(Laura Harris, Natural News) Vládou podporované výskumné centrum vo Veľkej Británii sa chystá použiť „techniky pošťuchovania“ s cieľom povzbudiť verejnosť, aby si vo svojej strave osvojila potraviny na báze hmyzu a iné alternatívne bielkoviny.
Národné inovačné centrum pre alternatívne proteíny (NAPIC), ktoré sa má otvoriť na Univerzite v Leedse v severnom Anglicku a ktoré má byť financované Britským výskumom a inováciami (UKRI), bude skúmať jemné metódy na podporu „alternatív mäsa“.
NAPIC si už zabezpečilo financovanie vo výške 23 miliónov britských libier od nadnárodných korporácií a iných firiem snažiacich sa vstúpiť do priemyslu s hmyzím proteínom. Pri výskume sa zameria na pochopenie spotrebiteľského správania a postojov k alternatívnym proteínom, vrátane potravín na báze hmyzu, rastlinného mäsa a bielkovín vypestovaných v laboratóriu.
NAPIC sa snaží umiestniť tieto produkty v supermarketoch a chce zistiť, aké marketingové taktiky by pomohli presvedčiť nakupujúcich, aby ich vyskúšali.
„Vieme, že spotrebitelia nebudú kupovať potraviny, ktoré sa im nebudú zdať príťažlivé alebo ktoré sú drahšie ako ich tradičný výber,“ povedala Louise Dyeová z Inštitútu pre udržateľné potraviny (ISF) na Univerzite v Sheffielde.
„Musíme si byť tiež istí, že akékoľvek nové alternatívne proteíny budú bezpečné a zdravé.“
Aj vo verejnom zdravotníctve sa úspešne používajú „techniky pošťuchovania“, ktoré nenápadne povzbudzujú ľudí, aby robili konkrétne rozhodnutia bez toho, aby obmedzovali ich slobodu.
Výskumníci z ISF teraz dúfajú, že použijú podobnú taktiku na podporu odklonu od živočíšnych bielkovín, na ktoré pripadá viac ako 90 percent bielkovín zakúpených v britských supermarketoch.
Zástupca výkonného predsedu Rady pre výskum biotechnológie a biologických vied UKRI Guy Poppy navrhol, že pochopenie kultúrnych a psychologických bariér im pomôže „navrhnúť stratégie na normalizáciu hmyzích proteínov a urobiť ich chutnejšími pre širšie publikum“.
(Súvisiace: „Zelená“ klimatická agenda je trójsky kôň, ktorý zničí výrobu tradičných potravín a prinúti všetkých jesť chrobáky a žiť pod vládou tyranie.)
Medzi možné „stratégie postrčenia“ patria:
- zmena označovania a marketingovej stratégie potravín na báze hmyzu
- ich integrácia do známych jedál
- ich umiestnenie vedľa obľúbených produktov na pultoch obchodov
Centrum chce tiež experimentovať s ponukou malých porcií v supermarketoch, používaním pútavých obalov a propagáciou environmentálnych výhod týchto alternatívnych proteínov.
Na stole sú aj verejné informačné kampane a vzdelávacie programy. Výskumníci využijú rastúce environmentálne povedomie spotrebiteľov tým, že zdôraznia udržateľnosť potravín na báze hmyzu a iných alternatív mäsa.
Okrem toho sa NAPIC zameria aj na výhody alternatívnych proteínov, aby prekonal obavy z chuti, textúry a ceny. Napríklad, cvrčkový proteín môže byť zavedený ako prísada do známych potravín, ako sú sušienky so zníženým obsahom tuku a cukru.
Britská vláda sa snaží vymývať mozgy verejnosti, že jedenie chrobákov pomôže znížiť emisie uhlíka
Použitie „techník pošťuchovania“ je v súlade so širšou stratégiou britskej vlády na zníženie „uhlíkových emisií“ z poľnohospodárstva podporovaním alternatívnych bielkovín.
V januári 2023 Európska komisia schválila používanie cvrčkov domácich (Acheta domesticus) v práškovej forme ako prísady do potravín, ako sú:
- pizza
- výrobky na báze cestovín
- orechy a olejnaté semená
- pochutiny a omáčky
- mäsové prípravky a polievky
- viaczrnný chlieb a rožky
- krekry a tyčinky
- cereálne tyčinky
- suché premixy na pečené výrobky
- sušienky a výrobky zo spracovaných zemiakov
- jedlá na báze strukovín a zeleniny
- sušená srvátka
- pochutiny na báze kukuričnej múky
- nápoje podobné pivu
- čokoládové cukrovinky
Okrem toho, potravinový regulátor EÚ schválil aj proces výroby prášku, ktorý pre cvrčky začína 24-hodinovým pôstom. Hmyz sa následne zmrazí, umyje a tepelne spracuje.
Výsledný produkt sa potom znova spracuje, aby sa z neho odstránili oleje a nakoniec sa premení na vysušený prášok.
Záver
Prečítajte si viac podobných článkov na stránke FrankenFood.news.
Autor: Laura Harris, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
** súvisiace články