Pavlína Valovičová po nezhodách odišla z PS. V rozhovore pre denník Postoj vysvetlila, že v strane jej chýbala slobodná diskusia a panovala tam toxická atmosféra. Každý, kto mal na akúkoľvek tému čo i len trochu iný názor, bol označený za extrémistu. Hovorí o hustej atmosfére a komunistických praktikách.

Sú to teoretici a nie ľudia z praxe

Pavlína Valovičová bola členkou Progresívneho Slovenska približne jeden rok. Vstúpila tam po ich prehratých voľbách v roku 2020, veľa o strane nevedela. To sa však rýchlo zmenilo.

O členoch PS otvorene hovorí, že majú omnoho viac ideológie ako obsahu a sú to skôr teoretici ako ľudia z praxe. „Myslím, že ideologický typ politiky je neudržateľný, lebo to dopadá tak, že pre akési ideologické presvedčenie nie je vnímaná realita. V tom čase som ešte nevedela, že Progresívne Slovensko je ľavicová strana,“ prezrádza bývalá členka, ktorá je študovanou expertkou na humanitné vedy.

Prezradila aj to, že až keď odišla zo strany, začali jej chodiť informácie, na akom základe strana PS vznikla. „Všetko mi to začalo dávať zmysel,“ dodala. „Ideológiu progresivizmu zo Západu, ktorej súčasťou je aj woke ideológia. Ja som si totiž progresivizmus spájala s niečím iným, oni mi navyše hovorili, že sú stredová strana. Ľudia, s ktorými som sa stretávala, podľa mňa takisto presne nevedeli, o akú ideológiu ide. Slovo progresivizmus tam nikto ani nespomínal,“ povedala pre Postoj Valovičová.

Cítila som sa tam ako v sekte

Potom už prešla ku konkrétnym informáciám, aké praktiky sú v strane pestované. „Interná komunikácia a atmosféra tam boli veľmi napäté a toxické. Ľudia sa tam niekedy báli hovoriť, lebo boli zatlačení do kúta, keďže iní ich z pozície moci – napríklad z predsedníctva – zastrašovali. Absolútne sa tam nedá hovoriť o slobodnej diskusii – stačilo, že ste mali trošičku iný pohľad na vec, a už sa na vás pozerali ako na extrémneho oponenta; akoby ste boli z ĽSNS. Cítila som sa tam ako v sekte,“ povedala Valovičová a dodala, že nebola absolútne vypočutý jej názor ohľadom kvót žien v politike. Ona s kvótami, ktoré sa presadzujú takpovediac bezhlavo a za každú cenu, nesúhlasí.

Mali svoje jasné idey a bolo im jedno, či by to fungovalo alebo nie. Prípadne sa správali vyslovene konfrontačne. Boli tam niektorí ľudia, ktorí iný názor vždy otočili tak, akoby som ja bola proti tej veci, čo bolo neuveriteľne otravné a robilo to hnusnú atmosféru,“ hovorí o svojich dnes už bývalých kolegoch Valovičová.

Jazykové novotvary a nebinárni ľudia

Vyjadrila sa aj k novotvarom, ktoré presadzujú progresívci v politike, ale aj spoločnosti. Tieto výrazy najnovšie poznáme z parlamentu, používajú ich niektoré poslankyne z PS, ale objavujú sa napríklad aj v dokumentoch Otvorenej kultúry. „Keď som dokonca videla tie výrazy ako „poslanectvo“, „študentstvo“, bolo to pre mňa nepochopiteľné. Vôbec neviem, koho má akože uraziť, keď oslovíte ženy a mužov. Ich argument je to, že to vytvára bezpečné, inkluzívne prostredie. Ale koho urazíte, keď poviete „dámy a páni“?“ konštatuje bývalá členka PS. Dodala aj to, že nebinárni ľudia by nemali nútiť celú spoločnosť používať akési jazykové novotvary.

„Dnes sa hanbím za to, že som tam bola, aj preto, že som bola vždy protikomunisticky naladená,“ uzavrela Pavlína Valovičová.

* ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange