Vědci přišli s bombou a s 99,9% jistotou tvrdí, že lidé již žijí v simulaci podobné Matrixu. Odborníci tvrdí, že naše realita, Země i celý vesmír mohou být kolosální holografickou projekcí, která připomíná kultovní film Matrix.
Tato mysl ohromující teorie by mohla rozluštit některé z nejtěžších fyzikálních záhad, od osudu člověka, který spadne do černé díry, až po stav vesmíru po velkém třesku. Profesorka Marika Taylorová, teoretická fyzička z Birminghamské univerzity, ji podporuje tím, že vesmír je v podstatě dvourozměrný, což zpochybňuje vše, co si myslíme, že o existenci víme.
Informuje o tom server Dailymail.co.uk: Stejně jako při sledování 3D filmu na ploché obrazovce se však zdá, že obrazy na této 2D ploše mají hloubku díky tomu, jak jsou na ni promítány.
Ačkoli tedy možná vidíte svět kolem sebe jako složitou trojrozměrnou strukturu, profesor Taylor tvrdí, že je to pouze iluze
To neznamená, že naše životy nebo vesmír jsou méně skutečné, ale znamená to, že vesmír může být mnohem podivnější, než jsme si dosud mysleli.
Když si představíte, že vesmír je hologram, možná si představíte promítané obrázky z Hvězdných válek nebo z filmu ABBA Voyage.
Ačkoli je to správná základní představa, není to úplně stejný typ hologramu, o jakém uvažují fyzikové.
Myšlenka, že vesmír je hologram, nemá nic společného se světlem nebo projektory, jak by se z názvu mohlo zdát.
Ve vědeckém jazyce je hologram dvourozměrný povrch, který se zdá, že má třetí rozměr – jako holografické obrázky na některých kreditních kartách.
Protože se hologramy jeví jako trojrozměrné, můžete se po nich pohybovat a vidět různé části obrazu, jako by tam byl skutečný objekt.
Kdybyste však natáhli ruku a dotkli se některého z nich, našli byste pouze rovný povrch.
Vědci jako profesor Taylor tvrdí, že celý vesmír je právě takový – dvourozměrný povrch, který jen vypadá, jako by měl tři rozměry.
Profesor Taylor tvrdí, že místo toho, aby vesmír připomínal pevný kvádr, měli bychom o něm uvažovat spíše jako o duté kouli.
Naše sluneční soustavy a galaxie jsou obsaženy v „trojrozměrném“ prostoru uvnitř koule, ale skutečná povrchová struktura vesmíru má pouze dva rozměry.
Podle „holografického principu“ můžeme gravitační pohyby planet a hvězd uvnitř koule popsat jen tím, že budeme hovořit o tom, co se děje na dvourozměrném povrchu.
Ačkoli se to může zdát naprosto bláznivé, vědci tvrdí, že postavit náš svět na hlavu nemusí být nutně problém.
Profesor Taylor říká: „Je velmi těžké si to představit. Je však také poměrně těžké představit si, co se děje uvnitř atomu.
Na začátku dvacátého století jsme se dozvěděli, že atomy se řídí kvantovými pravidly, která se také značně liší od naší každodenní reality.
‚Holografie nás zavádí do ještě extrémnějšího světa, kde nejenže síly mají kvantovou povahu, ale i počet rozměrů se liší od naší vnímané reality.‘
Jednou z největších mylných představ o holografické teorii je, že to znamená, že vesmír není skutečný nebo že se nacházíme v jakési simulaci.
Přestože hologramy, které známe, vždy někdo promítá a lze je libovolně zapnout nebo vypnout, vědci o vesmíru nic takového netvrdí.
Profesor Taylor říká: „Filmy o Matrixu jsou velmi podnětné, ale pravděpodobně nevystihují všechny myšlenky holografie.
Také Fermilab, laboratoř částicové fyziky amerického ministerstva energetiky, tvrdí, že představa vesmíru jako „simulace“ může být zavádějící.
Fermilab píše: „Představa, že náš známý trojrozměrný vesmír je na nejzákladnější úrovni nějakým způsobem zakódován ve dvou rozměrech, neznamená, že existuje někdo nebo něco „mimo“ dvourozměrnou reprezentaci, „promítá“ iluzi nebo „řídí“ simulaci.
To znamená, že se nemusíme obávat, že se nacházíme v nějaké simulaci podobné Matrixu, i když je vesmír holografický.
Podobně jedním z důsledků holografického principu je, že vlastnosti vesmíru, jako je třetí rozměr a gravitace, nejsou základní součástí reality.
To však neznamená, že vědci tvrdí, že nejsou skutečné.
Fyzikové naopak tvrdí, že gravitace a vyšší rozměry jsou „emergentní“ vlastnosti.
Profesor Kostas Skenderis, matematický fyzik ze Southamptonské univerzity, říká, že o tom lze uvažovat stejně jako o teplotě.
