Site icon Spolok ARCHA o.z.

C. Johnstone: Rok 2025 začína “zaujímavo”

Nový rok odstartoval několika skutečně bizarními a velmi podezřelými hlavními zpravodajskými událostmi. Americký vojenský veterán zabil 14 lidí, když na začátku nového roku najel pickupem do davu v New Orleans a poté byl zabit při přestřelce s policií. O několik hodin později se jiný americký vojenský veterán údajně odpálil v kybernetickém autě Tesla před hotelem Trump International v Nevadě.

Oba muži pracovali na Fort Bragg (nyní Fort Liberty), velké vojenské základně v Severní Karolíně, která se stala nechvalně známou záhadnými vraždamiepidemií předávkování drogami a rozbujelým sexuálním zneužíváním dětí. Oba se také účastnili americké okupace Afghánistánu a oba používali stejnou aplikaci k pronájmu svých vozidel.

Útočník z New Orleansu Šamsud-Dín Džabbar, na snímku výše, měl údajně v době incidentu na svém voze vlajku ISIS. Server The Intercept zveřejnil zajímavou zprávu, v níž si všímá vysoké korelace mezi extremistickými zločiny a minulou službou v americké armádě.

Jednou z nejpodivnějších věcí na tomto případu je skutečnost, že zaryté apologetce Izraele jménem Jenny Taerová FBI zřejmě dovolila projít Jabbarův dům a natočit záběry pro reportáž deníku New York Post, přestože se jedná o místo činu v rámci aktivního vyšetřování. Taerová tam divákům ukazuje Jabbarovu „stanici na výrobu bomb“ spolu s několika korány a islámskou literaturou. Kamera se v reportáži nápadně zastavuje na kefíji, tradiční arabské pokrývce hlavy, která se spojuje s podporou osvobození Palestiny.

Nepředstírám, že vím, co se s tím vším děje. Vím jen, že v době, kdy se Spojené státy připravují na inauguraci nového prezidenta, jehož kabinet je plný jestřábů proti Íránu, je pravděpodobně dobré zůstat silně skeptický ke všem narativům, které by mohly být použity k výrobě souhlasu s další agresí na Blízkém východě.

Dalším naprosto podivným příběhem v dnešních zprávách je odhalení agentury Axios, že poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v minulých týdnech předložil prezidentu Bidenovi možnosti bombardování íránských jaderných zařízení.

Vzhledem k tomu, že politicko-mediální mainstream konečně uznal, že prezidentovy kognitivní schopnosti se zhoršují, je zřejmě třeba položit si otázku: proč pacientovi s demencí předkládají možnosti bombardování Íránu?

Jako vážně, co se to tam sakra děje? Co kdyby řekl, ať do toho jdeme? Udělali by to? Zahájili by novou děsivou válku na příkaz prezidenta, kterému mozek vytéká ušima? Snažil se snad Sullivan v posledních dnech Bidenovy vlády rozpoutat novou válku tím, že využil duševní slabosti dementního osmdesátníka? Proč byste něco takového vůbec dělali, místo abyste nechali administrativu vydechnout, pokud jste nedoufali, že dostanete povolení k leteckým útokům?

Každopádně se to nestalo, takže je to dobře. Ale skutečnost, že tento nápad za současných okolností vůbec vznikl, vypovídá mnohé o tom, jací lidé dnes řídí americké impérium.

Z dalších zpráv: Trumpovi příznivci si jdou po krku, když se frakce techbro Elona Muska přetahuje s bílou nacionalistickou protiimigrantskou frakcí o víza H-1B. Trump se postavil na Muskovu stranu a prohlásil, že „potřebujeme, aby do země přicházelo hodně lidí“, čímž rozzuřil své rasistické příznivce, kteří vážně věřili, že jejich oblíbený oligarcha zabrání příchodu levné imigrantské pracovní síly do Spojených států.

Jo, lidi, to je velké překvapení. Myslela jsem si jistě, že strana „miliardářským korporacím dáme všechno, co chtějí“ tentokrát miliardářským korporacím levnou imigrantskou pracovní sílu sebere.

Když jsem o tom předtím psala na Twitteru, někdo se mě zeptal: „Ale nebyla to po Berniem Sandersovi takzvaná levice, která se hodně orientovala na otevřené hranice? Mnozí obviňovali ostatní z rasismu za to, že nedovolují levnou zahraniční pracovní sílu, nebo se to teď změní, protože Trump je pro?“ „Ano,“ odpověděla jsem.

Demokratická strana podporuje imigraci ze stejného důvodu jako Trump: je to zdroj levné pracovní síly pro jejich korporátní vlastníky. Z pohledu autentické levice není problémem imigrace sama o sobě, ale to, že je vždy destruktivní a nemorální využívat práci lidí z chudých zemí za vyděračské ceny. To platí bez ohledu na to, zda je toto vykořisťování outsourcováno do jiných zemí prostřednictvím globalizace, nebo realizováno doma prostřednictvím imigrace.

V tomto modelu kromě kapitalistické třídy prohrávají všichni: jak zahraniční dělníci, jejichž práce je nakupována za značně snížené sazby, tak domácí dělníci, jejichž práce je tímto vykořisťováním podhodnocována. Vyhrává těch několik málo, kteří sklízejí obrovské zisky prostřednictvím vykořisťování zahraniční pracovní síly; ve skutečnosti těží ze zbídačování globálního Jihu a ze zajištění toho, že globální bohatství zůstává divoce nerovné.

Pro levici je problémem nespravedlivé vykořisťování pracovníků, zatímco pro pravici je problémem nechtít, aby do země přišla banda cizinců. Obě strany kritizují praxi obřích korporací, které využívají víza H-1B k dovozu houfů levné pracovní síly, ale z velmi odlišných důvodů. Pravičákům vykořisťování nevadí, jen jim cizinci připadají nechutní.

Stále se setkávám s tím, že na mě příznivci Izraele bečí „Propusťte rukojmí!“, kdykoli kritizuji genocidu v Gaze.

A to je jako, drž hubu, blbečku. Přestaňte předstírat, že to má něco společného s rukojmími. Netanjahu aktivně sabotuje dohodu o rukojmích od začátku celé věci a otevřeně prohlašuje, že zabíjení bude pokračovat i po osvobození všech rukojmích. To je veřejně známo již velmi dlouho.

Kapitalismus není status quo proto, že je to nejlepší systém, je to status quo proto, že je to nejjednodušší systém, kolem kterého se v tomto bodě dějin upevňuje moc. Na vysokých úrovních existuje dostatek sblížení zájmů, aby nesourodé frakce podpořily současný model.

To vše se může změnit mrknutím oka, jakmile vyjedou vidle a gilotiny. Skutečná moc leží v rukou mas, a jakmile nás bude dost naštvaných na současný stav, nebude nikdo tak hloupý, aby se nám postavil. A odtud se vytvoření lepšího systému a lepšího světa stane velmi možným.

AUTOR: Caitlin Johnstone, ZDROJ

Exit mobile version