Site icon Spolok ARCHA o.z.

Britániu zasiahla vlna štrajkov

Britskí občania, ktorých vláda nechala napospas osudu, požadujú väčšiu vládnu podporu.

Británia takú vlnu štrajkov nezažila už niekoľko desaťročí, píše „The New York Times“. „Štrajkujúcich podporuje 65% obyvateľstva. Občania, ktorých vláda nechala napospas osudu, žiadajú väčšiu štátnu podporu.

„Inflácia stúpla na dvojciferné čísla a predpokladá sa, že recesia – najsilnejšia spomedzi všetkých krajín G7 – bude trvať do roku 2024. Národná zdravotná služba je v koncoch, verejná doprava kolabuje a na trhu práce po Brexite zúfalo chýbajú robotníci. Rodiny sa snažia splácať hypotéky pri rastúcich sadzbách, bezradní nájomníci sú vysťahovaní a milióny ľudí si nemôžu dovoliť poriadne kúrenie. Potravinové programy, o ktorých pred desiatimi rokmi nikto ani nepočul, praskajú vo švíkoch a 14,5 milióna Britov žije v chudobe. Prišla zima a situácia je zlá,“ píše NYT.

Britániu čaká hladná a studená zima. Pracovník stravovacích služieb Mark Seed pre BBC povedal, že niektorí obyvatelia Cardiffu sú nútení jesť krmivo pre zvieratá kvôli vysokým cenám, zatiaľ čo iní si jedlo zohrievajú na radiátore alebo sviečkou.

Po horúcom lete, keď sa do štrajkov zapojilo takmer 200.000 ľudí, zaliala Spojené kráľovstvo nová vlna protestov. Nedávno sa uskutočnil najväčší štrajk v histórii univerzitných profesorov. Prvýkrát vo svojej 106-ročnej histórii sa chystala štrajkovať „Royal College of Nursing“. Medzi nespokojných a štrajkujúcich patria poštoví pracovníci, vládni zamestnanci, charitatívni pracovníci, vodiči autobusov, hasiči a pracovníci tovární.

Britské médiá strašia verejnosť hrôzami nadchádzajúcich štrajkov, ktoré spôsobia narušenie práce inštitúcií a problémy pre milióny občanov. „The Telegraph“ predpovedá, že „Británia bude trpieť štrajkovým chaosom po celé Vianoce“. Podľa denníka sa na štrajkoch plánujú zúčastniť železničiari, zdravotné sestry, záchranári, pracovníci námornej a cestnej dopravy, učitelia, ochrankári, pokladníci, pracovníci pošty a ďalšie odvetvia.

Britské odbory sú odhodlané. „Národný zväz železničných, námorných a dopravných pracovníkov“ (RMT), jeden z najmilitantnejších a najradikálnejších v krajine, zamietol návrhy „Network Rail“, vlastníka a prevádzkovateľa železničnej infraštruktúry v Spojenom kráľovstve, na zvýšenie miezd o 4%. Je to málo a oznámili termíny ďalších štrajkov: od 13. do 17. decembra a potom počas celých vianočných sviatkov — od 24. do 27. decembra. O pokračovaní štrajku potom rozhodne prieskum medzi členmi odborov. Odborový zväz nesúhlasí s plánmi „Network Rail“ zmraziť zamestnancom zvyšovanie platov, časť z nich prepustiť a zvýšiť pracovný čas z 35 na 40 hodín týždenne.

Líder RMT Mick Lynch, ktorý sa stal jedným z najpopulárnejších ľudí v Spojenom kráľovstve, povedal: „Nepodľahneme tlaku zamestnávateľov a vlády na úkor našich členov.“ Štrajky na železnici, najmä na Štedrý večer, Britov netešia, ale ich rebel Mick Lynch sa paradoxne stal národným hrdinom, poznamenáva „The New York Times“.

Zdroje z ministerstva financií zároveň uvádzajú, že veľkosť finančnej čiernej diery v Spojenom kráľovstve je približne 50 miliárd libier. Keďže konzervatívna vláda nechce zvyšovať verejný dlh, ministerstvo financií hovorí: „Uvažujeme o znížení výdavkov až do výšky 35 miliárd libier a zvýšení daní až o 25 miliárd libier.“

Predseda „Konzervatívnej strany“ Nadhim Zahavi vyzval britské zdravotné sestry, aby od štrajku upustili, „aby nepomohli Putinovi“. Na čo Sharon Grahamová, generálna tajomníčka odborového zväzu pracovníkov v doprave, odpovedala: „Vyhlásenie Nadhima Zahaviho, že britské zdravotné sestry, vodiči sanitiek a učitelia sú spojencami Vladimira Putina, je rovnako smiešne ako hanebné.“ Stručne povedané, toryovia sa chopili starého — predtým obvinili z „priateľstva s Putinom“ železničiarov…

Minister financií Jeremy Hunt sľúbil Británii „tvrdú cestu“. Vraj, časy sú ťažké, každý sa bude musieť obetovať. Británia to už počula. Po finančnom krachu v roku 2008 labouristická vláda Gordona Browna, „za pomoci ústretových médií a poslušnej opozičnej strany“, presvedčila verejnosť o potrebe úsporných opatrení.

Tentoraz nemusí presviedčanie fungovať. Podľa „Národného centra pre sociálny výskum“ (NatCen) je 52% Britov presvedčených, že štátna podpora by sa nemala znižovať, ale zvyšovať. 46% konzervatívcov a 61% labouristov sa domnieva, že vláda by mala zvýšiť dane bohatým a výdavky na podporu chudobných. Takmer polovica Britov (49%) súhlasí s tým, že vláda by mala prerozdeľovať príjmy v prospech najchudobnejších vrstiev obyvateľstva. Dve tretiny (67%) súhlasia s tým, že „bežní pracujúci ľudia nedostávajú svoj spravodlivý podiel na národnom bohatstve“.

„Uznanie nerovnosti v Spojenom kráľovstve je na úrovni, ktorá nebola zaznamenaná od 90. rokov,“ píše sa v analýze NatCen. Sir John Curtis, senior člen „NatCen“ to komentuje: „Británia sa môže ocitnúť rozdelená, rozbitá a zlomená.

Predpoveď má šancu sa naplniť.

Vladimir Prochvatilov, FSK

* prevzaté z sk.news-front.info

Exit mobile version