Pokud se podíváme na jakýkoli jednotlivý atom, nemá teplotu, pouze polohu a rychlost.
Pokud se však pohybuje dostatečný počet atomů, které do sebe narážejí, můžeme říci, že mají dohromady určitou teplotu.
„Teplota není vnitřní vlastností elementárních částic. Vzniká spíše jako vlastnost jejich souboru. To však neznamená, že by teplota byla méně reálná. Spíše ji vysvětluje,“ říká profesor Skenderis.
Stejně tak gravitace a třetí rozměr vznikají, když části dvourozměrného vesmíru určitým způsobem interagují.
A stejně jako vědomí, že teplota je prostě pohyb atomů, nečiní váš čaj méně horkým, nečiní to ani gravitaci nebo hloubku méně skutečnými.
Ačkoli to může znít jako zajímavé matematické cvičení, možná si říkáte, proč se vědci vůbec snaží vysvětlit vše ve dvou rozměrech.
Odpověď na tuto otázku vede k problému navrženému Stephenem Hawkingem, známému jako „informační paradox“, který naznačuje, že černé díry porušují základní fyzikální zákon.
Možná jste už slyšeli o fyzikálním zákonu, který říká, že hmotu nelze vytvořit ani zničit.
Stejně tak zákon kvantové fyziky říká, že „informace“ nelze vytvořit ani zničit.
Profesor Taylor říká: „Informační paradox spočívá v tom, že černé díry jako by ztrácely paměť o tom, co do nich bylo vhozeno.
Představte si, že napíšete zprávu na kus papíru a pak ji roztrháte na malé kousky.
Možná si myslíte, že jste tu informaci zničili, ale bez ohledu na to, jak malé kousky jste udělali, někdo by je vždy mohl složit zpět a přečíst si ji.
Kdybyste však ten vzkaz hodili do černé díry, nikdy byste nemohli udělat nic pro to, abyste tu informaci poskládali zpět.
Vědci si koncem 70. let 20. století začali uvědomovat, že tento problém lze obejít, ale pouze pokud budete černé díry považovat za dvourozměrné.
Z tohoto pohledu se při vhození bankovky do černé díry informace rozptýlí po dvourozměrné hranici černé díry, místo aby se zničila.
K tomuto názoru dospěl Stephen Hawking, který objevil informační paradox, v posledních letech před svou smrtí.
Pokud si to nedokážete představit, nezoufejte – i fyzikové se stále snaží pochopit, co přesně to může znamenat.
Důležité je pochopit, že pohled na svět ve dvou rozměrech usnadňuje fyzikům v určitých případech zjistit, co se děje.
To je užitečné zejména tehdy, když chceme pochopit, co se děje, když je gravitace extrémně silná, jako například během prvních sekund po velkém třesku nebo uvnitř černé díry.
A pokud to funguje u nejhustších a nejdivočejších objektů ve vesmíru, mělo by to fungovat i u všech ostatních existujících objektů.
Jak říká profesor Skenderis: „Fyzika černých děr naznačuje, že k popisu trojrozměrného vesmíru nám stačí informace ve 2D prostoru.
Jednou z největších výzev pro holografickou teorii je, že je opravdu těžké ji dokázat.
Profesor Taylor říká, že vědci zatím nenašli žádný důkaz pro holografickou povahu vesmíru.
To však fyzikům nebrání v tom, aby se snažili najít jemné rozdíly, které holografická teorie předpovídá.
Jedním z nejlepších míst, kde je možné hledat, jsou nejranější okamžiky vesmíru, které se zachovaly ve zbytcích energie z velkého třesku, tzv. kosmickém mikrovlnném pozadí (CMB).
Profesor Craig Hogan, astrofyzik z Chicagské univerzity a ředitel Centra částicové astrofyziky ve Fermilabu, tvrdí, že toto záření by mělo zachovávat „holografický šum“.
Profesor Hogan říká: „CMB a všechny velkorozměrové struktury by měly pocházet z kvantově-gravitačního šumu.
Pokud je to holografický šum, struktura CMB tomu nasvědčuje. Zachovává obraz procesu, který vytvořil.‘
Profesor Hogan říká, že CMB odhaluje ‚překvapivé symetrie na obloze‘, které byste očekávali, kdyby byl vesmír hologramem.
Stejně tak výzkum profesora Skenderise skutečně ukazuje, že detailní strukturu CMB lze popsat holografickou teorií.
Profesor Skenderis říká: „Testovali jsme předpovědi holografických modelů s pozorovanými vlastnostmi CMB a zjistili jsme vynikající shodu.
Jedná se o dosud jediný přímý pozorovací test holografie.
AUTOR: Sean Adl-Tabatabai, Preklad: Janka Šťastná, CZ24.news, ZDROJ