro rodiče, kteří těmto institucím důvěřovali, je toto odhalení hořkou pilulkou. Mnoho rodin učinilo obtížné rozhodnutí na základě rad lékařských odborníků a věřilo, že je to v nejlepším zájmu jejich dětí. Nyní si musí klást otázku, zda tato rozhodnutí nebyla ovlivněna spíše finančními pobídkami než vědecky podloženými fakty.

Lidská daň

Etické důsledky tohoto střetu zájmů sahají daleko za správní rady zdravotnických organizací. Dotýkají se životů milionů rodin, které se řídily pokyny těchto institucí, často za cenu velkých osobních ztrát.

Děti, které byly minimálně ohroženy COVID-19, byly vystaveny lékařskému zásahu s nejistými dlouhodobými účinky. Rodiče, kteří váhali, byli označeni za odpůrce vědy nebo nezodpovědné, což ještě zvýšilo emocionální zátěž spojenou s orientací v pandemii. Pro ty, u nichž se vyskytly nežádoucí reakce na vakcínu, je vědomí, že v rozhodnutí o očkování mohly hrát roli finanční zájmy, zdrcující ranou.

Molly Kingsleyová, zakladatelka skupiny na obranu dětí UsForThem, výstižně popsala rozhodnutí o očkování dětí jako „jedno z eticky nejspornějších rozhodnutí celé pandemie, ne-li vůbec nejspornější“. Její slova podtrhují závažnost situace a hluboký dopad na důvěru veřejnosti.

Vzorec etických selhání

Neodhalení finančních vazeb RCGP na společnost Pfizer není ojedinělým případem. Je součástí širšího vzorce střetů zájmů, které během pandemie sužovaly instituce veřejného zdravotnictví. V USA přijaly významné finanční prostředky od farmaceutických společností také profesní organizace, jako je American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) a American Academy of Pediatrics (AAP). Tyto finanční vztahy vyvolávají obavy o nestrannost rad poskytovaných veřejnosti.

Dokonce i recenzní řízení, které je základem vědecké integrity, bylo ohroženo. V letech 2020-2022 obdržely významné lékařské časopisy od farmaceutických společností platby ve výši více než 1 miliardy dolarů, což zpochybňuje objektivitu výzkumu publikovaného v těchto časopisech.

Obnovení důvěry

Odhalení týkající se RCGP a dalších veřejných zdravotnických institucí zdůrazňují naléhavou potřebu větší transparentnosti a odpovědnosti ve vztahu mezi lékařskými organizacemi a farmaceutickým průmyslem. Bez těchto záruk bude důvěra veřejnosti ve vědu a medicínu nadále klesat, což bude mít neblahé důsledky pro budoucí krize veřejného zdraví.

Rodiny, které těmto institucím důvěřovaly, již byly poškozeny

Cena těchto etických selhání se měří nejen v dolarech, ale i v narušené důvěře těch, kteří věřili, že jednají v nejlepším zájmu svých dětí. Je nezbytné, abychom se z těchto chyb poučili a zajistili, že honba za ziskem už nikdy nebude mít přednost před blahem veřejnosti.

Pandemie nám dala mnoho bolestných lekcí, ale možná nejdůležitější je tato: jednou narušenou důvěru není snadné napravit. Je na nás všech – novinářích, obhájcích a znepokojených občanech – abychom tyto instituce pohnali k odpovědnosti a požadovali transparentnost a integritu, kterou si veřejnost zaslouží. Jen tak můžeme začít hojit rány způsobené touto krizí a obnovit ztracenou důvěru.

AUTOR: Willow Tohi, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange