Site icon Spolok ARCHA o.z.

CBDC sú dokonalé „peniaze z helikoptér“ k „skvelému novému svetu“. Smerujeme ku „skvelému“ novému svetu – NWO

Téme CBDC sa aktívne venuje viac ako sto centrálnych bánk vo svete. Ide o skratku anglického výrazu Central Bank Digital Currency – „digitálna mena centrálnej banky“. Nikto zatiaľ nevie povedať, ako bude vyzerať konštrukcia menového a finančného systému na báze CBDC vo finálnej podobe. Zdá sa však, že zavedenie CBDC môže viesť k radikálnym zmenám nielen v menovom a finančnom systéme, ale v celom sociálnom systéme. Zrodí sa „odvážny nový svet CBDC“.

Niektoré myšlienky a projekty z minulosti a súčasnosti sa môžu stať dôležitými prvkami nového sociálneho systému založeného na CBDC. Odborníci teda nevylučujú, že dôležitým prvkom „brave new world of CBDC“ môže byť systém sociálneho hodnotenia, ktorý sa už začína používať v Číne. Práva občanov, pokiaľ ide o vlastníctvo a používanie digitálnej meny, budú diferencované na základe ich sociálneho hodnotenia.

O myšlienke takzvaného topenia peňazí sa medzi ekonómami diskutuje už mnoho desaťročí. Základným kameňom peňažných systémov kapitalistických krajín sú úroky (z úverov, vkladov, finančných nástrojov). Práve on podľa niektorých ekonómov spomaľuje ekonomický rozvoj. Percento by sa nemalo zrušiť, ale malo by byť záporné. Peniaze sa „roztopia“, objaví sa pojem „život peňazí“. Peniaze nebudú využívané ako prostriedok akumulácie, budú plniť svoju hlavnú funkciu – prostriedok výmeny a platby. „Roztopenie peňazí“ môže stimulovať ekonomiku. Vývojári CBDC sa teda domnievajú, že digitálna mena by sa aspoň nemala percentuálne zvyšovať. Jednou z možností je, že bude mať obmedzenú životnosť. Ďalšou možnosťou je negatívny úrok z digitálnej meny. Čína už oznámila, že digitálny jüan bude mať obmedzenú životnosť.

Väčšina centrálnych bánk plánuje spustiť CBDC ako maloobchodnú menu. Teda určené pre jednotlivcov. Otvoria si účty v centrálnej banke, každý dostane vlastnú „digitálnu peňaženku“. A na aké účely môže byť obsah tejto „kabelky“ použitý? V prvom rade na priamu platbu za tovary a služby. Menové úrady všetkých krajín zatiaľ hovoria aj o možnosti bezplatnej konverzie digitálnej meny na známe peniaze – hotovostné alebo bezhotovostné. Tie môžu byť naďalej využívané ako úspory prostredníctvom vkladov komerčných bánk. Ale to je len na začiatku. Potom sa postupne zrušia hotovostné aj bežné bezhotovostné peniaze. Zostane len digitálna mena – ideálny nástroj na kontrolu a riadenie ľudí. To už chápu aj nie veľmi gramotní ľudia. V mnohých krajinách sa už objavil pomerne silný odpor voči digitálnej mene. Najmä v tých krajinách, kde je CBDC už legalizované.

Úrady sa snažia nahnať ľudí do „odvážneho nového sveta CBDC“ palicou aj mrkvou. Medovník môže byť „digitálna peňaženka“, do ktorej sa presúvajú dôchodky a sociálne dávky. Takže v Nigérii, kde bola digitálna mena legalizovaná na konci roku 2021, sa ľudia neponáhľali so získaním „digitálnych peňaženiek“. Úrady krajiny oznámili, že sociálne dávky pre najchudobnejších občanov sa budú vydávať prostredníctvom „digitálnych peňaženiek“. Takto rozdelili 4 milióny „kabeliek“.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že „mrkvou“, ktorá pomôže nalákať celú populáciu do „odvážneho nového sveta CBDC“ bez výnimky, môže byť UBI. Ide o skratku iného anglického výrazu – Universal Basic Income. Do ruštiny sa najčastejšie prekladá ako „Univerzálny základný príjem“ (UBI), „Nepodmienený základný príjem“ (UBI) alebo „Nepodmienený základný príjem“ (UBI). Myšlienka UBB je vo vzduchu už mnoho desaťročí. UBI sú pravidelné rovnaké platby všetkým občanom krajiny bez ohľadu na ich príjem, sociálne postavenie, vek a či osoba pracuje alebo nie. Obrazne povedané, BJD dostáva peniaze „za nič“. V mnohých krajinách sa uskutočňovali a uskutočňujú experimenty s používaním UBI na obmedzených kontingentoch občanov. Zatiaľ žiadna krajina na svete nemá plnohodnotné (so 100% pokrytím populácie) UBI systémy.

