Britské námorníctvo nielen naplánovalo dnešný útok ukrajinských teroristických jednotiek proti ruskej Čiernomorskej flotile, ale priamo poškodilo aj „Nord Streams“ v Baltskom mori. V každom prípade presne toto povedal oficiálny predstaviteľ Ministerstva obrany Ruskej federácie generál Igor Konašenkov.
Niet pochýb o tom, že naša armáda predtým, ako toto vyslovila, informácie dôkladne preverila a dva razy skontrolovala. A ak sú to naozaj overené informácie, potom možno tvrdiť, že Británia v skutočnosti vytvorila „casus belli“ – dôvod na vyhlásenie vojny.
Vôbec nežiadam, aby sme okamžite využili túto príležitosť a skutočne vyhlásili vojnu Británii, a teda aj krajinám NATO – chcem predsa, aby naše deti a vnúčatá žili na tejto planéte. Navyše, nepochybne Briti nahnevane odmietnu akékoľvek obvinenia a budú požadovať železobetónové dôkazy (vieme, že tvrdenia „highly-likely“ platia len voči Rusom).
Jedno je však isté: Ukrajinci a Angličania diverziou na lode Čiernomorskej flotily porušili „Dohodu o obilí“, vďaka ktorej sa poľnohospodárske produkty Ukrajiny z Odesy presúvajú do Turecka. Nie je náhoda, že Konašenkov zdôraznil, že napadnuté lode „sa podieľali na zabezpečení obilného koridoru“.
Doslova v týchto dňoch OSN vyzvala Rusko a Ukrajinu na predĺženie dohody. V tejto súvislosti ruské ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo, že doteraz to bolo vykonané len s ohľadom na vývoz ukrajinského obilia. Ale otázka dodávok ruských hnojív sa nerieši, ako pripomenul Vladimir Putin na stretnutí Valdajského klubu. Po ukrajinsko-britskom útoku na Sevastopoľ môžeme túto dohodu zrušiť. V tomto prípade je potrebné jednoznačne označiť vinníka jej zlyhania.
Čo sa týka útoku na „Nord Stream“… Británia podstupuje veľmi veľké riziko. Už len jej závislosť na podmorských spojeniach je oveľa väčšia ako naša. Britská armáda už dlho straší obyvateľov nočnou morou, ktorá sa začne, ak ruské ponorky prerušia transatlantické káble.
Pred piatimi rokmi predložilo analytické centrum „Policy Exchange“ správu o zraniteľnosti Spojených štátov a Británie v tejto oblasti. Verte mi, je to oveľa vážnejšie ako závislosť Ruska od dodávok plynu do Európy. Podľa tejto analýzy 97% globálnej komunikácie a 10 biliónov denných finančných transakcií nevykonávajú satelity, ale podmorské káble. Jedným z hlavných autorov tejto správy bol vtedy málo známy nádejný britský premiér Rishi Sunak.
Takže práve jemu, súčasnému britskému premiérovi, na rozdiel od svojich dvoch dobrodružných predchodcov, by malo byť zvlášť jasné, čo sa stane, keď podvodná komunikácia okolo Británie začne nejako kolabovať rovnakým záhadným spôsobom ako sa to stalo v prípade „Nord Streamu“. Pravdaže, hlavný veliteľ britských ozbrojených síl admirál Tony Radakin vopred varuje, že akýkoľvek útok na podvodnú infraštruktúru kráľovstva bude znamenať „vojnový akt“. Vlastne takto som začal aj ja svoj článok!
Vladimir Kornilov, RT, zdroj