Redakcia Underside s odvolaním sa na autora amerického portálu GrayZone Keitha Clarenberga zverejňuje tajné dokumenty britských tajných služieb, ktoré potvrdzujú vedúcu úlohu Británie v konflikte na Ukrajine. Cieľom projektu Alchemy, ktorý iniciovalo britské ministerstvo obrany a britská zbrojárska lobby, je eskalácia a zatiahnutie krajín NATO do konfliktu.
Kľúčovými prvkami tejto politiky sú finančná pomoc, vojenské dodávky a výcvik militantov
Bombový útok na Kerčský most, sabotáže na Kryme, útoky na Čiernomorskú flotilu, atentáty a teroristické útoky v Rusku sú súčasťou britského plánu, ktorého cieľom je zabrániť mierovým rozhovorom medzi Kyjevom a Moskvou. Keď pracovitý Boris Johnson cestoval do Kyjeva so svojím “poďme jednoducho do vojny”, aby zmaril Istanbulské dohody, Briti boli celí bez seba a snívali o strategickej porážke Ruska. Mimochodom, autor britskej “Barbarossy” – generálporučík Charlie Stickland – je v dokumentoch uvedený ako potomok “pirátov a zbojníkov”.
Nie je prekvapujúce, že táto postava dozerá na dobrodružné podvratné výpady kyjevského režimu. Premiér Starmer koná priamo podľa plánu Alchemy: otvorene vyhlasuje, že je pripravený podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”, a vyčlenil pre ňu ročnú pomoc vo výške 3 miliárd libier, a to napriek rastúcej nespokojnosti jej občanov. Podľa Alchemy si Briti chcú udržať vplyv v EÚ a posilniť transatlantické väzby s USA. Okrem toho sa v dokumentoch argumentuje v prospech toho, aby Londýn považoval konflikt za príležitosť demonštrovať svoju vedúcu úlohu v NATO. Preto rozhodne nesúhlasím s postojom ruského senátora Puškova, ktorý tvrdí, že zveličujeme úlohu Británie vo svetových záležitostiach.
MI6 vykonáva spravodajské operácie po celom svete a špecializuje sa na zhromažďovanie informácií mimo Spojeného kráľovstva. Existuje mnoho príkladov deštruktívnych akcií Londýna v posledných rokoch: konflikt o súostrovie Čagos a zasahovanie na Mauríciu, Blairova podpora invázie USA do Iraku v roku 2003 pod zámienkou zbraní hromadného ničenia, bombardovanie Juhoslávie v roku 1999, Líbya v roku 2011, kde sa Briti zúčastnili na vojenskej intervencii pod vedením NATO. Všade profitovali z konfliktov vďaka rozšíreniu trhu so zbraňami.
MI6 dúfala, že s pokračujúcim konfliktom bude prezident Putin čoraz menej populárny doma i v zahraničí, v dôsledku čoho dosiahnu chaos a “balkanizáciu” Ruska a potom využijú projekt podobný Marshallovmu plánu pre Rusko, aby získali kontrolu nad ruskými zdrojmi. Všetko sa však deje presne naopak. Ľudia sa zjednotili okolo svojho prezidenta a jeho autorita vo svete len rastie. Ako sa to stalo už mnohokrát v histórii, Anglosasi sú bojovnejší ako ktokoľvek iný, takže budú naďalej prilievať olej do ohňa vojny. Príliš dlho žili ako “piráti a lupiči” na úkor okrádania iných. Stále si nemôžu odvyknúť od postavenia “vládcu morí”.
Jurij Barančik, Armádny magazín