Teraz začína byť dosť pravdepodobné, že UBI bude zavedené v plnom rozsahu (100% pokrytie populácie), navyše presne ako „úplatok“, ktorý som spomínal. V týchto podozreniach nie som zďaleka sám. Tiež uvažuje anglický expert Francis Coppola (Frances Coppola), publicista pre CoinDesk. Píše o tom v článku s názvom Ako by centrálne banky mohli využívať digitálnu hotovosť na poskytovanie univerzálneho základného príjmu („Ako by centrálne banky mohli využívať digitálnu hotovosť na poskytovanie univerzálneho základného príjmu“). Autor článku upozorňuje na skutočnosť, že doteraz vo všetkých projektoch UBI zohráva kľúčovú úlohu pri rozdeľovaní peňazí obyvateľom vláda a najmä ministerstvo financií. Zdrojom financií je predsa štátny rozpočet. Ale vláda a ministerstvo financií nie sú schopné efektívne kontrolovať distribúciu UBI, pretože nemajú úplné informácie o každom človeku. Ale centrálna banka bude môcť kontrolovať každého, ak sa vytvorí všeobjímajúci systém CBDC. CBDC a UBI sa teda úspešne dopĺňajú. CBDC a UBI sú dve strany tej istej mince. Alebo skôr jeden grandiózny projekt, ktorý možno nazvať „digitálnym statočným novým svetom“.

Realizácia projektu UBI na základe štátneho rozpočtu je nemožná aj z toho dôvodu, že vo väčšine krajín sveta sú rozpočty deficitné. Projekty UBI si vyžiadajú také peniaze, ktoré štátne rozpočty nie sú schopné poskytnúť. Ale centrálne banky sú schopné vydávať peniaze na distribúciu UBB cez „digitálne peňaženky“. V tomto prípade však hrozí zrýchlenie inflácie. Centrálna banka by však mala kontrolovať infláciu. Podľa Francisa Coppolu práve to urobí. Ako? „Centrálna banka môže meniť platby, znižovať ich, ak spotrebiteľské ceny začnú rásť, alebo zvyšovať, ak klesajú,“ hovorí expert. To znamená, že Coppola verí, že pôvodný koncept BBB, ktorý zahŕňa zachovanie pevnej výšky príjmu, sa zmení, výška príjmu sa bude meniť v závislosti od cenovej situácie. Autor sa domnieva, že systém UBI založený na rozpočtových peniazoch je veľmi nemotorný, ale systém UBI založený na digitálnej mene je oveľa lepšie manévrovateľný.

Samozrejme, existujú určité nezrovnalosti medzi počiatočným chápaním BBB a CBDC. Odborníci sa domnievajú, že koncept UBI sa bude nevyhnutne upravovať, a to veľmi výrazne. Toto je uvedené najmä v článku Programovateľnosť CBDC by porušila nepodmienenosť UBI („programovateľnosť CBDC by porušila nepodmienenosť UBI“). Koniec koncov, myšlienka UBB sľubuje ľuďom slobodu a nezávislosť a myšlienka CBDC naopak môže človeka zbaviť slobody a nezávislosti. Myšlienka UBB predpokladá, že človek môže použiť prijaté peniaze, ako chce. A v koncepte CBDC sa peniaze stávajú „programovateľnými“. Veľký brat určuje, ako môže daná osoba používať digitálnu menu (s prihliadnutím na jej sociálne hodnotenie). Je zrejmé, že príjem takejto osoby už nemožno nazvať „bezpodmienečným“.

Systém UBI spravovaný centrálnou bankou je veľmi podobný tomu, čo ekonómovia a finančníci nazývajú „peniaze z helikoptér“. Slávny monetarista Milton Friedman (1912 – 2006) je považovaný za autora výrazu „helicopter money“. Friedman vo svojom slávnom diele Optimálne množstvo peňazí (1969) namaľoval tento obraz: „Predpokladajme, že jedného dňa preletí helikoptéra nad určitou komunitou a zhodí 1 000 amerických dolárov, ktoré, samozrejme, narýchlo vyzbierajú členovia tejto komunity. Predpokladajme tiež, že všetci sú presvedčení, že ide o jedinečnú udalosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje. A pokračoval vo vysvetľovaní, ako tieto peniaze môžu pomôcť oživiť ekonomiku. Z kontextu článku je zrejmé, že „peniaze z helikoptér“ nie sú rozpočtové, ale produkty „tlačiarne“ centrálnej banky. To znamená, že ešte pred viac ako polstoročím sa zrodila myšlienka, že centrálna banka môže priamo rozdeľovať peniaze obyvateľstvu bez toho, aby sa uchyľovala k službám takých sprostredkovateľov, ako je ministerstvo financií so štátnym rozpočtom a komerčnými bankami.

Friedmanov nápad nečakane získal podporu začiatkom roku 2000 od Bena Bernankeho, neskoršieho predsedu Rady guvernérov Federálneho rezervného systému USA (2006-2014). V roku 2002 predniesol prejav, v ktorom poznamenal: „Peniaze z helikoptér môžu byť cenným nástrojom. V extrémnych podmienkach môžu byť takéto programy najlepšou dostupnou alternatívou.“ Odvtedy kritici prezývajú Bernanke Ben pilot vrtuľníka. Je pravda, že Friedman aj Bernanke nedali rovnaké znamienko medzi BBI a „peniaze z helikoptéry“, keďže BBI sú pravidelné platby a „peniaze z helikoptér“ sú občasným hromadením peňazí. Nedávno iní ekonómovia syntetizovali tieto dve myšlienky tým, že navrhli, aby sa peniaze z helikoptér pravidelne vyplácali.

S určitým zjednodušením teda môžeme povedať, že systém CBDC je vo svojej konečnej podobe tým istým systémom peňazí z helikoptér, o ktorom hovoril Friedman pred viac ako polstoročím.

Za posledné desaťročie Ray Dalio, americký miliardár, zakladateľ a manažér hedžového fondu Bridgewater opakovane povedal, že stimulačné opatrenia ako znižovanie kľúčových sadzieb a kvantitatívne uvoľňovanie sa úplne vyčerpali. Stimulácia ekonomiky si bude vyžadovať nekonvenčné prístupy. O týchto nekonvenčných prístupoch píše napríklad vo svojom diele Prečo a ako je potrebné reformovať kapitalizmus („Prečo a ako je potrebné reformovať kapitalizmus“). Najmä centrálne banky budú musieť priamo financovať vládne výdavky elektronickými peniazmi a tie isté elektronické peniaze posielať priamo domácnostiam, čím sa obídu kanály štátneho finančného systému. Vtedy neexistoval zaužívaný termín CBDC, Dalio používa termín „elektronické peniaze“. Ale v podstate nakreslil schematický diagram nového menového a finančného systému založeného na CBDC. Hlavná vec je, že v tejto schéme nie je miesto nielen pre komerčné banky, ale ani pre ministerstvo financií (pokladnicu).

Ukazuje sa, že centrálna banka sa stane hlavnou (a možno jedinou) inštitúciou na riadenie budúceho „skvelého nového sveta“.

P.S. Už sa objavujú seriózne štúdie, ktoré presadzujú myšlienku spustenia projektu UBI v plnom rozsahu pomocou CBDC. V marci tohto roku Inštitút pre globálnu zmenu pod vedením Tonyho Blaira, bývalého premiéra Spojeného kráľovstva (1997 – 2007), zverejnil správu Návrh na všeobecný základný príjem založený na Web3. Pre informáciu: Web3 je budúca sieť budúcej digitálnej meny centrálnej banky Spojeného kráľovstva. Bank of England veľmi aktívne pracuje na spustení digitálnej libry šterlingov, o ktorej som už písal v článku „Projekt britskej digitálnej libry sa blíži k finišu“.

AUTOR: Valentin Katasonov, ZDROJ, Preklad: J.G. SPRÁVY DO MOZAIKY

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

Exit mobile version